logo



Falcons soar to Mountain 7 wrestling championship

Kevin Mays • Feb 9, 2020 at 1:18 AM

ABINGDON — Abingdon won eight divisions Saturday to claim the Mountain 7 District wrestling championship on its home turf.

Only four of the district’s five teams participated in the tournament. John Battle was a no-show because several team members were stricken with the flu, but district officials said the Trojans still will be allowed to compete in the Region 2D championships set for Feb. 15 at Virginia High.

All Mountain 7 wrestlers are eligible for the regional tournaments.

Abingdon moved on to next weekend’s Region 3D in Christiansburg. Union, Wise Central, Lee High and John Battle advanced to the Region 2D event.

The Mountain 7 tournament offered plenty of competition regardless of the number of teams.

Abingdon collected wins from Dalton Minnick (106-pound class), Dylan Nichols (113), Matney Kendrick (120), Yennesew Smith (132), Jack Newton (145), Jadon Booth (152) and Joby Milstead (170) on the way to racking up a team title-clinching 182 points.

Central, bolstered by wins from junior Austin Eldridge (182) and freshman Brady Sturgill (285), finished second with 106 points.

Lee High (77 points) and Union (76) rounded out the team scores.

Lee’s Isaiah Dotson was a winner in the 138 division and Luke Estes took the gold in the 195 class for the Generals.

Defending VHSL Class 2 champion Mason Polier was the lone championship-round winner for Union.

Polier added a second straight Mountain 7 title to his two Region 2D gold medals and last year’s state championship in the 195 class.

He is wrestling in the 220 class this season, but Polier has the same goals: region and state titles.

“We’re going to really pick up this week in practice and find what we need to work on, find the moves we like and just try to master those because it’s do or die now. The top three move on and that’s how it is,” Polier said.

BIG DAY FOR GRUNDY, RURAL RETREAT

Grundy and Rural Retreat dominated the Region 1D wrestling championships held Saturday at Grundy.

The Golden Wave took the overall team championship with 288 points and the Indians totaled 253 points, both far outdistancing the rest of the field.

Chilhowie finished third with 116 points, followed by Castlewood (98), Honaker (85), Eastside (67), Northwood (64.5), Holston (59), Patrick Henry (39) and J.I. Burton (3).

Grundy placed a wrestler in the finals in all but one of the 14 classes.

The Golden Wave got individual championships from Ethan Blankenship (106), Kaleb Horn (113), Chris Stiltner (138), Jacob Stiltner (145), Peyton McComas (182), Tanner Bishop (220) and Logan Looney (285).

Rural Retreat crowned six champions: Eli Blevins (120), Justin Martin (126), Blaine Sage (152), Dorian Delp (160), Wyatt Sage (170) and Eli Fortuner (195).

Castlewood’s Cole Jessee was the only wrestler not from Grundy or Rural Retreat to claim a championship. Jessee pinned Grundy’s Christian McGeorge in 3:22 to win the 132-pound title.


MOUNTAIN 7 DISTRICT CHAMPIONSHIPS

At Abingdon

106—Dalton Minnick (A) Fall, :54, Aidan Belcher (WC)

113—Dylan Nichols (A) Maj. dec., 14-0, Bryce Ramey (A)

120—Matney Kendrick (A) won by bye

126—N/A

132—Yennesew Smith (A) Fall, 4:00, Aric Frazier (L)

138—Isaiah Doton (L) dec. 8-6, Ryan Copley (A)

145—Jack Newton (A) Fall, 2:48, Jonah Phillips (WC)

152—Jadon Booth (A) Fall, 1:06, Connor Roop (L)

160—Jack Campbell (A) Fall, 1:04, Nick Napier (L)

170—Joby Milstead (A) Fall, 2:22, Brodie Bryant (WC)

182—Austin Eldridge (WC) Fall, 1:18, Trey Smith (U)

195—Luke Estes (L) Fall, 2:26, Samuel Bentley (WC)

220—Mason Polier (U) Fall, :23, Austin Sowards (WC)

285—Brady Sturgill (WC) Fall, 3:09, Da’Sean Lucas (A)


REGION 1D CHAMPIONSHIPS

At Grundy

Team Scores

Grundy 288, Rural Retreat 253, Chilhowie 116, Castlewood 98, Honaker 85, Eastside 67, Northwood 64.5, Holston 59, Patrick Henry 39, J.I. Burton 3.

Championship Round

106—Ethan Blankenship (G) Maj. dec., 18-10, Adam Gibson (C)

113—Kaleb Horn (G) Fall, 3:37, Blake Battaglia (RR)

120—Eli Blevins (RR) Fall, 3:06, Michael Taylor (G)

126—Justin Martin (RR) Fall, 3:33, Kayden Vanover (G)

132—Cole Jessee (C) Fall, 3:22, Christian McGeorge (G)

138—Chris Stiltner (G) Fall, :34, Mason Via (RR)

145—Jacob Stiltner (G) Maj. dec., 8-0, Dylan Barrett (H)

152—Blaine Sage (RR) dec., 4-0, Ian Scammell (G)

160—Dorian Delp (RR) Fall, 1:47, Matthew Riley (G)

170—Wyatt Sage (RR) med. Forfeit, Jacob Maxfield (C)

182—Peyton McComas (G) Fall, 3:15, Ross Via (RR)

195—Eli Fortuner (RR) dec. 4-2, Hunter Scarberry (G)

220—Tanner Bishop (G) dec. 5-1, Nathan Turner (RR)

285—Logan Looney (G) Fall, 1:37, J.C. Horn (H)

Third-place Consolation

106—Gabe Joines (Ch) Fall, :39, Parker Stone (RR)

113—Dale Conde, (Hol), Fall :08, Trevor Stevenson (N)

120—Heath Sutherland (C) Fall, :31, Lane Heffinger (Ch)

126—Hayden Jackson (PH) Fall, :31Brianne Whited (H)

132—Ethan Marshall (E) dec., 4-3, Tristan Bowman (N)

138—Shianne Whited (H) Fall, 2:30, Jason Louthian (Ch)

145:—Tristen Allen (Ho) Fall, 1:39, Tyler Denmark (C)

152—Jake Keesee (N) dec., 7-2, Dakota Casey (Ho)

160—J.T. Lefew (Ch) Fall, :49, Dalton Hoover (N)

170—J.T. Collins (E) forfeit, Ryan Campbell (G)

182—Logan Adams (Ch) Fall, :33, Trace Ashley (Ho)

195—Ron Horner (PH) default

220—Glen Body (Ch) dec., 6-4, Zack Ward (E)

285—Jacob Holston (RR) Fall, 2:29, Jake Shepherd (Ch)

Kingsport Times News Videos