Kingsport Times News Thursday, December 18, 2014
Sports Sports Live Schedules Results

TSSAA and VHSL football playoff scores and pairings

November 15th, 2013 11:46 pm by Staff Report

TSSAA and VHSL football playoff scores and pairings

TSSAA State Football Playoffs

Second Round
Friday, Nov. 15
CLASS 6A

Maryville 49, Morristown East 7
Sevier County 63, Science Hill 20
Oakland 35, Siegel 0
Blackman 41, Ravenwood 14
Independence 17, Nashville Overton 14
Hendersonville 29, Station Camp 28
White Station 34, Whitehaven 13
Memphis Central 26, Southwind 7
CLASS 5A
Anderson County 32, South-Doyle 27
Knox West 50, Campbell County 18
Cleveland 31, Rhea County 7
East Hamilton 26, Ooltewah 19
Gallatin 35, Shelbyville 21
Clarksville Northeast 31, Hillsboro 21
Henry County 17, Memphis East 14
Ridgeway 54, Melrose 20
CLASS 4A
Fulton 41, Sullivan South 19
Greeneville 49, Elizabethton 20
Knoxville Catholic 38, Signal Mountain 37
Hixson 15, Sequoyah 12
Giles County 23, Pearl Cohn 7
White House 21, Lexington 14
Trezevant 28, Liberty Magnet 13
Dyersburg 37, Jackson Northside 14
CLASS 3A
Alcoa 61, Pigeon Forge 13
CAK 56, Johnson County 19
Upperman 49, Tyner 28
Notre Dame 24, Polk County 14
CPA 38, East Nashville 14
Fairview 41, Westmoreland 20
Lewis County 32, Camden 20
Westview 32, Hickman County 0
CLASS 2A
Grace Christian 47, Oneida 27
Silverdale 28, Hampton 21, 2OT
Trousdale County 31, Goodpasture 19
Marion County 28, Boyd Buchanan 7
Eagleville 31, Loretto 15
Adamsville 26, Forrest 7
Trinity Christian 51, Peabody 44
Mitchell 40, Huntingdon 28
CLASS 1A
Coalfield 33, Greenback 24
Midway 26, Cloudland 14
South Pittsburg 40, Moore County 21
Fayetteville 41, Monterey 22
Nashville Christian 35, Jo Byrns 6
Columbia Academy 34, Wayne County 12
Union City 61, Bruceton 28
Humboldt 28, Dresden 13

Quarterfinals
Friday, Nov. 22
All Games at 7 p.m.
CLASS 6A

Sevier County (11-1) at Maryville (12-0)
Blackman (10-2) at Oakland (12-0)
Hendersonville (9-3) at Independence (9-3)
Memphis Central (8-4) at White Station (8-4)
CLASS 5A
Knox West (11-1) at Anderson County (11-1)
Cleveland (9-3) at East Hamilton (10-2)
Clarksville Northeast (7-5) at Gallatin (8-4)
Ridgeway (7-5) at Henry County (12-0)
CLASS 4A
Greeneville (12-0) at Fulton (12-0)
Knoxville Catholic (9-3) at Hixson (9-3)
Giles County (10-2) at White House (10-2)
Dyersburg (11-1) at Trezevant (11-1)
CLASS 3A
CAK (6-6) at Alcoa (11-1)
Notre Dame (9-3) at Upperman (12-0)
Fairview (11-1) at CPA (12-0)
Westview (9-3) at Lewis County (12-0)
CLASS 2A
Silverdale (11-1) at Grace Christian (11-0)
Marion County (10-2) at Trousdale County (11-0)
Adamsville (8-2) at Eagleville (10-1)
Mitchell (9-3) at Trinity Christian (10-1)
CLASS 1A
Midway (9-3) at Coalfield (8-3)
Fayetteville (6-6) at South Pittsburg (10-1)
Columbia Acad. (11-1) at Nashville Christian (10-1)
Humboldt (9-3) at Union City (10-1)


VHSL State Football Playoffs

First Round
CLASS 2A
East Region
Friday, Nov. 15

Wilson Memorial 42, Madison County 7
Goochland 52, East Rockingham 13
Bruton 48, Nandua 10
Clarke County 42, Luray 7
Robert E. Lee 35, George Mason 12
Brunswick 35, Amelia County 20
Nottoway 21, King William 12
Saturday, Nov. 16
Riverheads 57, Arcadia 14

West Region
Friday, Nov. 15

Giles 42, Grayson County 12
Appomattox 50, Marion 20
Virginia High 45, Gretna 40
Richlands 31, Graham 21
Union 30, Lee 27
Gate City 49, John Battle 12
Dan River 32, Glenvar 15
Buckingham County 63, James River 24

CLASS 1A
East Region
Friday, Nov. 15

Essex 56, Cumberland 9
Parry McCluer 42, West Point 28
Central Lunenburg 49, Lancaster 21
Washington & Lee 45, Middlesex 0
Altavista 62, Northumberland 18
Sussex Central 28, Surry County 20
Franklin 50, William Campbell 8
Rappahannock 21, Colonial Beach 8
West Region
Friday, Nov. 15

Haysi 22, Eastside 8
Galax 51, George Wythe 20
Auburn 35, Chilhowie 19
Fort Chiswell 52, Rural Retreat 8
Radford 29, Holston 21
Honaker 48, Bath County 6
Covington 41, Northwood 12
Saturday, Nov. 16
J.I. Burton 16, Clintwood 14

Second Round
Nov. 22-23
CLASS 2A
East Region

Goochland (9-2) at Wilson Memorial (10-1)
Bruton (8-3) at Riverheads (10-1)
Robert E. Lee (8-3) at Clarke County (11-0)
Nottoway (6-5) at Brunswick County (9-2)
West Region
Appomattox (7-4) at Giles (11-0)
Virginia High (6-5) at Richlands (8-3)
Gate City (7-4) at Union (9-2)
Buckingham County (8-3) at Dan River (9-2)

CLASS 1A
East Region

Parry McCluer (8-3) at Essex (10-1)
Washington & Lee (7-4) at Central Lunenburg (9-2)
Sussex Central (7-4) at Altavista (10-1)
Rappahannock (8-3) at Franklin (10-1)
West Region
Galax (6-5) at Haysi (11-0)
Auburn (7-4) at J.I. Burton (7-4)
Radford (7-4) at Fort Chiswell (10-1)
Covington (8-3) at Honaker (10-1)

comments powered by Disqus