Kingsport Times News Wednesday, September 17, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of Nov. 25

November 24th, 2013 10:06 pm by Staff Report

High school sports schedule, week of Nov. 25

Football

TSSAA State Football Playoffs
Semifinals
Friday, Nov. 29
All Games at 7 p.m.
CLASS 6A

Blackman (11-2) at Maryville (13-0)
White Station (9-4) at Hendersonville (10-3)
CLASS 5A
Cleveland (10-3) at Knox West (12-1)
Henry County (13-0) at Clarksville Northeast (8-5)
CLASS 4A
Knoxville Catholic (10-3) at Fulton (13-0)
Trezevant (12-1) at Giles County (11-2)
CLASS 3A
Upperman (13-0) at Alcoa (12-1)
Lewis County (13-0) at CPA (13-0)
CLASS 2A
Trousdale County (12-0) at Grace Christian (12-0)
Trinity Christian (11-1) at Adamsville (9-2)
CLASS 1A
South Pittsburg (11-1) at Coalfield (9-3)
Union City (11-1) at Nashville Christian (11-1)
———
VHSL State Football Playoffs
Quarterfinals
CLASS 2A
Friday, Nov. 29
East Region

Goochland (10-2) at Riverheads (11-1), 7 p.m.
West Region
Richlands (9-3) at Giles (12-0), 7 p.m.
Saturday, Nov. 30
East Region
Brunswick County (10-2) at Clarke County (12-0), 2 p.m.
West Region
Gate City (8-4) at Buckingham County (9-3), 2 p.m.
CLASS 1A
Friday, Nov. 29
East Region

Central Lunenburg (10-2) at Essex (11-1), 7 p.m.
Franklin (11-1) at Altavista (11-1), 7 p.m.
West Region
Covington (9-3) at Fort Chiswell (11-1), 7 p.m.
Saturday, Nov. 30
West Region
J.I. Burton (8-4) at Haysi (12-0), 2 p.m.



Basketball

BOYS
Monday, Nov. 25
NORTHEAST TENNESSEE

Volunteer at Cloudland
Science Hill in Farragut Tournament
North Greene vs. Sullivan Central in Greene County Thanksgiving Tip-Off
Tennessee High in Knoxville Invitational
Tri-Cities Christian at Clinch
Cedar View Christian at Providence
Hardee’s Classic
At David Crockett High School
Jonesborough

G1 — Unicoi County vs. Cherokee, 4 p.m.
G2 — Sullivan East vs. Unaka, 5:30 p.m.
G3 — Daniel Boone vs. Happy Valley, 7 p.m.
G4 — David Crockett vs. University High, 8:30 p.m.

Tuesday, Nov. 26
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Chop House Classic, Knoxville
Chuckey-Doak vs. Sullivan Central in Greene County Thanksgiving Tip-Off
Tennessee High in Knoxville Invitational
Elizabethton at Hampton
KACHEA at Cedar View Christian
Hardee’s Classic
At David Crockett High School
Jonesborough

G5 — G1 loser vs. G3 loser, 4 p.m.
G6 — G2 loser vs. G4 loser, 5:30 p.m.
G7 — Sullivan South vs. G3 winner, 7 p.m.
G8 — G4 winner vs. Greeneville, 8:30 p.m.

Wednesday, Nov. 27
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan Central in South Greene Thanksgiving Classic
Tennessee High in Knoxville Invitational

Friday, Nov. 29
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Chop House Classic, Knoxville
Sullivan Central in South Greene Thanksgiving Classic
Tennessee High in Knoxville Invitational
Elizabethton in Rusty Wallace Invitational at Karns
Hardee’s Classic
At David Crockett High School
Jonesborough

G9 — G5 winner vs. G6 winner, 4 p.m.
G10 — G7 loser vs. G8 loser, 5:30 p.m.
G11 — G7 winner vs. G1 winner, 7 p.m.
G12 — G2 winner vs. G8 winner, 8:30 p.m.

Saturday, Nov. 30
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Chop House Classic, Knoxville
West Greene vs. Sullivan Central in Greene County Thanksgiving Tip-Off
Tennessee High in Knoxville Invitational
Elizabethton in Rusty Wallace Invitational at Karns
Hardee’s Classic
At David Crockett High School
Jonesborough
Ninth Place

G5 loser vs. G6 loser, 2:30 p.m.
Seventh Place
G9 loser vs. G10 loser, 4 p.m.
Fifth Place
G9 winner vs. G10 winner, 5:30 p.m.
Third Place
G11 loser vs. G12 loser, 7 p.m.
Championship
G11 winner vs. G12 winner, 8:30 p.m.

GIRLS
Monday, Nov. 25
NORTHEAST TENNESSEE

Volunteer at Cloudland
Tri-Cities Christian at Clinch
Cedar View Christian at Providence

Tuesday, Nov. 26
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Chop House Classic in Knoxville
David Crockett at Greeneville
Elizabethton at Hampton
KACHEA at Cedar View Christian

Wednesday, Nov. 27
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Chop House Classic in Knoxville
Sullivan Central at Happy Valley
Chuckey-Doak vs. Sullivan East in Greene County Thanksgiving Tip-Off
Elizabethton, Cherokee, Daniel Boone in Ramey Ford Thanksgiving Classic at Happy Valley

Friday, Nov. 29
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Chop House Classic in Knoxville
West Greene vs. Sullivan East in Greene County Thanksgiving Tip-Off
Tennessee High at Maryville Thanksgiving Classic
Elizabethton, Cherokee, Daniel Boone in Ramey Ford Thanksgiving Classic at Happy Valley

Saturday, Nov. 30
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Chop House Classic in Knoxville
South Greene vs. Sullivan East in Greene County Thanksgiving Tip-Off
Tennessee High at Maryville Thanksgiving Classic
Elizabethton, Cherokee, Daniel Boone in Ramey Ford Thanksgiving Classic at Happy Valley


Wrestling

Tuesday, Nov. 26
Sullivan South at Dobyns-Bennett


Bowling

Monday, Nov. 25
Dobyns-Bennett at West Greene, Olympia Lanes

comments powered by Disqus