Kingsport Times News Friday, December 19, 2014
Sports Live Schedules

Prep basketball tournament schedules

February 23rd, 2014 9:54 pm by Staff Report

Prep basketball tournament schedules

BOYS
Region 1-AAA Basketball Tournament
At Jefferson County High School
Dandridge
Semifinals
Tuesday, Feb. 25

Dobyns-Bennett (20-8) vs. Sevier County (21-9), 6 p.m.
Jefferson County (28-4) vs. Tennessee High (25-7), 7:45 p.m.
Championship
Thursday, Feb. 27

Semifinal winners, 7 p.m.

Region 1-AA Basketball Tournament
At Hal Henard Elementary School
Greeneville
Semifinals
Tuesday, Feb. 25

Johnson County (16-12) vs. Unicoi County (25-6), 6 p.m.
Greeneville (22-9) vs. Elizabethton (22-8), 7:45 p.m.
Championship
Thursday, Feb. 27

Semifinal winners, 7 p.m.

Region 1-A Basketball Tournament
At Chuckey-Doak Middle School
Afton
Semifinals
Tuesday, Feb. 25

Hampton (26-5) vs. Hancock County (12-11), 6 p.m.
North Greene (15-19) vs. South Greene (14-13), 7:45 p.m.
Championship
Thursday, Feb. 27

Semifinal winners, 7 p.m.

Region 2A West Tournament
Quarterfinals
Wednesday, Feb. 26

Floyd County (17-6) at Dan River (21-0), 7 p.m.
Virginia High (19-6) at Graham (17-6), 7 p.m.
Gretna (10-13) at Martinsville (18-6), 7 p.m.
Richlands (9-14) at Gate City (18-5), 7 p.m.
At Floyd County High School
Floyd
Semifinals

Friday, Feb. 28
Floyd County-Dan River winner vs. Virginia High-Graham winner, 6 p.m.
Gretna-Martinsville winner vs. Richlands-Gate City winner, 8 p.m.
Championship
Saturday, March 1

Semifinal winners, 8 p.m.

Region 1A West Tournament
Quarterfinals
Tuesday, Feb. 25

J.I. Burton (13-10) at Honaker (17-7), 8 p.m.
George Wythe (14-10) at Radford (22-2), 7:45 p.m.
Haysi (17-7) at Eastside (18-6), 7 p.m.
Narrows (11-11) at Galax (17-4), 7 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Semifinals
Friday, Feb. 28

J.I. Burton-Honaker winner vs. George Wythe-Radford winner, 6 p.m.
Haysi-Eastside winner vs. Narrows-Galax winner, 8 p.m.
Championship
Saturday, March 1

Semifinal winners, 8 p.m.

GIRLS
Region 1-AAA Basketball Tournament
At Jefferson County High School
Dandridge
Semifinals
Monday, Feb. 24
Morristown West 52, Science Hill 43
Jefferson County 54, Dobyns-Bennett 35
Championship
Wednesday, Feb. 26
Morristown West vs. Jefferson County, 7 p.m.


Region 1-AA Basketball Tournament
At Hal Henard Elementary School
Greeneville
Semifinals
Monday, Feb. 24
Elizabethton 56, Sullivan South 42
Grainger 81, Sullivan East 48
Championship
Wednesday, Feb. 26
Elizabethton vs. Grainger, 7 p.m.


Region 1-A Basketball Tournament
At Chuckey-Doak Middle School
Afton
Semifinals
Monday, Feb. 24
Cloudland 48, South Greene 41
North Greene 39, Cosby 37
Championship
Wednesday, Feb. 26
Cloudland vs. North Greene 7 p.m.


Region 2A West Tournament
Quarterfinals
Tuesday, Feb. 25

Martinsville (4-17) at Buckingham County, 7 p.m.
Wise Central (20-5) at Richlands (17-5), 7 p.m.
Gretna (12-10) at Floyd County (22-1), 6:30 p.m.
Grayson County (16-9) at Gate City (21-2), 7 p.m.
At Floyd County High School
Floyd
Semifinals
Thursday, Feb. 27

Martinsville-Buckingham winner vs. Wise Central-Richlands winner, 6 p.m.
Gretna-Floyd County winner vs. Grayson County-Gate City winner, 8 p.m.
Championship
Saturday, March 1

Semifinal winners, 6 p.m.

Region 1A West Tournament
Quarterfinals
Monday, Feb. 24

Clintwood 62, Northwood 49
Tuesday, Feb. 25
Castlewood (18-7) at Honaker (19-6), 6 p.m.
Galax (11-10) at Radford (14-8), 6 p.m.
Covington (19-5) at Chilhowie (22-1), 7 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Semifinals
Thursday, Feb. 27

Castlewood-Honaker winner vs. Galax at Radford winner, 6 p.m.
Clintwood vs. Covington-Chilhowie winner, 8 p.m.
Championship
Saturday, March 1

Semifinal winners, 6 p.m.

comments powered by Disqus