Kingsport Times News Sunday, December 21, 2014
Sports Sports Live Schedules Results

Prep results - Saturday, Dec. 28

December 29th, 2013 12:57 am by Staff Report

Prep results - Saturday, Dec. 28

Basketball

BOYS
Arby’s Classic
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
Thursday, Dec. 26

Urspring, Germany 66, Sullivan East 36
United Faith Christian, N.C. 55, Sullivan South 53
Greater Atlanta Christian, Ga. 58, Tabernacle Baptist, Bahamas 48
Hamilton 74, Johnson County 49
Oakland 69, Dobyns-Bennett 55
Oak Ridge 97, Mentor, Ohio 69
Friday, Dec. 27
Sullivan South 57, Sullivan East 38
Milton, Ga. 68, Urspring, Germany 51
Christ School, N.C. 55, Tennessee High 52
Christ Presbyterian 79, Gate City 40
Peachtree Ridge, Ga. 54, United Faith Christian, N.C. 53
Saturday, Dec. 28
Tabernacle Baptist, Bahamas 59, Johnson County 53
Mentor, Ohio 86, Dobyns-Bennett 70
Tennessee High 47, Urspring, Germany 43
United Faith Christian, N.C. 64, Gate City 55
Greater Atlanta Christian, Ga. 68, Hamilton 59
Oak Ridge 54, Oakland 47
Milton, Ga. 69, Christ School, N.C. 53
Christ Presbyterian 86, Peachtree Ridge, Ga. 62
Monday, Dec. 30
G20 — Tabernacle Baptist, Bahamas vs. Mentor, Ohio, 9 a.m.
G21 — Tennessee High vs. United Faith Christian, N.C., 10:30 a.m.
G22 — Hamilton vs. Oakland, noon
G23 — Christ School, N.C. vs. Peachtree Ridge, Ga., 1:30 p.m.
Slam Dunk Contest, 5:30 p.m.
G24 — Greater Atlanta Christian, Ga. vs. Oak Ridge, 7 p.m.
G25 — Milton, Ga. vs. Christ Presbyterian, 8:30 p.m.
Tuesday, Dec. 31
Consolation

Sullivan South vs. Dobyns-Bennett, 11:30 a.m.
Sixth Place
G20 winner vs. G21 winner, 1 p.m.
Fifth Place
G22 winner vs. G23 winner, 2:30 p.m.
3-Point Contest, 4 p.m.
Third Place
G24 loser vs. G25 loser, 5 p.m.
Championship
G24 winner vs. G25 winner, 6:30 p.m.
———
New Peoples Bank Holiday Classic
At Sullivan North High School
Kingsport
Thursday, Dec. 26

Volunteer 65, Cloudland 52
Elizabethton 66, Lee High 51
Morristown West 48, Chuckey-Doak 47
Sullivan North 53, Cherokee 50
Friday, Dec. 27
Cloudland 70, Lee High 65
Chuckey-Doak 52, Cherokee 41
Elizabethton 70, Volunteer 53
Morristown West 54, Sullivan North 52
Saturday, Dec. 28
Seventh Place

Cherokee 65, Lee High 55
Fifth Place
Chuckey-Doak 78, Cloudland 47
Third Place
Volunteer 56, Sullivan North 44
Championship
Elizabethton 58, Morristown West 48
———
Saturday, Dec. 28
NORTHEAST TENNESSEE

El Toro, Calif. 76, Science Hill 66
North Myrtle Beach, S.C. 67, Sullivan Central 62
Daniel Boone 66, Smyrna 65
David Crockett 55, McMinn County 52
Jefferson County 79, Unicoi County 55
Cocke County 83, Dade County, Ga. 73
Grainger 76, G.W. Carver 60
SOUTHWEST VIRGINIA
Lebanon 90, Grundy 45
Marion 86, Rural Retreat 52
Tazewell 73, Bland County 49


GIRLS
Johnson City Honda Classic
At Daniel Boone High School
Gray
Thursday, Dec. 26

Johnson County 62, Cherokee 55
Sullivan South 58, Unaka 51
Cloudland 71, South-Doyle, 32
Hampton 73, David Crockett 35
Meigs County 65, Happy Valley 53
Sevier County 72, University High 37
Creek Wood 54, Sullivan East 43
Daniel Boone 91, Eastside 49
Friday, Dec. 27
Sullivan East 66, South-Doyle 53
Unaka 53, Cherokee 48
David Crockett 62, Happy Valley 61
University High 60, Eastside 44
Cloudland 40, Creek Wood 38
Sullivan South 63, Johnson County 38
Meigs County 83, Hampton 56
Sevier County 81, Daniel Boone 72, 2OT
Saturday, Dec. 28
South-Doyle def. Cherokee
Happy Valley 86, Eastside 57
Sullivan East 64, Unaka 28
David Crockett def. University High
Creek Wood 75, Johnson County 50
Daniel Boone 43, Hampton 41
Cloudland 63, Sullivan South 55
Sevier County 49, Meigs County 44
Monday, Dec. 30
Cherokee vs. Eastside, 10 a.m.
South-Doyle vs. Happy Valley, 11:30 a.m.
Unaka vs. University High, 1 p.m.
Johnson County vs. Hampton, 2:30 p.m.
Sixth Place
Sullivan East vs. David Crockett, 4 p.m.
Fifth Place
Creek Wood vs. Daniel Boone, 5:30 p.m.
Third Place
Sullivan South vs. Meigs County, 7 p.m.
Championship
Cloudland vs. Sevier County, 8:30 p.m.
———
Saturday, Dec. 28
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett 54, Rhea County 51
Sullivan Central 60, Hialeah, Fla. 51
Sullivan Central 49, Southern, Ky. 30
Science Hill 60, Liberty Christian, Texas 56
Carolina Day, N.C. 54, Tennessee High 47
Elizabethton 52, Wade Hampton, S.C. 28
Unicoi County 41, Oliver Springs 37
Landair Ladies Classic
Wilson Central 63, West Greene 44
North Greene 38, Greeneville 28
Shelbyville 48, Chuckey-Doak 40
Bell County, Ky. 66, Cocke County 56
Grace Christian 58, South Greene 54
Morristown West 72, Seffner, Fla. 52
Archer, Ga. 64, Franklin County 41
Grainger 70, Holy Name, Ohio 59
SOUTHWEST VIRGINIA
Magoffin County, Ky. 84, Clintwood 36
Castlewood 59, South Point N.C. 40
Hurley 76, River View, W.Va. 57


comments powered by Disqus