Kingsport Times News Saturday, April 19, 2014
Sports Live Schedules

High school sports schedule, week of May 6

May 5th, 2013 9:23 pm by Staff Report

Baseball
District 1-AAA Baseball Tournament
At Volunteer High School
Church Hill
Monday, May 6
G9 — David Crockett (12-19) vs. Tennessee High (13-12), 5 p.m.
G10 — Sullivan South (20-13) vs. Daniel Boone (18-14), 7:30 p.m.
Tuesday, May 7
G11 — G9 winner vs. G10 winner, 5 p.m.
G12 — Science Hill (27-6) vs. Dobyns-Bennett (28-4), 7:30 p.m.
Wednesday, May 8
G13 — G11 winner vs. G12 loser, 6 p.m.
Championship
Thursday, May 9
G12 winner vs. G13 winner, 6 p.m.
Friday, May 10
G12 winner vs. G13 winner, if necessary, 6 p.m.


District 1-AA Baseball Tournament
At Milligan College
Monday, May 6
G8 — Unicoi County (21-6) vs. Sullivan East (19-11), 6 p.m.
Tuesday, May 7
G9 — G8 winner vs. Happy Valley (17-14), 6 p.m.
Championship
Wednesday, May 8
Elizabethton (24-10) vs. G9 winner, 6 p.m.
Thursday, May 9
Elizabethton (24-10) vs. G9 winner, if necessary, 6 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, May 6
Union at Eastside
Twin Springs at Clintwood
Thomas Walker at J.I. Burton
Letcher, Ky. at Wise Central
Tuesday, May 7
Virginia High at Gate City
Lee High at John Battle
Eastside at Thomas Walker
Castlewood at Rye Cove
Wednesday, May 8
Eastside at Honaker
East Ridge, Ky. at Clintwood
Thursday, May 9
J.I. Burton at Union
Wise Central at Clintwood
Friday, May 10
Gate City at Lebanon
Virginia High at John Battle



Softball
District 1-AAA Softball Tournament
At Tennessee High School
Bristol, Tenn.
Monday, May 6
G5 — Daniel Boone (32-6) vs. Volunteer (21-14), 6 p.m.
G6 — Science Hill (26-13) vs. Dobyns-Bennett (23-15), 7:30 p.m.
Tuesday, May 7
G7 — G5 loser vs. G6 loser, 6 p.m.
G8 — G5 winner vs. G6 winner, 7:30 p.m.
Wednesday, May 8
G9 — G7 winner vs. G8 loser, 6 p.m.
Championship
G8 winner vs. G9 winner, 7:30 p.m.
Thursday, May 9
G8 winner vs. G9 winner, if necessary, 6 p.m.

District 1-AA Softball Tournament
At Elizabethton High School
Monday, May 6
G6 — Sullivan East (19-19) vs. Sullivan North (4-24), 5 p.m.
G7 — Unicoi County (31-5) vs. Elizabethton (21-10), 6:30 p.m.
Tuesday, May 7
G8 — Happy Valley (11-20) vs. G6 winner, 5 p.m.
G9 — G7 loser vs. G8 winner, 6:30 p.m.
Wednesday, May 8
Championship
G7 winner vs. G9 winner, 5 p.m.
G7 winner vs. G9 winner, if necessary, 6:30 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, May 6
Rye Cove at J.I. Burton
Haysi at Eastside
Tuesday, May 7
Gate City at Lee High
Virginia High at Lebanon
Clintwood at Jenkins, Ky.
Union at John Battle
Eastside at Thomas Walker
Twin Springs at Haysi
Castlewood at Rye Cove
Thursday, May 9
Lebanon at Gate City
John Battle at Lee High
Wise Central at Clintwood
J.I. Burton at Union
Virginia High at Richlands
Friday, May 10
John Battle at Gate City
Eastside at Richlands
Jenkins, Ky. at Clintwood
Patrick Henry at Rye Cove



Soccer
District 1-AAA Boys Tournament
Quarterfinals
Monday, May 6
Sullivan Central (5-8-2) at Sullivan South (8-7-2), 5:30 p.m.
Volunteer (0-12-0) at Dobyns-Bennett (15-2-1), 6 p.m.
David Crockett (1-13-1) at Science Hill, 6 p.m.
Daniel Boone (10-4-1) at Tennessee High (8-5-1), 6 p.m.
At Dobyns-Bennett High School
Kingsport
Semifinals
Tuesday, May 7
Volunteer-Dobyns-Bennett winner vs. Sullivan Central-Sullivan South winner, 5 p.m.
Science Hill-David Crockett winner vs. Tennessee High-Daniel Boone winner, 7 p.m.
Championship
Thursday, May 9
Semifinals winners, 6 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIA
Monday, May 6
Virginia High at John Battle (girls & boys)
Gate City at Honaker (girls & boys)
Lebanon vs. Wise Central at Eastside (girls & boys)
Union at Grundy (girls & boys)
Thursday, May 9
Wise Central at Virginia High (girls & boys)
Gate City at Lee (girls & boys)
John Battle at Union (girls & boys)



Track & Field
Tuesday, May 7
NORTHEAST TENNESSEE
Class AA Sub-Sectional at Greeneville
Wednesday, May 8
SOUTHWEST VIRGINIA
Cumberland District meet at Eastside
All Comers at Abingdon
Friday, May 10
SOUTHWEST VIRGINIA
Clinch Mountain District Championships at Virginia High
Saturday, May 11
NORTHEAST TENNESSEE
Class AAA Sectional at Hardin Valley, Knoxville


Tennis
Monday, May 6
NORTHEAST TENNESSEE
District 1-AAA Individual Tournament at Dobyns-Bennett
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at Virginia High (boys)
Virginia High at Gate City (girls)
Lee at John Battle (girls)
John Battle at Lee (boys)
Tuesday, May 7

NORTHEAST TENNESSEE
District 1-AAA Individual Tournament at Dobyns-Bennett
Wednesday, May 8
SOUTHWEST VIRGINIA
John Battle at Virginia High (boys)
Virginia High at John Battle (girls)


comments powered by Disqus