Kingsport Times News Thursday, November 27, 2014
Sports Sports Live Schedules Results

Prep scores and schedules - Monday, Feb. 17

February 18th, 2014 12:36 am by Staff Report

Prep scores and schedules - Monday, Feb. 17

BOYS

District 1-AAA Basketball Tournament
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
First Round
Monday, Feb. 10
David Crockett 76, Daniel Boone 61
Friday, Feb. 13
Tennessee High 77, Sullivan Central 44
Science Hill 65, Volunteer 49
Semifinals
Saturday, Feb. 15
Dobyns-Bennett 89, David Crockett 81, OT
Tennessee High 52, Science Hill 51, OT
Tuesday, Feb. 18
Consolation
David Crockett (21-12) vs. Science Hill (20-11), 6 p.m.
Championship
Dobyns-Bennett (18-8) vs. Tennessee High (24-6), 7:30 p.m.

———

District 1-AA Basketball Tournament
At Happy Valley High School
Elizabethton
First Round
Saturday, Feb. 15
Sullivan South 65, Happy Valley 57
Elizabethton 62, Sullivan North 51
Johnson County 57, Sullivan East 53
Semifinals
Monday, Feb. 17
Elizabethton 66, Sullivan South 60
Johnson County 66, Unicoi County 55
Tuesday, Feb. 18
Consolation
Sullivan South (16-13) vs. Unicoi County (23-6), 5:30 p.m.
Championship
Elizabethton (22-7) vs. Johnson County (15-12), 8:30 p.m.

———

District 1-A Basketball Tournament
At Daniel Boone High School
Gray
First Round
Friday, Feb 14
Unaka 90, University High 81, OT
North Greene 65, Cloudland 54
Semifinals
Saturday, Feb 15
Hampton 81, Unaka 61
South Greene 61, North Greene 47
Monday, Feb. 17
Consolation
Unaka 47, North Greene 44
Tuesday, Feb. 18
Championship
Hampton vs. South Greene, 7:30 p.m.

———

District 2-AAA Basketball Tournament
At Jefferson County High School
Dandridge
First Round
Monday, Feb. 10
South-Doyle 41, Seymour 32
Morristown East 45, Cherokee 44
Second Round
Friday, Feb. 14
Cocke County 80, South-Doyle 63
Morristown West 72, Morristown East 63
Semifinals
Saturday, Feb. 14
Sevier County 64, Cocke County 59
Jefferson County 59, Morristown West 49
Tuesday, Feb. 18
Consolation
Cocke County (17-12) vs. Morristown West (14-13), 5:30 p.m.
Championship
Sevier County vs. Jefferson County (26-4), 7 p.m.

———

District 2-AA Basketball Tournament
Semifinals
Monday, Feb. 17
Chuckey-Doak 65, Grainger 54
Greeneville 58, Claiborne 48
Tuesday, Feb. 18
Consolation
Grainger vs. Claiborne, 5:30 p.m.
Championship
Chuckey-Doak vs. Greeneville, 8:30 p.m.

———

Cumberland Conference 48 Tournament
At the Prior Center, Virginia-Wise
Wise
First Round
Monday, Feb. 17
Thomas Walker 64, Twin Springs 47
J.I. Burton 56, Rye Cove 42
Castlewood 54, Clintwood 51
Semifinals
Friday, Feb. 21
Thomas Walker (13-9) vs. J.I. Burton (11-10), 7 p.m.
No. 1 Eastside (18-5) vs. Castlewood (10-9), 8:30 p.m.
Championship
Saturday, Feb. 22
Semifinal winners, 8 p.m.

———

SOUTHWEST VIRGINIA
Sunday, Feb. 16
Castlewood 72, Rye Cove 63

Monday, Feb. 17
Gate City 71, Wise Central 53


GIRLS

District 1-AAA Basketball Tournament
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
First Round
Monday, Feb. 10
Daniel Boone 53, Tennessee High 42
Tuesday, Feb. 11
Volunteer 61, Sullivan Central 37
Dobyns-Bennett 57, David Crockett 38
Semifinals
Saturday, Feb. 15
Science Hill 64, Daniel Boone 36
Dobyns-Bennett 63, Volunteer 48
Monday, Feb. 17
Consolation
Volunteer 60, Daniel Boone 54, OT
Championship
Science Hill 65, Dobyns-Bennett 39

———

District 1-AA Basketball Tournament
At Happy Valley High School
Elizabethton
First Round
Friday, Feb. 14
Sullivan East 84, Sullivan North 19
Sullivan South 54, Johnson County 41
Happy Valley 61, Unicoi County 58
Semifinals
Monday, Feb. 17
Sullivan East 74, Sullivan South 62
Elizabethton 70, Happy Valley 44
Tuesday, Feb. 18
Consolation
Sullivan South (16-13) vs. Happy Valley (16-15), 4 p.m.
Championship
Sullivan East (27-6) vs. Elizabethton (24-3), 7 p.m.

———

District 1-A Basketball Tournament
At Daniel Boone High School
Gray
First Round
Friday, Feb 14
Hampton 73, Unaka 52
Cloudland 66, University High 35
Semifinals
Saturday, Feb 15
North Greene 37, Hampton 32
Cloudland 44, South Greene 35
Consolation
Monday, Feb. 17
South Greene 56, Hampton 48
Championship
Tuesday, Feb. 18
North Greene vs. Cloudland, 6 p.m.

———

District 2-AAA Basketball Tournament
At Jefferson County High School
Dandridge
First Round
Tuesday, Feb. 11
Morristown East 62, South-Doyle 50
Cocke County 59, Cherokee 22
Second Round
Friday, Feb. 14
Seymour 52, Cocke County 48
Morristown East 63, Sevier County 44
Semifinals
Saturday, Feb. 15
Jefferson County 62, Morristown East 44
Morristown West 57, Seymour 56
Monday, Feb. 17
Consolation
Morristown East 82, Seymour 64
Championship
Jefferson County 59, Morristown West 50

———

District 2-AA Basketball Tournament
Semifinals
Monday, Feb. 17
Chuckey-Doak 61, Greeneville 45
Grainger 72, Claiborne 20
Tuesday, Feb. 18
Consolation
Greeneville vs. Claiborne, 4 p.m.
Championship
Chuckey-Doak vs. Grainger, 7 p.m.

———

Region 1-AAA Basketball Tournament
Quarterfinals
Friday, Feb. 21
Seymour (16-13) at Science Hill (30-0), 7 p.m.
Volunteer (26-9) at Morristown West, 7 p.m.
Daniel Boone (19-13) at Jefferson County, 7 p.m.
Morristown East (14-16) at Dobyns-Bennett (20-9), 7 p.m.

———

Cumberland Conference 48 Tournament
At the Prior Center, Virginia-Wise
Wise
First Round
Tuesday, Feb. 19
No. 2 Castlewood (16-6) vs. No. 7 Twin Springs (2-17), 5:30 p.m.
No. 3 Eastside (11-11) vs. No. 6 Rye Cove (3-18), 7 p.m.
No. 4 Thomas Walker (7-14) vs. No. 5 J.I. Burton (4-16), 8:30 p.m.
Semifinals
Wednesday, Feb. 19
Castlewood-Twin Springs winner vs. Eastside-Rye Cove winner, 7 p.m.
No. 1 Clintwood (16-7) vs. Thomas Walker-J.I. Burton winner, 8:30 p.m.
Championship
Saturday, Feb. 22
Semifinal winners, 6:30 p.m.

———

SOUTHWEST VIRGINIA
Sunday, Feb. 16
Castlewood 71, Rye Cove 21

Monday, Feb. 17
Gate City 58, Wise Central 54
Clintwood 52, Castlewood 51
Honaker 59, Twin Valley 57

comments powered by Disqus