Kingsport Times News Friday, December 19, 2014
Sports Live Schedules Results

Virginia state tournament results/schedules

June 8th, 2013 9:40 pm by Staff Report

Virginia state tournament results/schedules

Baseball

VHSL State Baseball Tournament
GROUP A
DIVISION 2
At Radford University
Radford
Semifinals
Saturday, June 8

Wilson Memorial 6, Grayson County 1
Glenvar 4, Nandua 3
Championship
Sunday, June 9

Wilson Memorial 6, Glenvar 4

DIVISION 1
At Kiwanis Field
Salem
Semifinals
Saturday, June 8

William Campbell 8, Auburn 2
Riverheads 5, Clintwood 0
Championship
Sunday, June 9

Riverheads 5, William Campbell 0

Softball

VHSL State Softball Tournament
GROUP A
DIVISION 2
At Veterans Field
Radford
Semifinals
Saturday, June 8

Floyd County 13, Northumberland 4
Goochland 3, James River 1
At Radford University
Radford
Championship
Sunday, June 9

Floyd County 4, Goochland 1

DIVISION 1
At Moyer Complex
Salem
Semifinals
Saturday, June 8

Honaker 2, East Rockingham 1
Madison County 4, Eastside 0
Championship
Sunday, June 9

Honaker 3, Madison County 1

Soccer

VHSL Boys State Soccer Tournament
GROUP A
At Salem High School
Salem
Semifinals
Saturday, June 8

Stonewall Jackson 2, Radford 2, Stonewall Jackson wins 6-5 in penalty kicks
George Mason 4, Galax 0
At Radford University
Radford
Championship
Sunday, June 9

George Mason 2, Stonewall Jackson 1

VHSL Girls State Soccer Tournament
GROUP A
At Salem High School
Salem
Semifinals
Saturday, June 8

George Mason 2, Radford 1
Stuarts Draft 3, James River 2
At Radford University
Radford
Championship
Sunday, June 9

George Mason 4, Stuarts Draft 0

Tennis

VHSL State Tennis Tournament
GROUP A
At Radford University
Radford, Va.
BOYS TEAM
Semifinals
Friday, June 7

Glenvar 5, Windsor 1
George Mason 5, Gate City 1
Championship
Saturday, June 8

George Mason 5, Glenvar 0

GIRLS TEAM
Semifinals
Friday, June 7

Radford 5, Mathews 1
George Mason 5, Gate City 2
Championship
Saturday, June 8

George Mason 5, Radford 3

BOYS INDIVIDUAL DOUBLES
Saturday, June 8
Championship

John Ferguson/Alex Funkhouser, Gate City, vs. Harnad/Spotts, Wilson Memorial, noon

GIRLS INDIVIDUAL DOUBLES
Friday, June 7
Semifinals

Harnad/Spotts, Wilson Memorial, def. John Ferguson/Alex Funkhouser, Gate City, 7-6 (2), 7-5
Saturday, June 8
Championship

Mauney/Mauney, George Mason, def. Rosa Smith/Emily Smith, Gate City, 6-2, 6-2

comments powered by Disqus