Kingsport Times News Tuesday, September 2, 2014
Sports Live

Prep results - Saturday, Feb. 9

February 10th, 2013 12:47 am by staff report

Boys Basketball
NORTHEAST TENNESSEE
Unicoi County 60, Hampton 53
Johnson County 56, Unaka 55
SOUTHWEST VIRGINIA
Virginia High 82, Grundy 41
Twin Valley 58, Richlands 40
George Wythe 71, Chilhowie 54


Girls Basketball
NORTHEAST TENNESSEE
Hampton 51, Unicoi County 49
South Greene 83, West Greene 47
North Greene 62, Hancock County 36
SOUTHWEST VIRGINIA
Eastside 62, Haysi 55
Grundy 64, Virginia High 55
Richlands 60, Twin Valley 45


Wrestling
TSSAA Region 1 Championships
Saturday, Feb. 9
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
(Top four wrestlers qualify for state)
Team Results
1. Dobyns-Bennett, 195; 2. Science Hill, 168½; 3. Jefferson County, 157; 4. Seymour, 151; 5. Tennessee High, 120½; 6. Greenevlle, 108; 7. Sullivan East, 104; 8. Elizabethton, 88; 9. Sullivan South, 85; 10. Morristown East, 78½; 11. Daniel Boone, 57; 12. Morristown West, 55; 13. Sevier County, 53; 14. Volunteer, 42; 15. Cocke County, 38; 16. West Greene, 35½; 17. David Crockett, 34; 18. Chuckey-Doak, 32; 19. South-Doyle, 21½; 20. Happy Valley, 20; 21. South Greene, 4
Finals
106: Chris Poore (Sey) d. Atlas Fagundes (Grn) 16-10. 113: Ryan Whitaker (SE) d. Gary Hudgins (SH) 3-2. 120: Corbin Hurley (THS) d. Matt Dammann (SH) 5-4. 126: Andrew Armstrong (SS) m.d. Josh Vance (Grn) 11-2. 132: Max Vaughn (SH) m.d. Johnathan Taylor (THS) 13-2. 138: William Stooksbury (Sey) d. Joseph Evon (JC) 7-5. 145: Austin Frye (D-B) p. Nick Cline (MW) 3:59. 152: Palmer Begley (D-B) p. Griffyn Broyles (MW) 2:54. 160: Logan Buck (Eliz) d. Jack Jones (THS) 7-5 OT. 170: Josh Spangler (THS) d. Marshall Brown (Grn) 8-6. 182: Brailan Brown (JC) p. William Alston (SE) 1:45. 195: Trevor Shropshire (Boone) d. Bryson Begley (D-B) 3-1. 220: William Hayde (JC) p. Damiain Hayes (SH) 1:52. 285: Max Araiza (Sevier) d. Jesse Cuddlebeck (CC) 6-3.
Third Place
106: Jose Blanco (JC) d. Bryan Brockwell (SS) 7-5. 113: Brad Bishop (D-B) d. Andrew Adams (Sevier) 14-9. 120: Tim Morris (HV) d. Jacob Cutshall (Boone) 8-3. 126: Joseph Colby (WG) m.d. Ethan Joyce (Sey) 16-7. 132: Matthew Gobble (SS) p. Jackson Shannon (JC) 2:00. 138: Dustin Jaynes (C-D) d. Alex Jeffers (D-B) 4-0. 145: Austin Bagley (SH) d. Dalton Callahan (Eliz) 5-1. 152: Landon Porter (ME) d. Ben Rolston (SH) 3-1. 160: Tyler Dean (D-B) d. Ernest Holmes (Vol) 9-4. 170: Clint Caldwell (D-B) p. Stephen Frazier (Eliz) 4:35. 182: Colby Hardin (SH) p. Jacob Loveday (Sey) 2:40. 195: Chase Brunson (ME) p. Zach Reaves (Grn) 1:01. 220: William Campbell (D-B) p. Dillon Baldwin (Seymour) 2:23. 285: Drew Cannon (Seymour) p. Aaron Somers (Eliz) 4:32.

VHSL Region D Championships
Saturday, Feb. 9
At Virginia Wise
Wise
(Top four wrestlers qualify for state)
Team Results
1. Grundy, 243½; 2. Wise Central, 151½; 3. Lebanon, 151; 4. Eastside, 139; 5. Castlewood, 126; 6. Virginia High, 94; 7. Lee High, 78; 8. J.I. Burton, 72½; 9. John Battle, 39; 10. Union, 25; 11. Rye Cove, 14
Championship
106: Maverick Coleman (G) p. Devin Barnette (Cast) 1:38. 113:  Cody Puckett (G) d. Dillion Hartley (Cast) 4-3. 120:  Austin Hurley (G) d. Justin Peters (WC) 9-4. 126:  Austin Compton (G) m.d. Peyton Watson (Leb) 16-7. 132:  Trey Smith (G) p. Matt Fleming (WC) 2:24. 138:  Justin Street (G) p. Matt Hurd (Leb) :30. 145:  Elliott Pedigo (G) d. Brett Steffey (Cast) 5-3. 152:  Colby Dean (JIB) d. Dillion Raines (G) 10-4. 160:  Christian Caudill (East.) m.d. Logan Adkins (WC) 15-6. 170:  Logan Dean (JIB) p. Brad Brooks (WC) :44. 182:  Jordan McCowen (G) d. Caleb Fast (WC) 4-1. 195:  Chandler Cole (East.) m.d. Blake Still (WC) 10-1. 220:  Ryan Hubbard (Leb) p. Anthony Brewster (VHS) :15. 285:  Danny Cook (Cast) p. Matthew Kilby (VHS) 1:58.
Third Place
106:  Zach Short (East.) m.d. Grayson Mullins (WC) 14-1. 113:  Derrick Bowman (Leb) d. Casey Renfro (East.) 2-0. 120:  Brandon Perry (VHS) p. Tucker Matney (Leb) 2:13. 126:  Aaron Fee (Lee) p. Chance Self (JB) :30. 132:  Sam Shortt (JIB) p. Josh Bolinsky (East.) 5:13. 138:  Cody Stanley (WC) p. Trevor Whitaker (JB) 4:24. 145:  Nathaniel Page (East.) p. Wayne Potts (Leb) 4:33. 152:  Joe Crum (VHS) p. Justin Eldridge (Lee) 1:35. 160:  Jared Ring (Cast) d. Bryan Chapman (RC) 8-4. 170:  Andrew Scammel (G) p. Hunter Lane (Lee) :59. 182:  Jeremy Mullins (East.) p. Evan Collins (Lee) :45. 195:  Mark Weisbarth (Leb) p. Robert Luchini (JB) 3:37. 220:  Spencer Elam (Cast) p. Heath Hughes (East.) 2:20. 285:  Daniel Honaker (G) d. Garrett Shortt (WC) 6-2.

comments powered by Disqus