Kingsport Times News Tuesday, September 2, 2014
Sports Live Schedules

High school sports, week of Dec. 3

December 2nd, 2012 7:39 pm by staff report

A rundown of the area’s high school sports schedules for the week of Dec. 3:


FOOTBALL
VHSL State Playoffs
Finals
Saturday, Dec. 8
At University of Virginia
Charlottesville
Group AAA
Division 6
Ocean Lakes (14-0) vs. L.C. Bird (13-0), 4 p.m.
Division 5
Stone Bridge (13-0) vs. Lake Taylor (14-0), Noon
Group AA
At Liberty University
Lynchburg
Division 4
Briar Woods (14-0) vs. Heritage (12-1), 4:30 p.m.
Division 3
Brookville (13-0) vs. James Monroe (12-1), noon
Group A
At Salem City Stadium
Salem
Division 2
Essex (12-0) vs. Goochland (12-2), 4:30 p.m.
Division 1
George Wythe (12-1) vs. Honaker (13-1), noon

BOYS BASKETBALL
Monday, Dec. 3
Northeast Tennessee
Elizabethton at Clinton
Tri-Cities Christian at Cedar View Christian
Southwest Virginia
Lebanon at Wise Central
Thomas Walker at Middlesboro, Ky.
Tuesday, Dec. 4
Northeast Tennessee
Dobyns-Bennett at Sullivan Central
Sullivan South at Daniel Boone
Tennessee High at Science Hill
Volunteer at David Crockett
Sullivan North at Sullivan East
Happy Valley at Johnson County
Morristown West at Cherokee
Southwest Virginia
Eastside at Union
Chilhowie at J.I. Burton
Honaker at Castlewood
John Battle at Patrick Henry
Cumberland Gap at Thomas Walker
Twin Springs at Haysi
Lee High at Harlan County, Ky.
Thursday, Dec. 6
Southwest Virginia
Lebanon at Castlewood
Friday, Dec. 7
Northeast Tennessee
Dobyns-Bennett at Daniel Boone
Sullivan Central at Sullivan South
Tennessee High at David Crockett
CAK at Science Hill
Happy Valley at Sullivan North
Sullivan East at Unicoi County
Johnson County at Elizabethton
South-Doyle at Cherokee
Seymour Christian at Cedar View Christian
Southwest Virginia
Abingdon at Gate City
Rye Cove at J.I. Burton
Union at Shelby Valley, Ky.
Thomas Walker at Lee High
Twin Springs at Council
Tazewell at Lebanon
John Battle at Holston
Saturday, Dec. 8
Northeast Tennessee
Gate City at Sullivan North
Webb School at Science Hill

GIRLS BASKETBALL
Monday, Dec. 3
Northeast Tennessee
Tri-Cities Christian at Cedar View Christian
Southwest Virginia
Rye Cove at Union
Lee High at Twin Springs
Tuesday, Dec. 4
Northeast Tennessee
Dobyns-Bennett at Sullivan Central
David Crockett at Volunteer
Sullivan South at Daniel Boone
Tennessee High at Science Hill
Sullivan North at Sullivan East
Happy Valley at Johnson County
Morristown West at Cherokee
Southwest Virginia
Eastside at Union
Virginia High at Abingdon
John Battle at Patrick Henry
Honaker at Castlewood
Cumberland Gap at Thomas Walker
Wednesday, Dec. 5
Southwest Virginia
Sullivan North at Rye Cove
Thomas Walker at Union
Borderline Classic
At Virginia High
Daniel Boone vs. Tazewell, 4 p.m.
John Battle vs. Haysi, 5:30 p.m.
Grundy vs. Eastside, 7 p.m.
Virginia High vs. Hurley, 8:30 p.m.
Thursday, Dec. 6
Southwest Virginia
Clintwood at Twin Springs
Thomas Walker at J.I. Burton
Lebanon at Castlewood
Borderline Classic
At Virginia High
Virginia High-Hurley winner vs. Unaka, 4 p.m.
Battle-Haysi winner vs. Cloudland, 5:30 p.m.
Boone-Tazewell winner vs. Wise Central, 7 p.m.
Grundy-Eastside winner vs. Gate City, 8:30 p.m.
Friday, Dec. 7
Northeast Tennessee
Dobyns-Bennett at Daniel Boone
Sullivan Central at Sullivan South
CAK at Science Hill
South-Doyle at Cherokee
Tennessee High vs. Knox Webb at Science Hill
Happy Valley at Sullivan North
Sullivan East at Unicoi County
Johnson County at Elizabethton
Seymour Christian at Cedar View Christian
Southwest Virginia
Volunteer at Abingdon
Rye Cove at J.I. Burton
Union at Twin Valley.
Thomas Walker at Lee High
Twin Springs at Council
Virginia High, Gate City, John Battle, Daniel Boone in Borderline Classic at Virginia High
Saturday, Dec. 8
Northeast Tennessee
Unicoi County at Sullivan South
Webb School at Science Hill
Tennessee High vs. CAK at Science Hill
Southwest Virginia
Virginia High, John Battle, Gate City, Daniel Boone in Borderline Classic at Virginia High

comments powered by Disqus