Kingsport Times News Wednesday, July 30, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of March 10

March 9th, 2014 9:46 pm by Staff Report

High school sports schedule, week of March 10

Basketball
BOYS
TSSAA State Tournament
At Middle Tennessee State Murphy Center
Murfreesboro
All Times EDT
CLASS AAA
Quarterfinals
Wednesday, March 5

Hamilton (27-6) vs. Blackman (25-6), 11 a.m.
Wilson Central (26-6) vs. Brentwood (31-2), 12:30 p.m.
Siegel (31-1) vs. Arlington (28-4), 2:15 p.m.
Oak Ridge (30-7) vs. Jefferson County (30-5), 3:45 p.m.

CLASS AA
Quarterfinals
Thursday, March 6

East Nashville (26-5) vs. Tyner (25-3), 2:15 p.m.
Greeneville (25-9) vs. Carter (26-7), 3:45 p.m.
Upperman (28-6) vs. Christ Presbyterian (33-2), 5:30 p.m.
Manassas (25-8) vs. Jackson South Side (29-2), 7 p.m.

CLASS A
Quarterfinals
Wednesday, March 5

Boyd Buchanan (28-3) vs. Booker T. Washington (26-7), 5:30 p.m.
Columbia Academy (28-4) vs. Meigs County (30-4), 7 p.m.
Thursday, March 6
Hampton (29-5) vs. LEAD Academy (17-11), 11 a.m.
Mitchell (27-6) vs. Goodpasture (30-1), 12:30 p.m.

GIRLS
VHSL State Tournament
At Virginia Commonwealth Siegel Center
Richmond
Championship
Saturday, March 15

Wise Central (23-6) vs. Gate City (25-2), 6:30 p.m.

CLASS 1A
Championship
Saturday, March 15

Chilhowie (25-2) vs. Honaker (23-6), noon

Baseball
Monday, March 10
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan Central at David Crockett
Daniel Boone at Tennessee High
Elizabethton at Sullivan South
Sullivan North at Unicoi County
Sullivan East at North Greene
Morristown West at Cherokee
Johnson County at Happy Valley

Tuesday, March 11
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Sullivan Central
David Crockett at Daniel Boone
Sullivan South at Johnson County, 5 p.m.
Happy Valley at Sullivan East
Gatlinburg-Pittman at Sullivan North
Unicoi County at Elizabethton
Tennessee High at Pigeon Forge
Cherokee at Morristown West

Wednesday, March 12
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan Central at Sullivan East
Science Hill vs. Smyrna at Siegel, 4:30 p.m.
Science Hill at Siegel, 7 p.m.

Thursday, March 13
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan South at Dobyns-Bennett
Volunteer vs. Centennial at Riverdale, 4:30 p.m.
Sullivan Central at Sullivan North
Science Hill at Blackman, 7 p.m.
Unaka at David Crockett
Chuckey-Doak at Sullivan East
Mount Heritage, N.C. at Unicoi County
Cherokee in Hardball Classic
Johnson County at Hampton

Friday, March 14
NORTHEAST TENNESSEE

Powell at Dobyns-Bennett, 6:30 p.m.
Tennessee High at Sullivan South
Volunteer vs. Tullahoma at Smyrna, 4:30 p.m.
Volunteer at Smyrna, 7 p.m.
Cloudland at Sullivan North
Daniel Boone at Greeneville
Science Hill vs. Lebanon at Riverdale, 4:30 p.m.
Science Hill at Riverdale, 7 p.m.
SOUTHWEST VIRGINIA
John Battle at Abingdon (benefit) 6.p.m.

Saturday, March 15
NORTHEAST TENNESSEE

Volunteer at Siegel, 11 a.m.
Loudon at Unicoi County

Softball
Monday, March 10
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Sullivan South
Sullivan Central at Sullivan North
Science Hill at Unicoi County
David Crockett at University High
Happy Valley at Unaka

Tuesday, March 11
NORTHEAST TENNESSEE

David Crockett at Dobyns-Bennett
Daniel Boone at Volunteer
Sullivan Central at Science Hill
Happy Valley at Sullivan South
Unicoi County at Sullivan East
Elizabethton at Johnson County
University High at Tennessee High
Cherokee at Cocke County

Wednesday, March 12
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Sullivan Central
Tennessee High at Daniel Boone
Sullivan North at Volunteer
University High at Happy Valley

Thursday, March 13
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett, Volunteer, Daniel Boone, Science Hill, David Crockett in Commando Classic, Hendersonville
Elizabethton at Sullivan South
Sullivan East at Sullivan North
Johnson County at Unicoi County
Happy Valley at Hampton
Jefferson County at Cherokee

Friday, March 14
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett, Volunteer, Daniel Boone, Science Hill, David Crockett in Commando Classic, Hendersonville
Happy Valley at Sullivan Central
Cherokee at Grainger
SOUTHWEST VIRGINIA
Clintwood at Union

Saturday, March 15
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett, Volunteer, Daniel Boone, Science Hill, David Crockett in Commando Classic, Hendersonville
Sullivan North at Sullivan Central
Sullivan East at Hampton
Happy Valley at Unaka
Cherokee at North Greene


Soccer
BOYS
Monday, March 10

Cocke County at Sullivan South

Tuesday, March 11
Tennessee High at Dobyns-Bennett
Volunteer at Sullivan Central
Seymour at Science Hill
Daniel Boone at Tri-Cities Christian
David Crockett at Morristown East

Wednesday, March 12
Gate City at Sullivan South

Thursday, March 13
Volunteer at Daniel Boone
Sullivan Central at University High
Tennessee High vs. Elizabethton
Tri-Cities Christian at David Crockett

Friday, March 14
Cleveland Classic
Dobyns-Bennett vs. Dalton, Ga.
Sullivan South vs. Walker Valley

Saturday, March 15
Franklin at Science Hill
Cleveland Classic
Sullivan South vs. Boyd Buchanan
Dobyns-Bennett vs. Blackman
Sullivan South vs. Soddy-Daisy
Dobyns-Bennett vs. Cleveland

comments powered by Disqus