Kingsport Times News Thursday, December 18, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of Dec. 30

December 29th, 2013 8:08 pm by Staff Report

High school sports schedule, week of Dec. 30

Basketball

BOYS
Arby’s Classic
At Viking Hall
Bristol, Tenn.

Monday, Dec. 30
G20 — Tabernacle Baptist, Bahamas vs. Mentor, Ohio, 9 a.m.
G21 — Tennessee High vs. United Faith Christian, N.C., 10:30 a.m.
G22 — Hamilton vs. Oakland, noon
G23 — Christ School, N.C. vs. Peachtree Ridge, Ga., 1:30 p.m.
Slam Dunk Contest, 5:30 p.m.
G24 — Greater Atlanta Christian, Ga. vs. Oak Ridge, 7 p.m.
G25 — Milton, Ga. vs. Christ Presbyterian, 8:30 p.m.
Tuesday, Dec. 31
Consolation

Sullivan South vs. Urspring, Germany, 11:30 a.m.
Sixth Place
G20 winner vs. G21 winner, 1 p.m.
Fifth Place
G22 winner vs. G23 winner, 2:30 p.m.
3-Point Contest, 4 p.m.
Third Place
G24 loser vs. G25 loser, 5 p.m.
Championship
G24 winner vs. G25 winner, 6:30 p.m.
———
Monday, Dec. 30
NORTHEAST TENNESSEE

Science Hill in KSA Tournament
Sullivan Central in Sunshine Classic, Daytona
Daniel Boone in Father Lopez tournament
SOUTHWEST VIRGINIA
Clintwood at Jenkins, Ky.
Eastside at Lee High
Patrick Henry at Rye Cove
Harlan, Ky. at Thomas Walker

Tuesday, Dec. 31
NORTHEAST TENNESSEE

Science Hill in KSA Tournament

Thursday, Jan. 2
NORTHEAST TENNESSEE

SOUTHWEST VIRGINIA
Wise Central at Jenkins, Ky.
John Battle at Holston
J. Frank White at Thomas Walker
Cumberland District Tournament

Friday, Jan. 3
NORTHEAST TENNESSEE

Daniel Boone at Sullivan South
Greeneville at Sullivan Central
Science Hill at Elizabethton
David Crockett at West Greene
Tennessee High in FCA Classic at Sullivan East
Unaka at Happy Valley
SOUTHWEST VIRGINIA
Cumberland District Tournament

Saturday, Jan. 4
NORTHEAST TENNESSEE

Morristown East at Dobyns-Bennett, 5 p.m.
Tennessee High in FCA Classic at Sullivan East
Elizabethton at Cosby
Cloudland at Unicoi County
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at Floyd County
Union at Letcher County Central, Ky.
John Battle at Abingdon
Cumberland District Tournament

GIRLS
Johnson City Honda Classic
At Daniel Boone High School
Gray

Monday, Dec. 30
Cherokee vs. Eastside, 10 a.m.
South-Doyle vs. Happy Valley, 11:30 a.m.
Unaka vs. University High, 1 p.m.
Johnson County vs. Hampton, 2:30 p.m.
Sixth Place
Sullivan East vs. David Crockett, 4 p.m.
Fifth Place
Creek Wood vs. Daniel Boone, 5:30 p.m.
Third Place
Sullivan South vs. Meigs County, 7 p.m.
Championship
Cloudland vs. Sevier County, 8:30 p.m.
———
Monday, Dec. 30
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Chattanooga Tournament
Landair Ladies Classic at Greeneville
SOUTHWEST VIRGINIA
Patrick Henry at Rye Cove
Castlewood in Cherryville, N.C. tournament

Tuesday, Dec. 31
NORTHEAST TENNESSEE

Landair Ladies Classic at Greeneville

Thursday, Jan. 2
SOUTHWEST VIRGINIA

John Battle at Holston
J. Frank White at Thomas Walker
Cumberland District Tournament

Friday, Jan. 3
NORTHEAST TENNESSEE

Greeneville at Sullivan Central
David Crockett at West Greene
Science Hill at Elizabethton
Daniel Boone at Sullivan South
Unaka at Happy Valley
SOUTHWEST VIRGINIA
Sullivan East at Gate City
Cumberland District Tournament

Saturday, Jan. 4
NORTHEAST TENNESSEE

Morristown East at Dobyns-Bennett, 3:30 p.m.
SOUTHWEST VIRGINIA
Sullivan South at Gate City
John Battle at Abingdon
Cumberland District Tournament

Wrestling

Friday, Jan. 3
Dobyns-Bennett in Soddy Showdown, Soddy-Daisy
Saturday, Jan. 4
Dobyns-Bennett in Soddy Showdown, Soddy-Daisy

comments powered by Disqus