Kingsport Times News Thursday, October 30, 2014
Sports Sports Live Schedules Results

Prep results/schedule - Saturday, Feb. 15

February 15th, 2014 11:30 pm by Staff Report

Prep results/schedule - Saturday, Feb. 15

Basketball

BOYS
District 1-AAA Basketball Tournament
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
Saturday, Feb. 15
Semifinals

Dobyns-Bennett 89, David Crockett 81, OT
Tennessee High 52, Science Hill 51, OT
Tuesday, Feb. 18
Consolation

David Crockett (21-12) vs. Science Hill (20-11), 6 p.m.
Championship
Dobyns-Bennett (18-8) vs. Tennessee High (24-6), 7:30 p.m.

———

District 1-AA Basketball Tournament
At Happy Valley High School
Elizabethton
First Round
Saturday, Feb. 15

Sullivan South 65, Happy Valley 57
Elizabethton 62, Sullivan North 51
Johnson County 57, Sullivan East 53
Monday, Feb. 17
Semifinals

Elizabethton (21-7) vs. Sullivan South (16-12), 5:30 p.m.
No. 1 Unicoi County (23-5) vs. Johnson County (14-12), 8:30 p.m.
Tuesday, Feb. 18
Consolation

Semifinal losers, 5:30 p.m.
Championship
Semifinal winners, 8:30 p.m.

———

District 1-A Basketball Tournament
At Daniel Boone High School
Gray
Saturday, Feb 15
Semifinals

Hampton 81, Unaka 61
South Greene 61, North Greene 47
Monday, Feb. 17
Consolation

Unaka vs. North Greene, 7:30 p.m.
Tuesday, Feb. 18
Championship

Hampton vs. South Greene, 7:30 p.m.

———

District 2-AAA Basketball Tournament
At Jefferson County High School
Dandridge
Saturday, Feb. 14
Semifinals

Sevier County 64, Cocke County 59
Jefferson County 59, Morristown West 49
Monday, Feb. 17
Consolation

Cocke County (17-12) vs. Morristown West, 5 p.m.
Championship
Sevier County vs. Jefferson County, 8 p.m.

———

SOUTHWEST VIRGINIA
Saturday, Feb. 15

Wise Central 57, John Battle 54
Eastside 69, Castlewood 48
Clintwood 63, J.I. Burton 55
Thomas Walker 64, Twin Springs 41
Haysi 72, Council 54

Sunday, Feb. 16
Rye Cove at Castlewood

Monday, Feb. 17
Gate City at Wise Central

GIRLS
District 1-AAA Basketball Tournament
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
Saturday, Feb. 15
Semifinals

Science Hill 64, Daniel Boone 36
Dobyns-Bennett 63, Volunteer 48
Monday, Feb. 17
Consolation

Daniel Boone (19-12) vs. Volunteer (25-9), 6 p.m.
Championship
Science Hill (29-0) vs. Dobyns-Bennett (20-8), 7:30 p.m.

———

District 1-AA Basketball Tournament
At Happy Valley High School
Elizabethton
Monday, Feb. 17
Semifinals

Sullivan East (26-6) vs. Sullivan South (16-12), 4 p.m.
No. 1 Elizabethton (23-3) vs. Happy Valley (16-14), 7 p.m.
Tuesday, Feb. 18
Consolation

Semifinal losers, 4 p.m.
Championship
Semifinal winners, 7 p.m.

———

District 1-A Basketball Tournament
At Daniel Boone High School
Gray
Saturday, Feb 15
Semifinals

North Greene 37, Hampton 32
Cloudland 44, South Greene 35
Monday, Feb. 17
Consolation

Hampton vs. South Greene, 6 p.m.
Championship
Tuesday, Feb. 18

North Greene vs. Cloudland, 6 p.m.

———

District 2-AAA Basketball Tournament
At Jefferson County High School
Dandridge
Saturday, Feb. 15
Semifinals

Jefferson County 62, Morristown East 44
Morristown West 57, Seymour 56
Monday, Feb. 17
Consolation

Morristown East (13-16) vs. Seymour (16-12), 3:30 p.m.
Championship
Jefferson County vs. Morristown West, 6:30 p.m.

———

SOUTHWEST VIRGINIA
Saturday, Feb. 15

Wise Central 49, John Battle 44
Castlewood 60, Eastside 52
Clintwood 81, J.I. Burton 19
Thomas Walker 42, Twin Springs 27
Haysi 67, Council 28

Sunday, Feb. 16
Rye Cove at Castlewood

Monday, Feb. 17
Gate City at Wise Central

comments powered by Disqus