Kingsport Times News Saturday, August 30, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of Dec. 9

December 8th, 2013 7:49 pm by Staff Report

High school sports schedule, week of Dec. 9

Basketball

BOYS
Monday, Dec. 9
NORTHEAST TENNESSEE

Morristown West at Daniel Boone
North Greene at Cedar View Christian
SOUTHWEST VIRGINIA
KACHEA at Rye Cove

Tuesday, Dec. 10
NORTHEAST TENNESSEE

David Crockett at Dobyns-Bennett
Tennessee High at Volunteer
Science Hill at Sullivan Central
Happy Valley at Sullivan South
Sullivan North at Johnson County
Sullivan East at Unicoi County
Hampton at Elizabethton
Cocke County at Cherokee
Cedar View Christian at Tri-Cities Christian
SOUTHWEST VIRGINIA
Eastside at Wise Central
Chilhowie at J.I. Burton
Lee High at Virginia High
Twin Springs at Haysi
Grundy at Clintwood
Union at Thomas Walker

Wednesday, Dec. 11
SOUTHWEST VIRGINIA

Union at Rye Cove
Jenkins, Ky. at Clintwood
Lebanon at Wise Central

Thursday, Dec. 12
SOUTHWEST VIRGINIA

Patrick Henry at John Battle

Friday, Dec. 13
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Volunteer
Tennessee High at David Crockett
CAK at Science Hill
Daniel Boone vs. Knoxville Webb
Sullivan South at Sullivan North
Elizabethton at Sullivan East
Johnson County at Happy Valley
Unicoi County at Hampton
Cherokee at Seymour
Tri-Cities Christian at Temple Baptist
Fairview Christian at Cedar View Christian
SOUTHWEST VIRGINIA
Wise Central at Clintwood
Lee High at Eastside
Union at Twin Springs
Thomas Walker at J.I. Burton
Rye Cove at Chilhowie

Saturday, Dev. 14
NORTHEAST TENNESSEE

Cherokee at Volunteer
Sullivan Central at Harlan County, Ky.
Knoxville Webb at Science Hill
Daniel Boone vs. CAK
Fairview Christian at Tri-Cities Christian

GIRLS
Monday, Dec. 9
NORTHEAST TENNESSEE

Morristown West at Daniel Boone
North Greene at Cedar View Christian
SOUTHWEST VIRGINIA
KACHEA at Rye Cove
Twin Springs at Haysi

Tuesday, Dec. 10
NORTHEAST TENNESSEE

David Crockett at Dobyns-Bennett
Tennessee High at Volunteer
Science Hill at Sullivan Central
Happy Valley at Sullivan South
Hampton at Elizabethton
Cocke County at Cherokee
Cedar View Christian at Tri-Cities Christian
SOUTHWEST VIRGINIA
Lee High at Virginia High
Union at Thomas Walker
Castlewood at Honaker

Wednesday, Dec. 11
SOUTHWEST VIRGINIA
Virginia Tip-Off Classic
At Virginia High School
Bristol, Va.

G1 — Twin Valley vs. Sullivan Central, 4 p.m.
G2 — Lebanon vs. Clintwood, 5:30 p.m.
G3 — Honaker vs. Lee High, 7 p.m.
G4 — Hurley vs. Eastside, 8:30 p.m.

Thursday, Dec. 12
NORTHEAST TENNESSEE

Rye Cove at Sullivan North
SOUTHWEST VIRGINIA
Sullivan Central at Virginia High
J.I. Burton at Pike County Central, Ky.
Patrick Henry at John Battle
Virginia Tip-Off Classic
At Virginia High School
Bristol, Va.

G5 — G1 winner vs. Castlewood, 4 p.m.
G6 — G2 winner vs. Chilhowie, 5:30 p.m.
G7 — G4 winner vs. Virginia High, 7 p.m.
G8 — G3 winner vs. Richlands, 8:30 p.m.

Friday, Dec. 13
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Volunteer
Tennessee High at David Crockett
CAK at Science Hill
Daniel Boone vs. Knoxville Webb
Sullivan South at Sullivan North
Elizabethton at Sullivan East
Johnson County at Happy Valley
Cherokee at Seymour
Tri-Cities Christian at Temple Baptist
Fairview Christian at Cedar View Christian
SOUTHWEST VIRGINIA
Union at Twin Springs
Gate City vs. Shelby Valley, Ky. in Farm Bureau Classic, Pikeville, Ky.
Thomas Walker at J.I. Burton
Louisa County vs. Wise Central at Virginia-Wise
Virginia Tip-Off Classic
At Virginia High School
Bristol, Va.

G9 — G1 loser vs. G2 loser, 4 p.m.
G10 — G3 loser vs. G4 loser, 5:30 p.m.
G11 — G5 winner vs. G6 winner, 7 p.m.
G12 — G7 winner vs. G8 winner, 8:30 p.m.

Saturday, Dec. 14
NORTHEAST TENNESSEE

Cherokee at Volunteer
Knoxville Webb at Science Hill
Daniel Boone vs. CAK
Greeneville at David Crockett
Fairview Christian at Tri-Cities Christian
SOUTHWEST VIRGINIA
Louisa County vs. J.I. Burton at Virginia-Wise
Virginia Tip-Off Classic
At Virginia High School
Bristol, Va.

G9 winner vs. G10 winner, 1:30 p.m.
G5 loser vs. G6 loser, 3 p.m.
G7 loser vs. G8 loser, 4:30 p.m.
Third Place
G11 loser vs. G12 loser, 7 p.m.
Championship
G11 winner vs. G12 winner, 8:30 p.m.

Wrestling

Tuesday, Dec. 10
Dobyns-Bennett, Daniel Boone at Cocke County

Friday, Dec. 13
Air Force Indian Classic at Dobyns-Bennett

Saturday, Dec. 14
Air Force Indian Classic at Dobyns-Bennett


Swimming

Monday, Dec. 9
Science Hill at Dobyns-Bennett

Saturday, Dec. 14
East Tennessee Classic at Kingsport Aquatic Center


Bowling

Monday, Dec. 9
West Greene at Dobyns-Bennett, Warpath Lanes

Wednesday, Dec. 11
Dobyns-Bennett at Greeneville, Olympia Lanes

Saturday, Dec. 14
Dobyns-Bennett at Cumberland Gap, Hillcrest Lanes

comments powered by Disqus