Kingsport Times News Saturday, October 25, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of Sept. 2

September 1st, 2013 7:53 pm by Staff Report

High school sports schedule, week of Sept. 2

Football

Thursday, Sept. 5
NORTHEAST TENNESSEE

Claiborne at Cumberland Gap

Friday, Sept. 6
NORTHEAST TENNESSEE

Chuckey-Doak at Greeneville
Cloudland at Cosby
David Crockett at Science Hill
Grainger at West Greene
Grayson County, Va. at Johnson County
Morristown West at Cherokee
North Greene at Hancock County
Sevier County at Morristown East
Seymour at Cocke County
South-Doyle at Jefferson County
South Greene at Tri-Cities Christian
Sullivan Central at Daniel Boone
Sullivan East at Elizabethton
Sullivan North at Unicoi County
Sullivan South at Happy Valley
Unaka at Hampton
Volunteer at Dobyns-Bennett
Open: Tennessee High
SOUTHWEST VIRGINIA
Abingdon at Gate City
Chilhowie at J.I. Burton
Eastside at Hurley
George Wythe at Fort Chiswell
Holston at Twin Springs
Lebanon at Grundy
Northwood at Marion
Richlands at Union
Rural Retreat at Bland County
Rye Cove at Clintwood
Tazewell at Graham
Thomas Walker at Lee High
Twin Valley at Montcalm, W.Va.
Virginia High at John Battle
Wise Central at Castlewood
Open: Haysi, Honaker, Patrick Henry

Volleyball

Tuesday, Sept. 3
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at David Crockett
Science Hill at Sullivan South
Tennessee High at Sullivan Central
Volunteer at Daniel Boone
Gate City at Sullivan East
Tri-Cities Christian at Unicoi County
SOUTHWEST VIRGINIA
Union at Eastside
Clintwood at Grundy
Lebanon at Lee

Wednesday, Sept. 4
NORTHEAST TENNESSEE

Daniel Boone at Unicoi County
SOUTHWEST VIRGINIA
Wise Central at Rye Cove
Tennessee High at Abingdon
Lee at Thomas Walker

Thursday, Sept. 5
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Volunteer
Sullivan Central at Science Hill
David Crockett at Daniel Boone
Sullivan South at Sullivan North
Elizabethton at Sullivan East
Johnson County at Unicoi County
SOUTHWEST VIRGINIA
Virginia High at Lee

Friday, Sept. 6
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan East, Sullivan South, Science Hill in Blarney Stone Tournament, Knoxville Catholic

Saturday, Sept. 7
NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan East, Sullivan South, Science Hill in Blarney Stone Tournament, Knoxville Catholic

Soccer

GIRLS
Tuesday, Sept. 3

Tennessee High at Sullivan South, 5:30 p.m.
Cherokee at Volunteer, 6 p.m.
Morristown East at Sullivan Central

Thursday, Sept. 5
Sevier County at Cherokee

Friday, Sept. 6
Lady Raider Classic
Cleveland, Tenn.

Dobyns-Bennett vs. Soddy-Daisy, 4:30 p.m.
Sullivan South vs. Blackman, 8:30 p.m.

Saturday, Sept. 7
Lady Raider Classic
Cleveland, Tenn.

Dobyns-Bennett vs. Cleveland, 9:30 a.m.
Sullivan South vs. Soddy-Daisy, 11 a.m.
Dobyns-Bennett vs. Blackman, 4 p.m.
Sullivan South vs. Oakland, 6 p.m.

Golf

Tuesday, Sept. 3
NORTHEAST TENNESSEE

Vounteer vs. Dobyns-Bennett at Cattails at MeadowView
Sullivan South vs. North Greene at Baileyton
SOUTHWEST VIRGINIA
Rye Cove at Scott County Park

Thursday, Sept. 5
NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett, David Crockett, Daniel Boone at Graysburg
Sullivan South, Sullivan North, Sullivan Central at Warriors Path
SOUTHWEST VIRGINIA
Rye Cove, Clintwood at Raven Rock

Cross Country

Wednesday, Sept. 4
Bearcat Invitational at Sugar Hollow Park, Bristol, Va.

Thursday, Sept. 5
Dobyns-Bennett at Sugar Hollow 3, Bristol, Va.

Saturday, Sept. 7
Through the Pines, Lebanon, Va., 10:15 a.m.
Corner Stone at Sugar Hollow

comments powered by Disqus