Kingsport Times News Friday, October 24, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule - week of April 14

April 13th, 2014 7:30 pm by Staff Report

High school sports schedule - week of April 14

Baseball
Monday, April 14
NORTHEAST TENNESSEE

Volunteer at Dobyns-Bennett
Daniel Boone at Sullivan Central, 7 p.m.
Science Hill at David Crockett
Sullivan North at Sullivan South, 7 p.m.
Johnson County at Sullivan East
Unicoi County in Charleston tournament
Cherokee at Jefferson County
SOUTHWEST VIRGINIA
Greeneville at Gate City
John Battle at Lebanon, 7 p.m.

Tuesday, April 15
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Science Hill
Sullivan Central at Volunteer
David Crockett at Tennessee High
Happy Valley at Sullivan South, 7 p.m.
Unicoi County in Charleston tournament
Jefferson County at Cherokee
SOUTHWEST VIRGINIA
Daniel Boone at Abingdon
Sullivan East at Richlands
Virginia High at Union
Twin Springs at J.I. Burton
Castlewood at Eastside, 5 p.m.

Wednesday, April 16
NORTHEAST TENNESSEE

Johnson County at Sullivan North, 4 p.m.
Happy Valley at Sullivan Central
Unicoi County in Charleston tournament
SOUTHWEST VIRGINIA
Eastside at Honaker
Castlewood at J.I. Burton, 5 p.m.

Thursday, April 17
NORTHEAST TENNESSEE

Volunteer at Grainger, 5:30 p.m.
Volunteer vs. Cherokee at Grainger, 7:30 p.m.
Sullivan Central at Sullivan South
Sullivan North at University High
Sullivan East at Hampton
Unicoi County in Charleston tournament
Cherokee in Grainger tournament
Kingsport Coca-Cola Classic
At Dobyns-Bennett

Dobyns-Bennett vs. Sevier County, 5 p.m.
Daniel Boone vs. Jefferson County, 7:15 p.m.
At Hunter Wright Stadium
David Crockett vs. Abingdon, 5 p.m.
Abingdon vs. Morristown West, 7:15 p.m.
At Science Hill
Science Hill vs. Elizabethton, 5 p.m.
Tennessee High vs. Morristown East, 7:15 p.m.
SOUTHWEST VIRGINIA
Lee High at Union
Eastside at Twin Springs
Virginia High at John Battle
Thomas Walker at Rye Cove
Clintwood at J.I. Burton

Friday, April 18
NORTHEAST TENNESSEE

Twin Springs at Sullivan North, 6 p.m.
Volunteer vs. Lee High at Grainger, 10 a.m.
Volunteer vs. Lebanon at Grainger 3 p.m.
Unaka at Sullivan Central
Sullivan East at Chuckey-Doak
Unicoi County in Charleston tournament
Kingsport Coca-Cola Classic
At Dobyns-Bennett

Morristown West vs. Bearden, 1 p.m.
Morristown West vs. Dobyns-Bennett, 3:15 p.m.
Dobyns-Bennett vs. Bearden, 5:30 p.m.
At Hunter Wright Stadium
Tennessee High vs. Elizabethton, noon
Tennessee High vs. Jefferson County, 2:15 p.m.
Elizabethton vs. Jefferson County, 4:30 p.m.
At Science Hill
Science Hill vs. Karns, noon
Morristown East vs. Karns, 2:15 p.m.
Science Hill vs. Sevier County, 4:30 p.m.
At Daniel Boone
David Crockett vs. Sevier County, noon
Abingdon vs. Sullivan South, 2:15 p.m.
Daniel Boone vs. Sullivan South, 4:30 p.m.
SOUTHWEST VIRGINIA
Tazewell at Union
Rye Cove at Harlan, Ky.

Saturday, April 19
NORTHEAST TENNESSEE

Unicoi County at Madison County, N.C.
Kingsport Coca-Cola Classic
At Dobyns-Bennett

Sullivan South vs. Karns, 10 a.m.
Dobyns-Bennett vs. Karns, 12:15 p.m.
Tennessee High vs. Morristown West, 2:30 p.m.
At Hunter Wright Stadium
Daniel Boone vs. Morristown East, 10 a.m.
Daniel Boone vs. Sevier County, 12:15 p.m.
Morristown East vs. Elizabethton, 2:30 p.m.
At Science Hill
David Crockett vs. Bearden, 10 a.m.
Jefferson County vs. David Crockett, 12:15 p.m.
Bearden vs. Science Hill, 2:30 p.m.
SOUTHWEST VIRGINIA
Sullivan North at Twin Springs, 1 p.m.
Thomas Walker at Pineville, Ky., 2, 1 p.m.


Softball
Monday, April 14
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at David Crockett
Volunteer at Daniel Boone
Sullivan South at Unaka
Sullivan Central at Happy Valley
Chuckey-Doak at Elizabethton
Science Hill, Unicoi County in Azalea Tournament, Summerville, S.C.
North Greene at Cherokee
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at Lebanon
Twin Springs at J.I. Burton
Sullivan North at Rye Cove
John Battle at Virginia High
Castlewood at Union
Claiborne at Thomas Walker, 2

Tuesday, April 15
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan Central at Tennessee High
David Crockett at Daniel Boone
Elizabethton at Sullivan East
Happy Valley at Johnson County
Science Hill, Unicoi County in Azalea Tournament, Summerville, S.C.
Cherokee at South-Doyle
SOUTHWEST VIRGINIA
Sullivan North at Union
Castlewood at Eastside
Grundy at Twin Springs

Wednesday, April 16
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan South at Dobyns-Bennett
Daniel Boone at Sullivan Central
Tennessee High at University High
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at Virginia High
Unaka at Eastside
Thomas Walker at Hancock County

Thursday, April 17
NORTHEAST TENNESSEE

Volunteer at Dobyns-Bennett
Tennessee High at Science Hill
Sullivan North at Sullivan South
Sullivan East at Johnson County
Sullivan Central at Cloudland
University High at David Crockett
Elizabethton at Grainger
Daniel Boone in Foothills Classic, Maryville
Cherokee at Morristown West
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at Wise Central
Eastside at Twin Springs
Lee High at Union
John Battle at Honaker
Thomas Walker at Rye Cove

Friday, April 18
NORTHEAST TENNESSEE

Hampton at Volunteer
Daniel Boone in Foothills Classic, Maryville

Soccer
Monday, April 14
NORTHEAST TENNESSEE

KACHEA at Sullivan Central, 6 p.m.

Tuesday, April 15
NORTHEAST TENNESSEE

Daniel Boone at Dobyns-Bennett, 6 p.m.
David Crockett at Tennessee High, 5:30 p.m.
Elizabethton at Sullivan South, 5 p.m.
Cherokee at Cocke County
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at Lebanon (boys and girls)
Union at Honaker (boys and girls)

Wednesday, April 16
SOUTHWEST VIRGINIA

Virginia High at John Battle (boys and girls)

Thursday, April 17
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan South at Dobyns-Bennett, 6 p.m.
Cherokee at Volunteer, 6 p.m.
Sullivan Central at Morristown East, 6 p.m.
Science Hill at University High, 7 p.m.
Morristown West at Tennessee High, 5:30 p.m.
West Greene at Daniel Boone, 6 p.m.
David Crockett at Chuckey-Doak, 6 p.m.
SOUTHWEST VIRGINIA
Wise Central at Gate City (boys and girls)
Lee High at Union (boys and girls)
Honaker at John Battle (boys and girls)

Friday, April 18
NORTHEAST TENNESSEE

Daniel Boone at Sullivan Central, 6 p.m.

Saturday, April 19
NORTHEAST TENNESSEE

Knox West at Science Hill, 4 p.m.


Track & Field
Monday, April 14

County Clash at Volunteer, 3:30 p.m.
All-Comers at Lee

Wednesday, April 16
WSWV Radio Invitational at Lee

Friday, April 18
Tri-Cities Classic at Science Hill

Saturday, April 19
Tri-Cities Classic at Science Hill

comments powered by Disqus