Kingsport Times News Monday, October 20, 2014
Sports Live Schedules

UPDATED: High school sports, week of Feb. 25

February 24th, 2013 8:39 pm by staff report

Boys Basketball

TSSAA State Sectionals
Monday, March 4
CLASS AAA
Maryville (27-7) at Science Hill (37-2), 7 p.m.
Sevier County (28-5) at Oak Ridge (27-5), 7 p.m.
CLASS AA
Fulton (23-8) at Sullivan East (27-7), 7 p.m.
Elizabethton (25-7) at Gibbs (24-8), 7 p.m.
CLASS A
Grace Christian (22-10) at Hampton (21-14), 7 p.m.
Cloudland (24-11) at Wartburg Central (26-4), 7 p.m.

———

VHSL State Tournament
DIVISION 2
Quarterfinals
Friday, March 1
At Salem Civic Center
Radford 59, Virginia High 42
At Virginia Commonwealth
William Monroe 74, Northumberland 44
Saturday, March 2
At Salem Civic Center
Dan River (23-3) vs. Essex, 11:45 a.m.
At Virginia-Wise
Gate City (23-5) vs. Graham (17-9), 7 p.m.
At Virginia Commonwealth
Richmond
Semifinals
Thursday, March 7
Radford (26-2) vs. Dan River-Essex winner, 7 p.m.
Gate City-Graham winner vs. William Monroe (25-4), 9 p.m.
Championship
Saturday, March 9
Semifinal winners, 5 p.m.

DIVISION 1
Quarterfinals
Friday, March 1
At Virginia Commonwealth
West Point 70, Page County 43
Saturday, March 2
At Salem Civic Center
Bland (14-10) vs. J.I. Burton (13-14), 10 a.m.
Altavista (21-3) vs. Surry, 6:45 p.m.
At Virginia-Wise
Castlewood (21-5) vs. Parry McCluer (20-6), 4 p.m.
At Virginia Commonwealth
Richmond
Semifinals
Thursday, March 7
Bland-J.I. Burton winner vs. Altavista-Surry winner, 1 p.m.
Castlewood-Parry McCluer winner vs. West Point (24-4), 5 p.m.
Championship
Friday, March 8
Semifinal winners, 3:45 p.m.



Girls Basketball

TSSAA State Sectionals
Saturday, March 2
CLASS AAA
Farragut (28-4) at Science Hill (32-3), 7 p.m.
Tennessee High (26-6) at Bearden (23-8), 7 p.m.
CLASS AA
Alcoa (21-11) at Elizabethton (27-4), 7 p.m.
Grainger (32-1) at CAK (23-7), 7 p.m.
CLASS A
Oliver Springs (22-8) at Cloudland (23-11), 7 p.m.
Hampton (26-9) at Grace Christian (23-9), 7 p.m.

———

VHSL State Tournament
DIVISION 2
Quarterfinals
Friday, March 1
At Old Dominion
Clarke County 45, Lancaster 41
At Salem Civic Center
Floyd County 74, Gate City 46
Saturday, March 2
At Robinson Secondary School
George Mason vs. Northumberland, 1 p.m.
At Virginia-Wise
Wise Central (26-1) vs. Patrick Henry, 5:30 p.m.
At Virginia Commonwealth
Richmond
Semifinals
Friday, March 8
Floyd County (26-2) vs. George Mason-Northumberland winner, 10:30 a.m.
Wise Central-Patrick Henry winner vs. Clarke County, 12:15 p.m.
Championship
Saturday, March 9
Semifinal winners, 3 p.m.

DIVISION 1
Quarterfinals
Friday, March 1
At Salem Civic Center
Castlewood 52, Covington 47
At Virginia Commonwealth
Altavista 53, Colonial Beach 36
Saturday, March 2
At James Madison
East Rockingham (26-1) vs. Charles City, 1 p.m.
At Virginia-Wise
Clintwood (17-9) vs. Northwood (17-7), 2 p.m.
At Virginia Commonwealth
Richmond
Semifinals
Thursday, March 7
Castlewood (21-6) vs. East Rockingham-Charles City winner, 11 a.m.
Clintwood-Northwood winner vs. Altavista (22-4), 3 p.m.
Championship
Friday, March 8
Semifinal winners, 2 p.m.

comments powered by Disqus