Kingsport Times News Thursday, April 24, 2014
Sports Live

Region D basketball primed for tipoff

February 17th, 2013 8:55 pm by staff report

First-round Division 2 games on Monday will kick off a week of Region D girls and boys high school basketball action in the region.

The Gate City boys and the Wise Central girls got the top seeds in the Region D, Division 2 tournament draw held Sunday.

The Region D, Division 1 boys and girls tournaments open Tuesday with quarterfinal rounds. Both Castlewood squads were awarded the top seeds in the D-1 draw.

All four Region D tourneys will conclude with "Super Saturday" at Virginia High School. The D-1 girls championship will jump-start the day at 2 p.m., with the D-2 boys title matchup closing out the night beginning at 8 o'clock.

BOYS

Region D, Division 2 Tournament
First Round
Monday, Feb. 18
No. 10 Grundy (3-19) at No. 7 Virginia High (11-13), 7 p.m.
No. 9 Wise Central (9-15) at No. 8 Lee High (6-17), 7 p.m.
Wednesday, Feb. 20
Quarterfinals
Wise Central-Lee High winner at No. 1 Gate City (20-5), 7 p.m.
No. 5 John Battle (13-10) at No. 4 Union (17-7), 7 p.m.
Grundy-Virginia High winner at No. 2 Honaker (21-2), 7 p.m.
No. 6 Eastside (15-7) at No. 3 Lebanon (16-8), 7 p.m.
At Castlewood High School
Castlewood
Semifinals
Friday, Feb. 22
Wise Central-Lee High—Gate City winner vs. John Battle-Union winner, 6 p.m.
Grundy-Virginia High—Honaker winner vs. Eastside-Lebanon winner, 7:30 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Championship
Saturday, Feb. 23
Semifinal winners, 8 p.m.
———
Region D, Division 1 Tournament
Quarterfinals
Tuesday, Feb. 19
No. 8 Twin Valley at No. 1 Castlewood (16-6), 7:30 p.m.
No. 5 Thomas Walker (10-14) at No. 4 Clintwood (11-13), 7:30 p.m.
Wednesday, Feb. 20
No. 7 Hurley (8-17) at No. 2 Haysi (16-7), 7 p.m.
No. 6 Council (9-14) at No. 3 J.I. Burton (11-13), 7 p.m.
At Lebanon High School
Lebanon
Semifinals
Friday, Feb. 22
Twin Valley-Castlewood winner vs. Thomas Walker-Clintwood winner, 6 p.m.
Hurley-Haysi winner vs. Council-J.I. Burton winner, 7:30 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Championship
Saturday, Feb. 23
Semifinal winners, 4 p.m.

GIRLS

Region D, Division 2 Tournament
First Round
Monday, Feb. 18
No. 10 Lee High (7-16) at No. 7 Eastside (14-8), 7 p.m.
No. 9 Honaker (10-14) at No. 8 John Battle (10-13), 7 p.m.
Tuesday, Feb. 19
Quarterfinals
Honaker-John Battle winner at No. 1 Wise Central (23-1), 7 p.m.
No. 5 Lebanon (16-7) at No. 4 Virginia High (14-12), 7 p.m.
Lee High-Eastside winner at No.  2 Gate City (13-11), 7 p.m.
No. 6 Union (15-8) at No. 3 Grundy (21-4), 7 p.m.
At Castlewood High School
Castlewood
Semifinals
Thursday, Feb. 21
Honaker-John Battle—Wise Central winner vs. Lebanon-Virginia High winner, 6 p.m.
Lee High-Eastside—Gate City winner vs. Union-Grundy winner, 7:30 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Championship
Saturday, Feb. 23
Semifinal winners, 6 p.m.
———
Region D, Division 1 Tournament
Quarterfinals
Tuesday, Feb. 19
No.  8 Council at No. 1 Castlewood (18-5), 6 p.m.
No. 5 J.I. Burton (7-17) at No. 4 Haysi (11-11), 7 p.m.
No. 7 Twin Springs (8-16) at No. 2 Twin Valley (9-13), 7 p.m.
No. 6 Thomas Walker (7-17) at No. 3 Clintwood (14-9), 6 p.m.
At Lebanon High School
Lebanon
Semifinals
Thursday, Feb. 21
Council-Castlewood winner vs. J.I. Burton-Haysi winner, 6 p.m.
Twin Springs-Twin Valley winner vs. Thomas Walker-Clintwood winner, 7:30 p.m.
At Virginia High School
Bristol, Va.
Championship
Saturday, Feb. 23
Semifinal winners, 2 p.m.

comments powered by Disqus