Kingsport Times News Friday, October 24, 2014
Sports Live

Prep results - Tuesday, Feb. 19

February 19th, 2013 10:39 pm by Staff Report

Boys Basketball


District 1-AAA Tournament
At Daniel Boone High School
Gray
Championship
Tuesday, Feb. 19
Science Hill 70, Dobyns-Bennett 55
———
District 1-AA Tournament
At Elizabethton High School
Elizabethton
Tuesday, Feb. 19
Consolation
Sullivan North 63, Happy Valley 38
Championship
Elizabethton 55, Sullivan East 46
———
District 1-A Tournament
At Science Hill High School
Johnson City
Tuesday, Feb. 19
Consolation
Hampton 43, University High 41
Championship
Unaka 62, Cloudland 60
———
District 2-AA Tournament
At Claiborne High School
New Tazewell
Tuesday, Feb. 19
Consolation
Greeneville 57, Cumberland Gap 47
Championship
Chuckey-Doak 49 Grainger 44, OT
———
Region 1-AAA Tournament
Quarterfinals
Saturday, Feb. 23
South-Doyle (8-22) at Science Hill (34-2), 7 p.m.
Daniel Boone (21-9) at Jefferson County (22-9), 7 p.m.
Sullivan South (14-17) at Sevier County (26-4), 7 p.m.
Cocke County (17-12) at Dobyns-Bennett (20-8), 7 p.m.
At Daniel Boone High School
Gray
Semifinals
Tuesday, Feb. 26
South-Doyle-Science Hill winner vs. Daniel Boone-Jefferson County winner
Sullivan South-Sevier County winner vs. Cocke County-Dobyns-Bennett winner
Championship
Thursday, Feb. 28
Semifinal winners
———
Region 1-AA Tournament
Quarterfinals
Saturday, Feb. 23
Cumberland Gap at Elizabethton (23-6), 7 p.m.
Sullivan North (16-13) at Grainger (16-15), 7 p.m.
Happy Valley (6-23) at Chuckey-Doak (19-10), 7 p.m.
Greeneville at Sullivan East (24-7), 7 p.m.
At Elizabethton High School
Elizabethton
Semifinals
Tuesday, Feb. 26
Cumberland Gap-Elizabethton winner vs. Sullivan North-Grainger winner
Happy Valley-Chuckey-Doak winner vs. Greeneville-Sullivan East winner
Championship
Thursday, Feb. 28
Semifinal winners
———
Region 1-A Tournament
Quarterfinals
Saturday, Feb. 23
Clinch at Unaka (17-10), 7 p.m.
Hampton (19-14) at Hancock County, 7 p.m.
University High (17-12) at Cosby, 7 p.m.
Washburn at Cloudland (22-10), 7 p.m.
At Chuckey-Doak Middle School
Afton
Semifinals
Tuesday, Feb. 26
Clinch-Unaka winner vs. Hampton-Hancock County winner
University High-Cosby winner vs. Washburn-Cloudland winner
Championship
Thursday, Feb. 28
Semifinal winners
———
Region D, Division 2 Tournament
Quarterfinals
Wednesday, Feb. 20
Lee High (7-17) at No. 1 Gate City (20-5), 7 p.m.
No. 5 John Battle (13-10) at No. 4 Union (17-7), 7 p.m.
Virginia High (12-13) at No. 2 Honaker (21-2), 7 p.m.
No. 6 Eastside (15-7) at No. 3 Lebanon (16-8), 7 p.m.
At Castlewood High School
Castlewood
Semifinals
Friday, Feb. 22
Lee High-Gate City winner vs. John Battle-Union winner, 6 p.m.
Virginia High-Honaker winner vs. Eastside-Lebanon winner, 7:30 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Championship
Saturday, Feb. 23
Semifinal winners, 8 p.m.
———
Region D, Division 1 Tournament
Quarterfinals
Tuesday, Feb. 19
Castlewood 70, Twin Valley 47
Wednesday, Feb. 20
No. 5 Thomas Walker (10-14) at No. 4 Clintwood (11-13), 7 p.m.
No. 7 Hurley (8-17) at No. 2 Haysi (16-7), 7 p.m.
No. 6 Council (9-14) at No. 3 J.I. Burton (11-13), 7 p.m.
At Lebanon High School
Lebanon
Semifinals
Friday, Feb. 22
Castlewood (19-5) vs. Thomas Walker-Clintwood winner, 6 p.m.
Hurley-Haysi winner vs. Council-J.I. Burton winner, 7:30 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Championship
Saturday, Feb. 23
Semifinal winners, 4 p.m.
———
Christian East Region Tournament
At Temple Baptist Academy
Powell
Quarterfinals
Thursday, Feb. 21
Tri-Cities Christian vs. Shenandoah, 3 p.m.
Mt. Pisgah/Temple Baptist vs. Cedar View Christian, 4:30 p.m.



Girls Basketball


District 1-AAA Tournament
At Daniel Boone High School
Gray
Championship
Tuesday, Feb. 19
Science Hill 84, Tennessee High 43
———
Region 1-AAA Tournament
Quarterfinals
Friday, Feb. 22
Sevier County (15-17) at Science Hill (29-3), 7 p.m.
Daniel Boone (17-12) at Morristown West  (20-9), 7 p.m.
Volunteer (18-15) at Cocke County (20-9), 7 p.m.
Morristown East (11-19) at Tennessee High (24-5), 7 p.m.
At Daniel Boone High School
Gray
Semifinals
Monday, Feb. 25
Sevier County-Science Hill winner vs. Daniel Boone-Morristown West  winner
Volunteer-Cocke County winner vs. Morristown East-Tennessee High winner
Championship
Wednesday, Feb. 27
Semifinal winners
———
Region 1-AA Tournament
Quarterfinals
Friday, Feb. 22
West Greene at Elizabethton (24-4), 7 p.m.
Sullivan East (20-10) at South Greene (22-11), 7 p.m.
Unicoi County (17-11) at Grainger (30-0), 7 p.m.
Chuckey-Doak at Happy Valley (13-14), 7 p.m.
At Elizabethton High School
Elizabethton
Semifinals
Monday, Feb. 25
West Greene-Elizabethton winner vs. Sullivan East-South Greene winner
Unicoi County-Grainger winner vs. Chuckey-Doak-Happy Valley winner
Championship
Wednesday, Feb. 27
Semifinal winners
———
Region 1-A Tournament
Quarterfinals
Friday, Feb. 22
Clinch at North Greene (24-8), 7 p.m.
Hampton (24-8) at Hancock County, 7 p.m.
Unaka (14-16) at Cosby, 7 p.m.
Washburn at Cloudland (20-11), 7 p.m.
At Chuckey-Doak Middle School
Afton
Semifinals
Monday, Feb. 25
Clinch-North Greene winner vs. Hampton-Hancock County winner
Unaka-Cosby winner vs. Washburn-Cloudland winner
Championship
Wednesday, Feb. 27
Semifinal winners
———
Region D, Division 2 Tournament
Quarterfinals
Tuesday, Feb. 19
Gate City 66, Lee High 55
Wise Central 76, John Battle 36
Virginia High 49, Lebanon 24
Grundy 62, Union 53
At Castlewood High School
Castlewood
Semifinals
Thursday, Feb. 21
Wise Central (24-1) vs. Virginia High (15-12), 6 p.m.
Gate City (14-11) vs. Grundy (22-4), 7:30 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Championship
Saturday, Feb. 23
Semifinal winners, 6 p.m.
———
Region D, Division 1 Tournament
Quarterfinals
Tuesday, Feb. 19
Castlewood 64, Council 28
Clintwood 75, Thomas Walker 55
Haysi 45, J.I. Burton 35
Twin Valley 69, Twin Springs 45
At Lebanon High School
Lebanon
Semifinals
Thursday, Feb. 21
Castlewood (19-5) vs. Haysi (12-11), 6 p.m.
Twin Valley (10-13) vs. Clintwood (15-9), 7:30 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Championship
Saturday, Feb. 23
Semifinal winners, 2 p.m.
———
Christian East Region Tournament
At Temple Baptist Academy
Powell
Quarterfinals
Thursday, Feb. 21
Fairview vs. Cedar View Christian, 10 a.m.
Tri-Cities Christian vs. Calvary/CAS, 2:30 p.m.

comments powered by Disqus