Kingsport Times News Thursday, October 2, 2014
Sports Live Schedules

High school sports, week of Dec. 24

December 23rd, 2012 8:26 pm by staff report

A rundown of the area’s high school sports schedules for the week of Dec. 24:


BOYS BASKETBALL
Wednesday, Dec. 26
Northeast Tennessee
Johnson County in Orlando tournament
Arby’s Classic
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
G1 — Gate City vs. Urspring, Germany, 1 p.m.
G2 — Cherokee vs. Tabernacle Baptist, Bahamas, 2:30 p.m.
G3 — Tennessee High vs. Princeton Day, Md., 4 p.m.
G4 — Mentor, Ohio vs. Abingdon, 5:30 p.m.
G5 — Science Hill vs. Melrose, Tenn., 7 p.m.
G6 — Virginia Episcopal vs. Oak Ridge, 8:30 p.m.
Southwest Virginia
Greenwave Classic
G1 — Rye Cove at Clintwood, 7:30 p.m.
G2 — Lee High at Eastside, 7:30 p.m.
G3 — Lebanon at J.I. Burton, 7:30 p.m.
G4 — Chilhowie at Honaker, 7:30 p.m.
Thursday, Dec. 27
Northeast Tennessee
Arby’s Classic
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
G7 — G1 loser vs. G2 loser, 2:30 p.m.
G8 — G1 winner vs. Father Henry Carr, Canada, 4 p.m.
G9 — Martin Luther King Jr., Ga. vs. Dobyns-Bennett, 5:30 p.m.
G10 — Sullivan East vs. Christ School, N.C., 7 p.m.
G11 — Berkmar, Ga. vs. G2 winner, 8:30 p.m.
New Peoples Bank Holiday Classic
At Sullivan North High School
Kingsport
G1 — Unicoi County vs. Chuckey-Doak, 4 p.m.
G2 — Sullivan South vs. Elizabethton, 5:30 p.m.
G3 — Sullivan Central vs. South Greene, 7 p.m.
G4 — David Crockett vs. Sullivan North, 8:30 p.m.
Southwest Virginia
Alpha Classic
At Virginia-Wise
Wise
G1 — Estill County, Ky. vs. Christiansburg, 2:30 p.m.
G2 — Somerset, Pa. vs. Daniel Boone, 4:15 p.m.
G3 — Union vs. Letcher County Central, Ky., 6 p.m.
G4 — Wise Central vs. Shenandoah Christian, 7:45 p.m.
Friday, Dec. 28
Northeast Tennessee
Arby’s Classic
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
G12 — G3 loser vs. G4 loser, 9 a.m.
G13 — G5 loser vs. G6 loser, 10:30 a.m.
G14 — G8 loser vs. G9 loser, noon
G15 — G10 loser vs. G11 loser, 1:30 p.m.
G16 — G3 winner vs. G4 winner, 5 p.m.
G17 — G5 winner vs. G6 winner, 6:30 p.m.
G18 — G8 winner vs. G9 winner, 8 p.m.
G19 — G10 winner vs. G11 winner, 9:30 p.m.
New Peoples Bank Holiday Classic
At Sullivan North High School
Kingsport
G5 — G1 loser vs. G2 loser, 4 p.m.
G6 — G3 loser vs. G4 loser, 5:30 p.m.
G7 — G1 winner vs. G2 winner, 7 p.m.
G8 — G3 winner vs. G4 winner, 8:30 p.m.
Southwest Virginia
Twin Springs at Patrick Henry
Alpha Classic
At Virginia-Wise
Wise
G5 — G1 loser vs. G2 loser, 2:30 p.m.
G6 — G3 loser vs. G4 loser, 4:15 p.m.
G7 — G1 winner vs. G2 winner, 6 p.m.
G8 — G3 winner vs. G4 winner, 7:45 p.m.
Greenwave Classic
At Clintwood Elementary School
Clintwood
G5 — G1 loser vs. G2 loser, 4 p.m
G6 — G3 loser vs. G4 loser, 5:30 p.m.
G7 — G3 winner vs. G4 winner, 7 p.m.
G8 — G1 winner vs. G2 winner, 8:30 p.m.
Saturday, Dec. 29
Northeast Tennessee
Arby’s Classic
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
G20 — G12 winner vs. G13 winner, 9 a.m.
G21 — G14 winner vs. G15 winner, 10:30 a.m.
G22 — G16 loser vs. G17 loser, noon
G23 — G18 loser vs. G19 loser, 1:30 p.m.
Food Lion/Fritolay Slam Dunk Contest, 5:30 p.m.
G24 — G16 winner vs. G17 winner, 7 p.m.
G25 — G18 winner vs. G19 winner, 8:30 p.m.
New Peoples Bank Holiday Classic
At Sullivan North High School
Kingsport
Seventh Place
G5 loser vs. G6 loser, 2 p.m.
Fifth Place
G5 winner vs. G6 winner, 3:30 p.m.
Third Place
G7 loser vs. G8 loser, 5 p.m.
Championship
G7 winner vs. G8 winner, 6:30 p.m.
Southwest Virginia
Alpha Classic
At Virginia-Wise
Wise
Seventh Place
G5 loser vs. G6 loser, 2:30 p.m.
Fifth Place
G5 winner vs. G6 winner, 4:15 p.m.
Third Place
G7 loser vs. G8 loser, 6 p.m.
Championship
G7 winner vs. G8 winner, 7:45 p.m.
Monday, Dec. 31
Northeast Tennessee
Arby’s Classic
At Viking Hall
Bristol, Tenn.
Consolation
G7 winner vs. G12 loser, 11:30 a.m.
Sixth Place
G20 winner vs. G21 winner, 1 p.m.
Fifth Place
G22 winner vs. G23 winner, 2:30 p.m.
Fun Factory 3-Point Contest, 4 p.m.
Third/Fourth Place
G24 loser vs. G25 loser, 5 p.m.
Championship
G24 winner vs. G25 winner, 6:30 p.m.
Southwest Virginia
Greenwave Classic
At Clintwood Elementary School
Clintwood
Seventh Place
G5 loser vs. G6 loser, 4 p.m.
Fifth Place
G5 winner vs. G6 winner, 5:30 p.m.
Third Place
G7 loser vs. G8 loser, 7 p.m.
Championship
G7 winner vs. G8 winner, 8:30 p.m.


GIRLS BASKETBALL
Wednesday, Dec. 26
Northeast Tennessee
Johnson City Honda Trailblazer Classic
At Daniel Boone High School
Gray
G1 — Sullivan South vs. Hampton, 10 a.m.
G2 — Cherokee vs. Sullivan East, 11:30 a.m.
G3 — Greenback vs. Johnson County, 1 p.m.
G4 — Seymour vs. Sullivan Central, 2:30 p.m.
G5 — Dobyns-Bennett vs. Gate City, 4 p.m.
G6 — Sevier County vs. David Crockett, 5:30 p.m.
G7 — Smith County vs. Unaka, 7 p.m.
G8 — Daniel Boone vs. Unicoi County, 8:30 p.m.
Southwest Virginia
Greenwave Classic
G1 — Rye Cove at Clintwood, 6 p.m.
G2 — Lee High at Eastside, 6 p.m.
G3 — Lebanon at J.I. Burton, 6 p.m.
G4 — Wise Central at Honaker, 6 p.m.
Thursday, Dec. 27
Northeast Tennessee
Tennessee High in Knox Fulton Classic
Elizabethton in Dorman, S.C. tournament
Happy Valley in Midway tournament
Johnson City Honda Trailblazer Classic
At Daniel Boone High School
Gray
G9 — G1 loser vs. G2 loser, 10 a.m.
G10 — G3 loser vs. G4 loser, 11:30 a.m.
G11 — G5 loser vs. G6 loser, 1 p.m.
G12 — G7 loser vs. G8 loser, 2:30 p.m.
G13 — G1 winner vs. G2 winner, 4 p.m.
G14 — G3 winner vs. G4 winner, 5:30 p.m.
G15 — G5 winner vs. G6 winner, 7 p.m.
G16 — G7 winner vs. G8 winner, 8:30 p.m.
Southwest Virginia
Greenwave Classic
At Clintwood Elementary School
Clintwood
G5 — G1 loser vs. G2 loser, 4 p.m
G6 — G2 loser vs. G3 loser, 5:30 p.m.
G7 — G3 winner vs. G4 winner, 7 p.m.
G8 — G1 winner vs. G2 winner, 8:30 p.m.
Friday, Dec. 28
Northeast Tennessee
Tennessee High in Knox Fulton Classic
Elizabethton in Dorman, S.C. tournament
Happy Valley in Jon Loden Holiday Classic
Johnson City Honda Trailblazer Classic
At Daniel Boone High School
Gray
G17 — G9 loser vs. G10 loser, 10 a.m.
G18 — G11 loser vs. G12 loser, 11:30 a.m.
G19 — G9 winner vs. G10 winner, 1 p.m.
G20 — G11 winner vs. G12 winner, 2:30 p.m.
G21 — G13 loser vs. G14 loser, 4 p.m.
G22 — G15 loser vs. G16 loser, 5:30 p.m.
G23 — G13 winner vs. G14 winner, 7 p.m.
G24 — G15 winner vs. G16 winner, 8:30 p.m.
Southwest Virginia
Grundy at Virginia High
John Battle at Union
Castlewood in Cherryville, N.C. tournament
Saturday, Dec. 29
Northeast Tennessee
Tennessee High in Knox Fulton Classic
Elizabethton in Dorman, S.C. tournament
Happy Valley in Jon Loden Holiday Classic
Johnson City Honda Trailblazer Classic
At Daniel Boone High School
Gray
G17 loser vs. G18 loser, 10 a.m.
G17 winner vs. G18 winner, 11:30 a.m.
G21 loser vs. G22 loser, 1 p.m.
G19 loser vs. G20 loser, 2:30 p.m.
Sixth Place
G19 winner vs. G20 winner, 4 p.m.
Fifth Place
G21 winner vs. G22 winner, 5:30 p.m.
Third Place
G23 loser vs. G24 loser, 7 p.m.
Championship
G23 winner vs. G24 winner, 8:30 p.m.
Southwest Virginia
Greenwave Classic
At Clintwood Elementary School
Clintwood
Seventh Place
G5 loser vs. G6 loser, 4 p.m.
Fifth Place
G5 winner vs. G6 winner, 5:30 p.m.
Third Place
G7 loser vs. G8 loser, 7 p.m.
Championship
G7 winner vs. G8 winner, 8:30 p.m.




comments powered by Disqus