Kingsport Times News Friday, October 31, 2014
Sports Live Schedules

High school sports, week of Nov. 12

November 11th, 2012 6:59 pm by staff report

A rundown of the area’s high school sports schedules for the week of Nov. 12:


FOOTBALL
TSSAA State Playoffs
Quarterfinals
Friday, Nov. 16
All games at 7 p.m.
Class 6A
Dobyns-Bennett (12-0) at Maryville (12-0)
Riverdale (9-3) at Siegel (12-0)
Mount Juliet (11-1) at Brentwood (11-1)
Germantown (9-3) at Whitehaven (12-0)
Class 5A
Tennessee High (8-4) at Powell (11-1)
Ooltewah (9-3) at Columbia Central (10-2)
Clarksville Northeast (9-3) at Beech (12-0)
Ridgeway (9-3) at Jackson Northside (12-0)
Class 4A
Fulton (10-2) at Livingston (11-1)
East Hamilton (11-1) at Giles County (12-0)
Liberty Magnet (8-4) at White House (7-5)
Trezevant (10-2) at Covington (12-0)
Class 3A
Sullivan North (11-1) at Elizabethton (10-2)
CAK (11-1) at Alcoa (11-1)
CPA (12-0) at Cheatham County (12-0)
East Hickman (6-6) at Milan (10-2)
Class 2A
Boyd Buchanan (11-1) at Grace Christian (10-1)
Marion County (9-2) at Friendship Christian (10-1)
Loretto (8-3) at Adamsville (10-1)
Peabody (9-3) at Dresden (10-1)
Class 1A
Coalfield (10-1) at Greenback (10-1)
Eagleville (8-4) at Gordonsville (10-1)
Nashville Christian (10-2) at Collinwood (9-2)
Huntingdon (10-2) at West Carroll (9-2)
VHSL State Playoffs
Second Round
Nov. 16-17
Group A
Division 2
Eastern Section
Manassas Park (8-3) at King William (10-1)
Buckingham County (9-2) at Goochland (9-2)
East Rockingham (8-3) at Essex (11-0)
Strasburg (10-1) at Woodstock Central (9-2)
Western Section
Grayson County (9-2) at Fort Chiswell (10-1)
Giles (10-1) at John Battle (10-1)
Stuarts Draft (7-4) at Union (8-3)
Riverheads (10-1) at Wilson Memorial (10-1)
Division 1
Eastern Section
Covington (6-5) at Franklin (11-0)
Parry McCluer (7-4) at Sussex Central (10-1)
Colonial Beach (7-4) at Central Lunenburg (10-1)
William Campbell (4-7) at Altavista (9-2)
Western Section
Galax (7-4) at Honaker (10-1)
Rural Retreat (7-4) at George Wythe (10-1)
Haysi (8-3) at Clintwood (10-1)
J.I. Burton (8-3) at Eastside (8-3)

VOLLEYBALL
VHSL State Tournament
Group A
Division 2
Quarterfinals
Tuesday, Nov. 13
Wise Central at Giles
Northumberland at Stuarts Draft
James River at Gate City
Goochland at Mathews
At Siegel Center
Richmond
Semifinals
Friday, Nov. 16
Wise Central-Giles winner vs. Northumberland-Stuarts Draft winner, 2:30 p.m.
James River-Gate City winner vs. Goochland-Mathews winner, 4:30 p.m.
Championship
Saturday, Nov. 17
Semifinal winners, 3 p.m.
Division 1
Quarterfinals
Tuesday, Nov. 13
Clintwood at Auburn
Appomattox at Altavista
Galax at Rye Cove
Luray at Rappahannock
At Siegel Center
Richmond
Semifinals
Friday, Nov. 16
Clintwood-Auburn winner vs. Appomattox-Altavista winner, 10:30 a.m.
Galax-Rye Cove winner vs. Luray-Rappahannock winner, 12:30 p.m.
Championship
Saturday, Nov. 17
Semifinal winners, 1 p.m.

comments powered by Disqus