Kingsport Times News Friday, October 24, 2014
Sports Live Results

Cross Country Results

October 24th, 2013 7:47 pm by staff reports

TSSAA Region 1 Class A-AA & AAA Championships

Team A -AA Boys

University School 56, Sullivan East 69, Greeneville 82, Sullivan South 87, Elizabethton 118, Grainger 156, West Greene 185, L & N Academy 234, Chuckey Doak 250, South Greene 260, Unicoi County 298, Sullivan North 352, Northview Academy 361

Individual

Wesley Pectol, Greeneville, 15:44; * Zach Long, Grainger, 16:07; Luke Meade, Sullivan East, 16:17; Zach Weaver, Greeneville, 16:35; * Dagon Uselton, L & N Stem Academy, 17:07; Noah Jones, University School, 17:25; Levi Carter, University School, 17:44; Garrett Wright, Sullivan East, 17:55; Shane Stafford, Sullivan East, 18:07; Zach Branham, University School, 18:09; Hearth Harmon, Sullivan South, 18:14; Cody Baker, Elizabethton, 18:16; John Machen, Sullivan South, 18:17; Peyton Nanney, Sullivan South, 18:21; Hayden Simmons, University School, 18:27.

Team A-AA Girls

Greeneville 34, Sullivan East 61, University School 82,  South Greene 114, Unicoi County 154, Grainger 155, Sullivan South 159, Elizabethton 191, Northview Academy 219

Individual

Addie Leonard, Greeneville, 20:32; Hannah Rhodes, Greeneville, 21:03; * Maci Shell, Elizabethton, 21:30; Cora Alison, University School, 22:02; Paige Roberts, Sullivan East, 22:07; * Abigail Williamson, Cumberland Gap, 22:11; Cameryn Weaver, Greeneville, 22:14; Olivia Ausburger, University School, 22:33; Kara Stafford, Sullivan East, 22:37; * Whitley True, Unicoi County, 22:38; Sydne Stephens, Greeneville, 22:41; Rebekah Owens, University School, 23:00; Alissa Furches, South Greene, 23:09; Jennifer Warren, Sullivan East, 23:21; Annie Malcolm, Sullivan East, 23:26.

Team AAA Boys

Daniel Boone 28, Science Hill 73, Dobyns-Bennett 114. Morristown West 127, Jefferson County 148, Tennessee High 150, Sevier County 160, Volunteer 229, South-Doyle 238, David Crockett 262, Seymour 286, Sullivan Central 345, Cocke County 369.

Individual

Adam Barnard, Daniel Boone, 16:13; James garst, Daniel Boone, 16:21; * Brandon Laws, Sevier County, 16:28; Josh Routh, Daniel Boone, 16:30; * Hayden Borghetti-Metz, Volunteer, 16:35; Alex Crigger, Science Hill, 16:40; Noah Charles, Science Hill, 17:01; Austin Frye, Dobyns-Bennett 17.01.60, Bradley Tongco, Science Hill, 17:04; Mitch Brontstetter, Daniel Boone, 17:05; Jacob Cutchall, Daniel Boone, 17:15; Charles Ramos, Morristown West, 17:18; Carl Oberfeitinger, Dobyns-Bennett, 17:29; Andrew Abel, Tennessee High, 17:35; Ashton Wilson, Daniel Boone, 17:35.

Team AAA Girls

Morristown West 30, Science Hill 58, Dobyns-Bennett 74, Tennessee High 105, Jefferson County 140, Daniel Boone 160, South-Doyle 220, Sevier County 228, David Crockett 299, Volunteer 306, Sullivan Central 308, Seymour 317.

Individual

Makenzie Jones, Morristown West, 18:43; *Macy Carrier, Tennessee High, 18:57; Jessica Lord, Morristown West, 19:12; Sarah Fickley, Science Hill, 19:23; Halle Hausman, Science Hill, 19:26; Sophia Neglia, Dobyns-Bennett, 19:30; Chantal Wilson, Morristown West, 19:31; Cherie Wilson, Morristown West, 19:41; Alexa Zimmerman, 19:56; * Ana Cooper, Tennessee High, 19:58; Emily Lord, Morristown West, 20:04; Katie Lance, Science Hill, 20:14; Katlyn Haas, Morristown West, 20:18; Cassidy Giles, South Doyle, 20:42.42; Hannah Cutshall, Dobyns-Bennett, 20:42.95.

* qualified individually for state meet


comments powered by Disqus