Kingsport Times News Thursday, July 31, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of May 27

May 26th, 2013 10:35 pm by Staff Report

Baseball

Region D, Division 2 Baseball Tournament
First Round
Monday, May 27

No. 9 Grundy at No. 8 Gate City at Grogan Park, 7 p.m.
No. 10 Lee High at No. 7 Eastside, 6:30 p.m.
Quarterfinals
Tuesday, May 28

Grundy-Gate City winner vs. No. Virginia High, 6 p.m.
No. 5 John Battle at No. 4 Wise Central, 6 p.m.
Lee High-Eastside winner at No. 2 Honaker, 6 p.m.
No. 6 Union at No. 3 Lebanon, 6 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Semifinals
Thursday, May 30

Grundy-Gate City—Virginia High winner vs. John Battle-Wise Central winner, 6 p.m.
Lee High-Eastside—Honaker winner vs. Union-Lebanon winner, 8 p.m.
Championship
Friday, May 31

Semifinal winners, 7 p.m.

Region D, Division 1 Baseball Tournament
Quarterfinals
Tuesday, May 28

No. 8 Twin Springs at No. 1 Clintwood, 5 p.m.
No. 5 Rye Cove at No. 4 Castlewood, 5 p.m.
No. 7 Twin Valley at No. 2 Haysi, 5 p.m.
No. 6 Hurley at No. 3 J.I. Burton, 5 p.m.
At Lebanon High School
Lebanon
Semifinals
Thursday, May 30

Twin Springs-Clintwood winner vs. Rye Cove at-Castlewood winner, 5 p.m.
Twin Valley-Haysi winner vs. Hurley-J.I. Burton winner, 7 p.m.
Championship
Friday, May 31

Semifinal winners, 5 p.m.

Softball

Region D, Division 2 Softball Tournament
Quarterfinals
Tuesday, May 28

No. 8 Grundy at No. 1 John Battle, 5 p.m.
No. 5 Lebanon at No. 4 Union, 6 p.m.
No. 7 Gate City at No. 2 Virginia High, 6 p.m.
No. 6 Lee High at No. 3 Wise Central, 5 p.m.
At Union High School
Big Stone Gap
Semifinals
Wednesday, May 29

Grundy-John Battle winner vs. Lebanon-Union winner, 5 p.m.
Gate City-Virginia High winner vs. Lee High-Wise Central winner, 6:30 p.m.
Championship
Thursday, May 30

Semifinal winners, 5 p.m.

Region D, Division 1 Softball Tournament
Quarterfinals
Tuesday, May 28

No. 8 Thomas Walker at No. 1 Honaker, 5 p.m.
No. 5 Clintwood at No. 4 Castlewood, 5 p.m.
No. 7 Twin Springs at No. 2 Eastside, 5 p.m.
No. 6 Rye Cove at No. 3 J.I. Burton, 5 p.m.
At J.I. Burton High School
Norton
Semifinals
Wednesday, May 29

Thomas Walker-Honaker winner vs. Clintwood-Castlewood winner, 4 p.m.
Twin Springs-Eastside winner vs. Rye Cove-J.I. Burton winner, 5:30 p.m.
Championship
Thursday, May 30

Semifinal winners, 5 p.m.

Soccer

Clinch Mountain District Boys Soccer Tournament
First Round
Monday, May 27

No. 9 Grundy (0-15-0) at No. 8 Lee High (1-13-1), 6 p.m.
Quarterfinals
Tuesday, May 28

Grundy-Lee High winner at No. 1 Gate City (15-0-0), 7:15 p.m.
No. 5 Union (7-9-0) at No. 4 Virginia High (8-2-4), 7:15 p.m.
No. 7 Wise Central (3-11-2) at No. 2 John Battle (11-2-2), 7:15 p.m.
No. 6 Honaker (6-7-2) at No. 3 Lebanon (10-4-1), 6 p.m.
At Sugar Hollow Park
Bristol, Va.
Semifinals
Thursday, May 30

Grundy-Lee High—Gate City winner vs. Union-Virginia High winner, 5:30 p.m.
Wise Central-John Battle winner vs. Honaker-Lebanon winner, 7:15 p.m.
Championship
Friday, May 31

Semifinal winners, 7:15 p.m.

Clinch Mountain District Girls Soccer Tournament
First Round
Monday, May 27

No. 9 Wise Central (2-13-0) at No. 8 Union (3-12-1), 6 p.m.
Quarterfinals
Tuesday, May 28

Wise Central-Union winner at No. 1 Gate City (14-0-1), 5:30 p.m.
No. 5 Grundy (6-7-2) at No. 4 Lee High (8-5-1), 6 p.m.
No. 7 Lebanon (4-12-0) at No. 2 John Battle (13-2-1), 5:30 p.m.
No. 6 Honaker (4-10-1) at No. 3 Virginia High (12-2-0), 5:30 p.m.
At Sugar Hollow Park
Bristol, Va.
Semifinals
Thursday, May 30

Wise Central-Union—Gate City winner vs. Grundy-Lee High winner, 5:30 p.m.
Lebanon-John Battle winner vs. Honaker-Virginia High winner, 7:15 p.m.
Championship
Friday, May 31

Semifinal winners, 5:30 p.m.

Tennis

Region D Tennis Tournament
Tuesday, May 28
GIRLS
Team Semifinals

Wise Central vs. Thomas Walker, 3 p.m.
Gate City vs. Grundy, 4:30 p.m.
Individual Doubles Semifinals
Wise Central vs. Grundy, 6:30 p.m.
Gate City vs. Eastside, 6:30 p.m.
Wednesday, May 29
BOYS
Team Semifinals

J.I. Burton vs. Thomas Walker, 3 p.m.
Gate City vs. Twin Valley, 4:30 p.m.
Individual Doubles Semifinals
J.I. Burton vs. Twin Valley, 6:30 p.m.
Gate City vs. Castlewood, 6:30 p.m.
Thursday, May 30
Team and Doubles Finals

Girls, 2 p.m.
Boys, 4 p.m.

comments powered by Disqus