Kingsport Times News Thursday, August 21, 2014
Sports Sports Live Schedules Results

TSSAA and VHSL football playoff scores and pairings

November 22nd, 2013 11:41 pm by Staff Report

TSSAA and VHSL football playoff scores and pairings

TSSAA State Football Playoffs

Quarterfinals
Friday, Nov. 22
CLASS 6A

Maryville 56, Sevier County 14
Blackman 16, Oakland 3
Hendersonville 36, Independence 35
White Station 31, Memphis Central 28
CLASS 5A
Knox West 32, Anderson County 19
Cleveland 21, East Hamilton 14
Clarksville Northeast 27, Gallatin 14
Henry County 42, Ridgeway 21
CLASS 4A
Fulton 40, Greeneville 20
Knoxville Catholic 14, Hixson 13
Giles County 34, White House 10
Trezevant 12, Dyersburg 7
CLASS 3A
Alcoa 42, CAK 14
Upperman 19, Notre Dame 10
CPA 35, Fairview 20
Lewis County 14, Westview 10
CLASS 2A
Grace Christian 49, Silverdale 21
Trousdale County 41, Marion County 14
Adamsville 16, Eagleville 0
Trinity Christian 58, Mitchell 28
CLASS 1A
Coalfield 34, Midway 0
South Pittsburg 49, Fayetteville 0
Nashville Christian 49, Columbia Academy 21
Union City 10, Humboldt 6

Semifinals
Friday, Nov. 29
All Games at 7 p.m.
CLASS 6A

Blackman (11-2) at Maryville (13-0)
White Station (9-4) at Hendersonville (10-3)
CLASS 5A
Cleveland (10-3) at Knox West (12-1)
Henry County (13-0) at Clarksville Northeast (8-5)
CLASS 4A
Knoxville Catholic (10-3) at Fulton (13-0)
Trezevant (12-1) at Giles County (11-2)
CLASS 3A
Upperman (13-0) at Alcoa (12-1)
Lewis County (13-0) at CPA (13-0)
CLASS 2A
Trousdale County (12-0) at Grace Christian (12-0)
Trinity Christian (11-1) at Adamsville (9-2)
CLASS 1A
South Pittsburg (11-1) at Coalfield (9-3)
Union City (11-1) at Nashville Christian (11-1)


VHSL State Football Playoffs

Second Round
CLASS 2A
East Region
Friday, Nov. 22

Goochland 32, Wilson Memorial 14
Riverheads 48, Bruton 13
Clarke County 41, Robert E. Lee 25
Brunswick County 21, Nottoway 8
West Region
Friday, Nov. 22

Giles 17, Appomattox 14
Richlands 37, Virginia High 34, 3OT
Buckingham County 15, Dan River 6
Saturday, Nov. 23
Gate City (7-4) at Union (9-2), 2 p.m.

CLASS 1A
East Region
Friday, Nov. 22

Essex 42, Parry McCluer 21
Central Lunenburg 28, Washington & Lee 19
Altavista 49, Sussex Central 12
Franklin 39, Rappahannock 14
West Region
Friday, Nov. 22

J.I. Burton 16, Auburn 7
Fort Chiswell 31,  Radford 14
Covington 25, Honaker 0
Saturday, Nov. 23
Galax (6-5) at Haysi (11-0), 2 p.m.

Quarterfinals
Nov. 29-30
CLASS 2A
East Region

Goochland (10-2) at Riverheads (11-1)
Brunswick County (10-2) at Clarke County (12-0)
West Region
Richlands (9-3) at Giles (12-0)
Buckingham County (9-3) vs. Gate City-Union winner

CLASS 1A
East Region

Central Lunenburg (10-2) at Essex (11-1)
Franklin (11-1) at Altavista (11-1)
West Region
J.I. Burton (8-4) at Galax-Haysi winner
Covington (9-3) at Fort Chiswell (11-1)


comments powered by Disqus