Kingsport Times News Saturday, November 22, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of May 13

May 13th, 2013 12:13 am by Staff Report

Baseball

Region 1-AAA Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 13

Sevier County (31-8) at Science Hill (30-8), 6 p.m.
Dobyns-Bennett (29-6) at Morristown West (25-8), 6 p.m.
Championship
Wednesday, May 15

Semifinal winners

Region 1-AA Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 13

South Greene (10-16) at Elizabethton (25-10), 6 p.m.
Unicoi County (23-7) at Greeneville (22-9), 6 p.m.
Championship
Wednesday, May 15

Semifinal winners

Region 1-A Baseball Tournament
Semifinals
Monday, May 13

Hancock County at North Greene (19-3), 5:30 p.m.
Unaka (14-11) at Cosby, 5:30 p.m.
Championship
Wednesday, May 15

Semifinal winners

SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, May 13

Lee High at J.I. Burton
Eastside at Abingdon
Castlewood at Haysi
Harlan, Ky. at Wise Central
Tuesday, May 14
John Battle at Gate City
Lebanon at Lee High
Union at Rye Cove
Wednesday, May 15
Virginia High at Honaker
Friday, May 17
Lee High at Gate City
Virginia High at Lebanon


Softball

Region 1-AAA Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 13

Jefferson County (23-15) at Daniel Boone (35-6), 6 p.m.
Dobyns-Bennett (25-17) at Seymour (37-6-1), 6 p.m.
Championship
Wednesday, May 15

Semifinal winners

Region 1-AA Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 13

Grainger (32-11) at Unicoi County (32-5), 5 p.m.
Elizabethton (22-12) at Greeneville, 5:30 p.m.
Championship
Wednesday, May 15

Semifinal winners

Region 1-A Softball Tournament
Semifinals
Monday, May 13

Washburn at University High (23-14)
North Greene (18-16) at Cosby
Championship
Wednesday, May 15

Semifinal winners

SOUTHWEST VIRGINIA
Tuesday, May 14

Gate City at Virginia High
Lebanon at John Battle
Jenkins, Ky. at Union
Thursday, May 16
Gate City at J.I. Burton
Lee High at Lebanon
Union at Clintwood
John Battle at Virginia High
Friday, May 17
Gate City at Lee High
Tazewell at Virginia High


Soccer

Region 1-AAA Boys Soccer Tournament
Semifinals
Tuesday, May 14

Seymour (16-5-1) at Dobyns-Bennett (18-2-1), 6 p.m.
Science Hill (14-5-1) at Morristown West (15-4-0), 7 p.m.
Championship
Thursday, May 16

Semifinal winners

Region 1-A-AA Boys Soccer Tournament
Semifinals
Tuesday, May 14

Chuckey-Doak at University High
North Greene at Cosby
Championship
Thursday, May 16

Semifinal winners

SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, May 13

Virginia High at Union (girls & boys)
Wise Central at Gate City (girls & boys)
Lee at Lebanon (girls & boys)
Wednesday, May 15
Union at Gate City (girls & boys)
Wise Central at Lee (girls & boys)
Thursday, May 16
Wise Central at Lee (girls & boys)


Track & Field

Tuesday, May 14
NORTHEAST TENNESSEE

Class AA Sectional at CAK
Saturday, May 18
SOUTHWEST VIRGINIA

Region D meet at Eastside


Tennis

Region 1-AAA Individual Tournament
Monday, May 13
At Liberty Bell Tennis Complex
Johnson City
BOYS

Singles
Semifinals, 10 a.m.
Finals, 12:30 p.m.
Doubles
Semifinals, 10 a.m.
Finals, 12:30 p.m.
GIRLS
Singles

Semifinals, 10 a.m.
Finals, 12:30 p.m.
Doubles
Semifinals, 10 a.m.
Finals, 12:30 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, May 13

Richlands at Virginia High (boys)
Virginia High at Richlands (girls)
Lebanon at Lee (girls)
Lee at Lebanon (boys)
Wednesday, May 15
Gate City at Lee (girls)
Lee at Gate City (boys)
Virginia High at Lebanon (boys)
Lebanon at Virginia High (girls)

comments powered by Disqus