Kingsport Times News Monday, October 20, 2014
Sports Live Schedules

Updated: High school sports, week of March 11

March 10th, 2013 9:55 pm by staff report

Boys Basketball


TSSAA State Tournament
At Middle Tennessee State
Murfreesboro
CLASS AAA
Quarterfinals
Wednesday, March 13
Southwind 69,  Oak Ridge 47
Brentwood 52,  Blackman 49
Dyer County 40,  Hillsboro 35
Siegel 53, Maryville 47
Semifinals
Friday, March 15
Southwind (32-6) vs. Brentwood (30-4), 11 a.m.
Dyer County (30-3) vs. Siegel (29-5), 12:45 p.m.
Championship
Saturday, March 16
Semifinal winners, 3 p.m.

CLASS AA
Quarterfinals
Thursday, March 14
Gibbs (25-8) vs. Livingston (28-8), 2:30 p.m.
Mitchell (23-7) vs. CPA (34-2), 4:15 p.m.
East Nashville (27-7) vs. Howard (27-5), 6 p.m.
Fulton (24-8) vs. Jackson South Side (26-3), 7:45 p.m.
Semifinals
Friday, March 15
Gibbs-Livingston winner vs. Mitchell-CPA winner, 6 p.m.
East Nashville-Howard winner vs. Fulton-Jackson South Side winner, 7:45 p.m.
Championship
Saturday, March 16
Semifinal winners, 7 p.m.

CLASS A
Quarterfinals
Wednesday, March 13
Lake County 53, Watertown 50 (OT)
Richland 54, Grace Christian 46
Thursday, March 14
Mt. Pleasant (25-3) vs. Humboldt (26-6), 11 a.m.
Wartburg Central (27-4) vs. Clarkrange (18-16), 12:45 p.m.
Semifinals
Friday, March 15
Lake County (9-23) vs. Richland (29-6), 2:30 p.m.
Mt. Pleasant-Humboldt winner vs. Wartburg Central-Clarkrange winner, 4:15 p.m.
Championship
Saturday, March 16
Semifinal winners, 5 p.m.






Baseball


Monday, March 11
NORTHEAST TENNESSEE
Dobyns-Bennett at Tennessee High, ppd. Thurs.
David Crockett at Sullivan South, ppd. March 20
Daniel Boone 5, Volunteer 4
Sullivan Central at Science Hill, ppd. April 3
Unicoi County 10, Sullivan North 0, 5 innings
Elizabethton 4, Sullivan East 3, 5 innings
Happy Valley at Johnson County
Cherokee at Seymour, ppd.
SOUTHWEST VIRGINIA
Twin Springs at Lee High, ppd. Wed.
Clintwood at Castlewood






Tuesday, March 12
NORTHEAST TENNESSEE
Dobyns-Bennett 4, Daniel Boone 1
Sullivan South 6,  Sullivan Central 1
Tennessee High 12, Volunteer 3
Sullivan East at Sullivan North
Elizabethton 6, Happy Valley 2
Unicoi County at Johnson County
Seymour at Cherokee
SOUTHWEST VIRGINIA
J.I. Burton at Rye Cove
Thomas Walker at Lee High
Abingdon at John Battle, ppd. Thurs.






Wednesday, March 13
NORTHEAST TENNESSEE
Sullivan South 11, David Crcokett 0
Siegel 9, Science Hill 5
University School 9, Happy Valley 3
SOUTHWEST VIRGINIA
Twin Springs at Lee High
Haysi at Castlewood, ppd.






Thursday, March 14
NORTHEAST TENNESSEE
Dobyns-Bennett at Tennessee High
Gate City at Dobyns-Bennett, ppd. March 20
Volunteer at Happy Valley
University High at Sullivan North
Daniel Boone at Unaka
Sullivan Central at Morristown West
Science Hill vs. Shelbyville
Science Hill at Oakland
John Battle at Tennessee High
David Crockett vs. Grainger
David Crockett vs. Morristown East
Elizabethton vs. Morristown West
Cherokee in Hardball Classic
SOUTHWEST VIRGINIA
Union at Lee High
Northwood at Twin Springs, 2
Holston at Rye Cove
Clintwood at Grundy
Abingdon at John Battle
Johnson County at Patrick Henry






Friday, March 15
NORTHEAST TENNESSEE
Hardin Valley at Dobyns-Bennett
Unaka at Volunteer
Daniel Boone at Unicoi County
Science Hill vs. Arlington, Fla.
Science Hill at Riverdale
David Crockett, Elizabethton in Lakeway Classic
University High at Johnson County
Cloudland at Happy Valley
Cherokee in Hardball Classic
SOUTHWEST VIRGINIA
Sullivan North at Twin Springs
Gate City at Wise Central
Lebanon at Castlewood


Saturday, March 16
NORTHEAST TENNESSEE
Hardin Valley at Sullivan South
David Crockett, Elizabethton in Lakeway Classic


Softball


Monday, March 11
NORTHEAST TENNESSEE
Sullivan South vs. Sullivan East at Sullivan North
Sullivan Central at Sullivan North
Unicoi County 10, Science Hill 4
University High at David Crockett
Johnson County at Hampton
SOUTHWEST VIRGINIA
Rye Cove at Wise Central
Lee High at Harlan County, Ky.
Clintwood at Castlewood





Tuesday, March 12
NORTHEAST TENNESSEE
Unicoi County at Dobyns-Bennett, ppd.
Sullivan South at Sullivan North
Tennessee High at Volunteer, ppd.
Daniel Boone 7, David Crockett 2
Sullivan East vs. Sullivan Central at Sullivan North
Unaka at Johnson County
Happy Valley at University High, ppd.
Morristown East 12, Morristown West 2, 5 innings
SOUTHWEST VIRGINIA
Haysi at Clintwood
Twin Springs at Lee High
Jenkins, Ky. at Union, ppd.





Wednesday, March 13
NORTHEAST TENNESSEE
Sullivan North 17, Sullivan Central 14
Dobyns-Bennett 12, Sullivan South 0
Science Hill 15, Tennessee High 1
Happy Valley 8, University School 2
SOUTHWEST VIRGINIA
Honaker at Castlewood








Thursday, March 14
NORTHEAST TENNESSEE
Sullivan Central at Sullivan South
Volunteer at Daniel Boone
Dobyns-Bennett, Science Hill in Commando Classic, Hendersonville
Cloudland at Sullivan North
Sullivan East at Unicoi County
Johnson County at University High
Hampton at Happy Valley
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at Rye Cove
Wise Central at Thomas Walker, 2





Friday, March 15
NORTHEAST TENNESSEE
Tennessee High at David Crockett
Dobyns-Bennett, Science Hill in Commando Classic, Hendersonville
Johnson County in Meigs County Tournament
Cherokee at North Greene
SOUTHWEST VIRGINIA
Gate City at Rye Cove
Clintwood at Twin Springs
Castlewood at Lebanon







Saturday, March 16
NORTHEAST TENNESSEE
Dobyns-Bennett, Science Hill in Commando Classic, Hendersonville
Johnson County in Meigs County Tournament
Cherokee at Greeneville



Soccer

BOYS
Monday, March 11
NORTHEAST TENNESSEE
Sullivan South 2, Elizabethton 0

Tuesday, March 12
NORTHEAST TENNESSEE
Tennessee High 3, Daniel Boone 0

Wednesday, March 13
NORTHEAST TENNESSEE
Dobyns-Bennett 9, Sullivan South 1

Thursday, March 14
NORTHEAST TENNESSEE
Volunteer at Daniel Boone

Friday, March 15
NORTHEAST TENNESSEE
Bearden at Dobyns-Bennett
Sullivan South at Cosby







Track & Field



Tuesday, March 12
NORTHEAST TENNESSEE
Morristown East, Tri-Cities Christian, University High, Sullivan South, Sullivan East, Unicoi County at Sullivan Central


Friday, March 15
4-Way Opener at Dobyns-Bennett



Tennis



Monday, March 11
NORTHEAST TENNESSEE
Elizabethton at Sullivan Central
Sullivan East at Sullivan South

Tuesday, March 12
NORTHEAST TENNESSEE
Gate City at Dobyns-Bennett
Sullivan Central at Sullivan South
Sullivan East at King Academy
SOUTHWEST VIRGINIA
Lee at Wise Central (girls)
Wise Central at Lee (boys)

Wednesday, March 13
NORTHEAST TENNESSEE
Elizabethton at Sullivan East

Thursday, March 14
NORTHEAST TENNESSEE
Sullivan North at Sullivan South

Friday, March 15
NORTHEAST TENNESSEE
Dobyns-Bennett in Louisville, Ky. tournament (girls)

Saturday, March 16
NORTHEAST TENNESSEE
Dobyns-Bennett in Louisville, Ky. tournament (girls)





comments powered by Disqus