Kingsport Times News Saturday, December 20, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of May 12

May 11th, 2014 9:18 pm by Staff Report

High school sports schedule, week of May 12

Baseball
Region 1-AAA Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Morristown West (20-15-1) at Dobyns-Bennett (30-4-1), 6 p.m.
Science Hill (30-8) at Sevier County (26-12), 6 p.m.
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 1-AA Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Grainger (26-11) at Unicoi County (26-7), 7:30 p.m.
Sullivan South (22-10) at Greeneville (23-7) at Pioneer Park, 7 p.m.
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 1-A Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Cosby (10-16) at North Greene (28-4), 7 p.m.
South Greene (12-13) at Hancock County, 6 p.m.
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 2-AAA Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Bearden (26-14) at Powell (29-8)
Karns (21-15) at Farragut (27-12)
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 2-AA Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

CAK at Carter
Pigeon Forge at Knoxville Catholic
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 2-A Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Oakdale at Grace Christian
Midway at Oneida
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA

———
SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, May 12

Gate City at Honaker
Clintwood at Castlewood
Letcher County Central, Ky. at Wise Central

Tuesday, May 13
Union at John Battle
Twin Springs at Rye Cove
Eastside at J.I. Burton
Castlewood at Thomas Walker

Wednesday, May 14
Wise Central at Harlan, Ky.

Thursday, May 15
Gate City at Union
John Battle at Wise Central
Thomas Walker at Lee High

Friday, May 16
J.I. Burton at Twin Springs
Eastside at Castlewood
Rye Cove at Clintwood


Softball
Region 1-AAA Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Seymour (32-7) at Daniel Boone (30-15), 6 p.m.
Volunteer (34-9-1) at South-Doyle (25-10), 7:30 p.m.
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 1-AA Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Grainger (28-13) at Unicoi County (37-9), 5:30 p.m.
Elizabethton (22-10) at Greeneville (27-5), 5 p.m.
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 1-A Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Washburn at University High (31-8), 5 p.m.
North Greene (10-13) at Cosby, 5 p.m.
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 2-AAA Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Farragut (29-12) at Gibbs (43-4)
Powell (32-18) at Maryville (24-8)
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 2-AA Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Alcoa at Carter
Union County at CAK
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA
———
Region 2-A Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 12

Oneida at Grace Christian
Meigs County at Oliver Springs
Championship
Wednesday, May 14

Semifinals winners, TBA

———

SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, May 12

Lebanon at Gate City
Eastside at John Battle
Thomas Walker at Twin Springs
Clintwood at Castlewood

Tuesday, May 13
Lee High at Gate City
Lebanon at Wise Central
Twin Springs at Rye Cove
John Battle at Union
Castlewood at Thomas Walker
Grundy at Clintwood

Wednesday, May 14
Eastside at J.I. Burton

Thursday, May 15
Gate City at Union
Wise Central at John Battle
Thomas Walker at Lee High
Clintwood at Letcher County Central, Ky., 2
Castlewood at Grundy

Friday, May 16
J.I. Burton at Twin Springs
Rye Cove at Clintwood


Soccer
Region 1-AAA Soccer Tournament
Semifinals
Tuesday, May 13

Morristown East (11-4-0) at Science Hill (17-0-1), 6 p.m.
Tennessee High (12-5-1) at Morristown West (12-5-3), 7 p.m.
Championship
Thursday, May 15

Semifinals winners, TBA
———
Region 1-A/AA Soccer Tournament
Semifinals
Tuesday, May 13

Chuckey-Doak (9-7-1) at Sullivan South (10-8-2), 6 p.m.
University High (5-8-1) at Greeneville (14-3-1), 6 p.m.
Championship
Thursday, May 15

Semifinals winners, TBA
———
Region 2-AAA Soccer Tournament
Semifinals
Tuesday, May 13

Hardin Valley (14-3-1) at Oak Ridge (13-5-3)
Gibbs at Farragut (19-2-1)
Championship
Thursday, May 15

Semifinals winners, TBA
———
Region 2-A/AA Soccer Tournament
Semifinals
Tuesday, May 13

Knoxville Catholic (9-8-2) at Rockwood (12-3-4)
Fulton (10-2-1) at CAK (15-2-2)
Championship
Thursday, May 15

Semifinals winners, TBA

———

SOUTHWEST VIRGINIA
Tuesday, May 13

Gate City at Lee High (boys and girls)
Union at John Battle (boys and girls)

Thursday, May 15
Gate City at Union (boys and girls)
John Battle at Wise Central (boys and girls)

Friday, May 16
Wise Central at Honaker


Track & Field
Wednesday, May 14

All-Comers at Lee High


Tennis
Wednesday, May 14

Class AAA Girls Team Sectionals
Dobyns-Bennett at Bearden, 6 p.m.

comments powered by Disqus