Kingsport Times News Thursday, April 24, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of Sept. 9

September 8th, 2013 6:52 pm by Staff Report

High school sports schedule, week of Sept. 9

Football

Thursday, Sept. 12
NORTHEAST TENNESSEE

Hardin Valley at South-Doyle

Friday, Sept. 13
NORTHEAST TENNESSEE

Cloudland at Johnson County
Cosby at Chuckey-Doak
Cumberland Gap at Sullivan East
David Crockett at Elizabethton
Gatlinburg-Pittman at Unicoi County
Greeneville at Jefferson County
Hampton at Happy Valley
Hancock County at Midway
Heritage at Seymour
Morristown East at Bearden
North Greene at West Greene
Pigeon Forge at Cocke County
Science Hill at Morristown West
Sevier County at Dobyns-Bennett
Sunbright at Tri-Cities Christian
Tazewell, Va. at Sullivan Central
Union County at Claiborne
Volunteer at Cherokee
Union, Va. at Sullivan North
Open: Daniel Boone, Grainger, South Greene, Unaka
SOUTHWEST VIRGINIA
Abingdon at Chilhowie
Clintwood at Haysi
Graham at Richlands
Grayson County at Rural Retreat
Holston at John Battle
Honaker at Eastside
Hurley at Grundy
J.I. Burton at Wise Central
Marion at George Wythe
Northwood at Bland County
Patrick Henry at Twin Springs
Sullivan South at Gate City
Tennessee High at Virginia High
Thomas Walker at Castlewood
Twin Valley at East Ridge, Ky.
Open: Lebanon, Lee High, Rye Cove

Volleyball

Monday, Sept. 9
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Sullivan South
Sullivan North at Volunteer
Elizabethton at Daniel Boone
SOUTHWEST VIRGINIA
Sullivan East at Abingdon
Lee at Twin Springs

Tuesday, Sept. 10
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Daniel Boone
David Crockett at Volunteer
Science Hill at Tennessee High
Unicoi County at Sullivan South
Sullivan North at Elizabethton
Sullivan East at Johnson County
SOUTHWEST VIRGINIA
Wise Central at Eastside

Thursday, Sept. 12
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Tennessee High
David Crockett at Sullivan Central
Daniel Boone at Science Hill
Sullivan South at Sullivan East
Elizabethton at Johnson County
SOUTHWEST VIRGINIA
Clintwood at Eastside
Twin Springs at Thomas Walker
Castlewood at Rye Cove
Hancock County at Lee
Wise Central at Lebanon

Saturday, Sept. 14
SOUTHWEST VIRGINIA

Clintwood, Elizabethton, Sullivan North, Tennessee High, Volunteer in Battle Bash at John Battle

Soccer

GIRLS
Monday, Sept. 9

Cherokee at West Greene

Tuesday, Sept. 10
Dobyns-Bennett at Sullivan Central, 6 p.m.
University High at Sullivan South, 5:30 p.m.

Thursday, Sept. 12
Seymour at Cherokee
David Crockett at Sullivan Central

Golf

Monday, Sept. 9
NORTHEAST TENNESSEE

Big 7 Conference Championships at Buffalo Valley

Tuesday, Sept. 10
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett, Science Hill, Sullivan Central at Warriors Path
Sullivan South vs. Sullivan East at Tri-Cities
SOUTHWEST VIRGINIA
John Battle vs. Patrick Henry at Glade Spring
Rye Cove vs. Clintwood at Raven Rock

Thursday, Sept. 12
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett vs. Science Hill at Johnson City Country Club
SOUTHWEST VIRGINIA
Clintwood at Ravenrock

Cross Country

Wednesday, Sept. 11
Invitational at Dotson Park, Wise

Thursday, Sept. 12
Fleet Feet Sports/Raider Run at Sullivan North, 5:30 p.m.

Saturday, Sept. 14
Bluegrass XC Festival, Veterans Administration, Johnson City, 8 a.m.
Patrick Henry Invitational, Glade Spring, Va.

comments powered by Disqus