Kingsport Times News Sunday, April 20, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of Oct. 28

October 27th, 2013 7:22 pm by Staff Report

High school sports schedule, week of Oct. 28

Football

Friday, Nov. 1
NORTHEAST TENNESSEE

Cherokee at Seymour
Chuckey-Doak at West Greene
Cocke County at Morristown West
David Crockett at Daniel Boone
Elizabethton at Sullivan South
Grainger at Claiborne
Greeneville at Cumberland Gap
Hampton at Cloudland
Hancock County at South Greene
Happy Valley at Sullivan North
Johnson County at Sullivan East
Morristown East at Jefferson County
Science Hill at Dobyns-Bennett
Sevier County at South-Doyle
Tri-Cities Christian at North Greene
Unaka at Cosby
Unicoi County at Sullivan Central
Volunteer at Tennessee High
SOUTHWEST VIRGINIA
Chilhowie at Patrick Henry
Eastside at Clintwood
George Wythe at Holston
Grundy at Honaker
Haysi at Harlan, Ky.
J.I. Burton at Rye Cove
John Battle at Lee High
Marion at Virginia High
Northwood at Rural Retreat
Phelps, Ky. at Hurley
Richlands at Lebanon
Tazewell at Abingdon
Twin Springs at Thomas Walker
Wise Central at Gate City
Open: Castlewood, Twin Valley, Union

Volleyball

SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, Oct. 28

Virginia High at Gate City

Tuesday, Oct. 29
Gate City at Lee High
John Battle at Wise Central
Grundy at Clintwood
Twin Springs at Rye Cove
Castlewood at J.I. Burton
Eastside at Thomas Walker

Soccer

TSSAA Girls State Soccer Tournament
At Richard Siegel Soccer Complex
Murfreesboro
CLASS AAA
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 30

Houston vs. Oakland, 3:30 p.m.
Dobyns-Bennett (16-2-3) vs. Franklin (16-2-5), 6 p.m.
Collierville vs. Ravenwood (12-1-4), 4 p.m.
Cookeville (18-3-2) vs. Farragut (18-2-3), 6:30 p.m.
Thursday, Oct. 31
Semifinals

Houston-Oakland winner vs. Dobyns-Bennett-Franklin winner, 3:30 p.m.
Collierville-Ravenwood winner vs. Cookeville-Farragut winner, 6 p.m.
Championship
Saturday, Nov. 2
Semifinal winners, noon

CLASS A/AA
Quarterfinals
Wednesday, Oct. 30

Liberty vs. Notre Dame (12-6-4), 3:30 p.m.
Fairview vs. Knoxville Catholic, 6 p.m.
Jackson Christian vs. CPA (10-8-3), 4 p.m.
Chattanooga Christian (10-7-4) vs. CAK, 6:30 p.m.
Thursday, Oct. 31
Semifinals

Liberty-Notre Dame winner vs. Fairview-Knoxville Catholic winner, 3:30 p.m.
Jackson Christian-CPA winner vs. Chattanooga Christian-CAK winner, 6 p.m.
Championship
Saturday, Nov. 2

Semifinal winners, 2:30 p.m.

Cross Country

Wednesday, Oct. 30
Region D Championships, TBA

Saturday, Nov. 2
2A Conference Championship at Sugar Hollow Park
TSSAA State Meet, Percy Warner Steeplechase Park, Nashville, 10 a.m.

Golf

Monday, Oct. 28
VHSL Girls State Open Championship at Jefferson Lakeside Country Club, Richmond

Tuesday, Oct. 29
VHSL Girls State Open Championship at Jefferson Lakeside Country Club, Richmond

Bowling

Wednesday, Oct. 30
Chuckey-Doak at Dobyns-Bennett, Warpath Lanes

comments powered by Disqus