Kingsport Times News Monday, July 28, 2014

Follow me on:


Sports Sports Live

Gate City girls, Union boys claim team titles at South-West Insurance Relays

April 24th, 2014 10:15 am by Pat Kenney

Gate City girls, Union boys claim team titles at South-West Insurance Relays

Track

Prep

South-West Insurance Relays

At Bullitt Park

Big Stone Gap

Wednesday, April 23

GIRLS

Gate City 124, Virginia High 104, Wise Central 80, Union 56, Lee 45, haysi 29, Twin Springs 19, Honaker 16, Twin Valley 14, Lebanon 10, Rye Cove 5, J.I. Burton 4, Eastside 2, Clintwood 1

Event Results

100m: 1. Logan Reynolds, WC (12.89), 2. Simpson, VH (13.31), 3. Hubbard, Hon (13.53)

200m: 1. Logan Reynolds, WC (27.25), 2. Simpson, VH (28.19), 3. Matthews, TS (28.75)

400m: 1. Mary Easton, Leb (62.72), 2. Butler, VH (71.88), 3. head, Un (73.27)

800m: 1. Maggie Edwards, Hay (2:40.38), 2. H. Kilgore, GC (2:41.02), 3. Trotter, VH (2:47.96)

1600m: 1. Kayla Mulkey, WC (5:53.19), 2. Trotter, VH (6:00.35), 3. Lane, GC (6:16.12)

3200m: 1. Meta Grayson, VH (13:38.14), 2. Bostic, Hay (14:02.80), 3. Tankersley, Un (14:13.03)

100m hurdles: 1. Morgan Gose, GC (16.16), 2. clark, Un (18.20), 3. Lomax, Un (19.39)

300m hurdles: 1. Morgan Gose, GC (48.91), 2. Jackson, WC (53.93), 3. Hubbard, Hon (54.31)

4x100m: 1. Virginia High (52.98), 2. Gate City (55.54), 3. Lee (56.57)

4x200m: 1. Gate City (1:57.92), 2. Union (2:06.20), 3. Lee (2:14.28)

4x400m: 1. Gate City (11:16.75), 2. Virginia (11:42.32), 3. Lee (12:04.29)

High jump: 1. Morgan Gose, GC (5-0), 2. Ramsey, TV (4-10), 3. Hyden, Hay (4-10)

Long jump: 1. Logan Reynolds, WC (17-0), 2. M. Gose, GC (16-4 1/4), 3. Butler, VH (15-11)

Triple jump: 1. Sidney Jackson, WC (32-9), 2. Butler, VH (32-6), 3. Light, GC (31-9)

Shot put: 1. Jordan Houseright, GC (37-1 1/2), 2. Reynolds, WC (32-10 1/2), 3. Caldwell, WC (32-5 1/2)

Discus: 1. Jordan Houseright, GC (98-7), 2. Robbins, Lee (954), 3. Franklin, VH (94-3)

BOYS

Union 99, Lee 91.5, Virginia 82, J.I. Burton 46.5, Gate City 45, Haysi 40, Lebanon 30, Thomas Walker 27, Honaker 19, Wise Central 18, Twin Springs 6, Rye Cove 4, Clintwood 3

Event Results

100m: 1. Ervin Beaty, JIB (11.37), 2. Sexton, Leb (11.66), 3. Minnick,GC (11.90)

200m: 1. Ervin Beaty, JIB (23.50), 2. Sexton, Leb (23.77), 3. Davis, Un (24.10)

400m: 1. Toure Fudge, VH (52.80), 2. Slate, Leb (55.15), 3. Turner, Hay (55.31)

800m: 1. Trey Hall, Un (2:18.34), 2. Eldridge, Lee (2:19.47), 3. Smith, Lee (2:24.28)

1600m: 1. Nathan Iskra, VH (4:58.42), 2. Hall, Un (5:00.48), 3. Redinger, TW (5:21.98)

3200m: 1. Nathan Iskra, VH (11:12.97), 2. Barker, Un (11:35.94), 3. Sapp, GC (11:36.45)

110m hurdles: 1. Houston Sage, Lee (15.98), 2. Nash, GC (18.49), 3. Holbrook, TS (18.71)

300m hurdles: 1. Houston Sage, Lee (44.02), 2. Smith, Un (45.68), 3. Hall, Hon (46.44)

4x100m: 1. Virginia High (46.25), 2. Lee (46.42), 3. Gate City (48.22)

4x200m: 1. Lee (1:42.41), 2. Haysi (1:53.86)

4x400m: 1. Union (3:55.37), 2. Lee (3:59.09), 3. Lebanon (4:06.15)

4x800m: 1. Lee (9:27.11), 2. Gate City (9:59.71), 3. Virginia High (10:00.98)

High jump: 1. Brent Coleman, Hon (5-10), 2. Catron, TW (5-8), 3. Bowen, Hay (5-6)

Long jump: 1. Justin Greer, TW (20-2 1/2), 2. Salyer, WC (19-2 3/4), 3. Clisby, VH (19-1 3/4)

Triple jump: 1. Alex Keys, JIB (40-8), 2. Clisby, VH (40-6), 3. Davis, Un (40-5)

Shot put: 1. Jordan Hoskins, Lee (41-8), 2. Mitchell, Un (40-5 1/2), 3. Barnette, Un (40-1)

Discus: 1. Jon Boyd, Hay (134-10), 2. Mitchell, Un (126-0), 3. England, WC (125-11)

comments powered by Disqus