Kingsport Times News Monday, September 22, 2014
Sports Live

Prep results - Saturday, Feb. 16

February 17th, 2013 12:01 am by staff report

Boys Basketball


District 1-AAA Tournament
At Daniel Boone High School
Gray
Semifinals
Saturday, Feb. 16
Dobyns-Bennett 67, Daniel Boone 60
Science Hill 68, Sullivan South 47
Consolation
Monday, Feb. 18
Daniel Boone (20-9) vs. Sullivan South (14-16), 7:30 p.m.
Championship
Tuesday, Feb. 19
Dobyns-Bennett (20-7) vs. Science Hill (33-2), 7:30 p.m.

District 1-AA Tournament
At Elizabethton High School
Elizabethton
Semifinals
Saturday, Feb. 16
Elizabethton 68, Happy Valley 42
Sullivan East 56, Sullivan North 54
Tuesday, Feb. 19
Consolation
Happy Valley (6-22) vs. Sullivan North (15-13), 6:30 p.m.
Championship
Elizabethton (22-6) vs. Sullivan East (24-6), 8 p.m.

District 1-A Tournament
At Science Hill High School
Johnson City
Semifinals
Saturday, Feb. 16
Unaka 64, Hampton 58
Cloudland 63, University High 55
Tuesday, Feb. 19
Consolation
Hampton (18-14) vs. University High (17-11), 6 p.m.
Championship
Unaka (16-10) vs. Cloudland (22-9), 7:30 p.m.

District 2-AAA Tournament
At Seymour High School
Seymour
Saturday, Feb. 16
Consolation
Cocke County 41, South-Doyle 37
Championship
Sevier County 60, Jefferson County 58

District 2-AA Tournament
At Claiborne High School
New Tazewell
Semifinals
Saturday, Feb. 16
Chuckey-Doak 55, Cumberland Gap 52
Grainger 65, Greeneville 57
Tuesday, Feb. 19
Consolation
Cumberland Gap vs. Greeneville, 6:30 p.m.
Championship
Chuckey-Doak vs. Grainger, 8 p.m.

Clinch Mountain District Tournament
At Gate City Middle School
Gate City
Championship
Saturday, Feb. 16
Gate City 66, Lebanon 53

Cumberland District Tournament
At Thomas Walker High School
Ewing
Saturday, Feb. 16
Consolation
Thomas Walker 76, Rye Cove 55
Championship
Eastside 63, Castlewood 60

Black Diamond District Tournament
Saturday, Feb. 16
Consolation
Council 57, Hurley 43
Championship
Honaker 68, Haysi 60



Girls Basketball


District 1-AAA Tournament
At Daniel Boone High School
Gray
Consolation
Monday, Feb. 18
Volunteer (18-14) vs. Daniel Boone (16-12), 6 p.m.
Championship
Tuesday, Feb. 19
Tennessee High (24-4) vs. Science Hill (28-3), 6 p.m.

District 1-AA Tournament
At Elizabethton High School
Elizabethton
Semifinals
Saturday, Feb. 16
Elizabethton 60, Sullivan East 36
Happy Valley 47, Unicoi County 28
Monday, Feb. 18
Consolation
Sullivan East (19-10) vs. Unicoi County (17-10), 6:30 p.m.
Championship
Elizabethton (23-4) vs. Happy Valley (13-13), 8 p.m.

District 1-A Tournament
At Science Hill High School
Johnson City
Semifinals
Saturday, Feb. 16
Cloudland 34, Unaka 33
North Greene 46, Hampton 27
Monday, Feb. 18
Consolation
Unaka (14-15) vs. Hampton (23-8), 6 p.m.
Championship
Cloudland (20-10) vs. North Greene (22-8), 7:30 p.m.

District 2-AAA Tournament
At Seymour High School
Seymour
Saturday, Feb. 16
Consolation
Morristown East 48, Sevier County 38
Championship
Cocke County 44, Morristown West 32

District 2-AA Tournament
At Claiborne High School
New Tazewell
Semifinals
Saturday, Feb. 16
South Greene 82, West Greene 40
Grainger 67, Chuckey-Doak 47
Monday, Feb. 18
Consolation
West Greene vs. Chuckey-Doak, 6:30 p.m.
Championship
South Greene vs. Grainger, 8 p.m.

Cumberland District Tournament
At Thomas Walker High School
Ewing
Saturday, Feb. 16
Consolation
Thomas Walker 66, Twin Springs 57
Championship
Castlewood 63, Eastside 51

Black Diamond District Tournament
Saturday, Feb. 16
Consolation
Twin Valley 54, Haysi 51, OT
Championship
Grundy 64, Honaker 62

comments powered by Disqus