Kingsport Times-News: Remaining all region, all district basketball teams announced
logo


no avatar

Remaining all region, all district basketball teams announced

• Mar 12, 2019 at 3:53 PM

With the seasons now over, the All Region 1D and Cumberland District boys basketball teams and All Region 2D and Mountain 7 District girls teams have been released. 

High School Boys

All-Region 1D

Player of the Year

Caleb Williams, J.I. Burton

Coach of the Year

Aaron Williams, J.I. Burton

First Team

Caleb Williams, J.I. Burton, sr.

Cade Looney, Grundy, so.

Grayson Honaker, Honaker, so.

Ethan Powers, Eastside, so.

Dylan Catron, Chilhowie, sr.

Zack Cale, Chilhowie, sr.

Houston Thacker, J.I. Burton, sr.

Tyler Keen, Twin Valley, sr.

Second Team

Tyler Strong, Northwood, jr.

Ben Hulbert, Holston, sr.

Chase Love, Rye Cove, sr.

Nick Livingston, Eastside, sr.

Taylor Justus, Hurley, sr.

Trevor McGlothlin, Twin Valley, jr.

Brett Boyd, Honaker, sr.

Hamilton Campbell, Grundy, so.

Honorable Mention

Jacob McCoy, Grundy, jr.; Caleb Yeary, Thomas Walker, so.; Brady Gilbert, Castlewood, sr.; Chris Swann, Eastside, sr.; Luke Carter, Northwood, jr.; Nathan Mossholder, Holston, sr.; Eli Carter, Northwood, fr.; Drew Miller, Patrick Henry, sr.

All-Cumberland District

Co-Players of the Year

Caleb Williams, J.I. Burton

Ethan Powers, Eastside

Coach of the Year

Patrick Damron, Eastside

First Team

Ethan Powers, Eastside

Caleb Williams, J.I. Burton

Houston Thacker, J.I. Burton

Chase Love, Rye Cove

Nick Livingston, Eastside

Caleb Yeary, Thomas Walker

Brady Gilbert, Castlewood

Chris Swann, Eastside

Justin Reed, Twin Springs

Trevor Culbertson, J.I. Burton

Honorable Mention

Castlewood – Jacob Vance, Zach Owens; Twin Springs – Dean Jarnagin; Rye Cove – Colton Eads; J.I. Burton – Zac Campbell; Thomas Walker – Logan Ely; Eastside – Connor Blevins, J.R. Kilgore.

High School Girls

All-Region 2D

Player of the Year

Brook Porter, Wise Central

Coach of the Year

Robin Dotson, Wise Central

First Team

Brook Porter, Wise Central, sr.

Sarah Thompson, Gate City, so.

Amaya Lee, Virginia High, sr.

Dee Cvetnich, Wise Central, sr.

Averie Price, Lebanon, jr.

Bailey Frazier, Ridgeview, sr.

Taylor Owens, Virginia High, sr.

Emili Brooks, Union, jr.

Second Team

Lauren Earls, Richlands, jr.

Jada Campbell, Virginia High, sr.

Nikole Counts, Ridgeview, sr.

Lydia Lambert, Tazewell, jr.

Olivia Mullins, Wise Central, sr.

Gracie Billings, Marion, sr.

Jaden Fullen, Gate City, sr.

Kara Long, Lebanon, jr.

All-Mountain 7 District

Players of the Year

Class 3 – Peyton Carter, Abingdon

Class 2 – Sarah Thompson, Gate City

Class 2 – Brook Porter, Wise Central

Coach of the Year

Robin Dotson, Wise Central

First Team

Peyton Carter, Abingdon, jr.

Sarah Thompson, Gate City, so.

Brook Porter, Wise Central, sr.

Dee Cvetnich, Wise Central, sr.

Bailey Frazier, Ridgeview, sr.

Emili Brooks, Union, jr.

Nikole Counts, Ridgeview, sr.

Olivia Mullins, Wise Central, sr.

Jaden Fullen, Gate City, sr.

Jayda Smith, Union, jr.

Second Team

Emily Breeding, Abingdon, jr.

Hannah Carter, Wise Central, jr.

Heather Lipps, Union, jr.

Brooklyn Frazier, Ridgeview, fr.

Cassie Farley, Abingdon, jr.

Morgan Blevins, Abingdon, so.

Shelby Fannon, Lee High, so.

Bethany Smith, John Battle, jr.

Honorable Mention

Amber Taylor, Ridgeview, sr.; Kandace Quillen, Lee High, jr.; Anna McKee, John Battle, fr.; Kate Pendleton, Gate City, sr.; Marah Mullins, Gate City, sr.; Kara Mullins, Union, sr.; Jaylan Webb, Union, jr.; Brittany Mullins, Wise Central, sr.

Kingsport Times News Videos