Kingsport Times News Thursday, September 18, 2014
Sports Live

Prep Football Scores - Friday, Nov. 9

November 10th, 2012 1:16 am by Staff Report

TSSAA State Playoffs
Second Round
Friday, Nov. 9
CLASS 6A
Maryville 39, Oak Ridge 25
Dobyns-Bennett 28, Sevier County 21
Siegel 40, Blackman 10
Riverdale 31, McMinn County 6
Mt. Juliet 39, Dickson County 10
Brentwood 34, Nashville Overton 14
Whitehaven 54, Southwind 0
Germantown 24, Millington 23
CLASS 5A
Powell 28, Knox West 17
Tennessee High 29, Morristown West 21
Columbia Central 47, Tullahoma 24
Ooltewah 31, Lenoir City 7
Beech 35, Hillsboro 6
Clarksville Northeast 49, Centennial 34
Jackson Northside 41, Hamilton 6
Ridgeway 49, Craigmont 28
CLASS 4A
Livingston Academy 37, DeKalb County 14
Fulton 42, Greeneville 14
Giles County 47, Notre Dame 7
East Hamilton 35, Page 14
Liberty Magnet 42, Lexington 18
White House 23, Maplewood 22
Covington 42, Sheffield 6
Trezevant 36, Mitchell 6
CLASS 3A
Elizabethton 38, Gatlinburg-Pittman 0
Sullivan North 35, West Greene 7
Alcoa 49, Sweetwater 14
CAK 23, Kingston 7
Cheatham County 36, Fairview 21
CPA 37, Westmoreland 14
Hickman County 13, East Hickman 7
Milan 39, Camden 14
CLASS 2A
Grace Christian 28, Silverdale 20
Boyd Buchanan 21, Oneida 6
Friendship Christian 42, Cascade 6
Marion County 48 , Trousdale County 21
Adamsville 56, Mt. Pleasant 6
Loretto 21, White House Heritage 7
Dresden 35, Trinity Christian 22
Peabody 40, Westwood 12
CLASS 1A
Greenback 62, Copper Basin 26
Coalfield 38, Cloudland 14
Eagleville 19, Moore County 16
Gordonsville 14, South Pittsburg 13
Collinwood 14, Jo Byrns 12
Nashville Christian 24, Clarksville Academy 0
West Carroll 28, Halls 13
Huntingdon 63, Union City 27

Quarterfinals
Friday, Nov. 16
All games at 7 p.m.
CLASS 6A
Dobyns-Bennett (12-0) at Maryville (12-0)
Riverdale (9-3) at Siegel (12-0)
Mt. Juliet (11-1) at Brentwood (11-1)
Germantown (9-3) at Whitehaven (12-0)
CLASS 5A
Tennessee High (8-4) at Powell (11-1)
Ooltewah (9-3) at Columbia Central (10-2)
Clarksville Northeast (9-3) at Beech (12-0)
Ridgeway (9-3) at Jackson Northside (12-0)
CLASS 4A
Fulton (10-2) at Livingston (11-1)
East Hamilton (11-1) at Giles County (12-0)
Liberty Magnet (8-4) at White House (7-5)
Trezevant (10-2) at Covington (12-0)
CLASS 3A
Sullivan North (11-1) at Elizabethton (10-2)
CAK (11-1) at Alcoa (11-1)
CPA (12-0) at Cheatham County (12-0)
East Hickman (6-6) at Milan (10-2)
CLASS 2A
Boyd Buchanan (11-1) at Grace Christian (10-1)
Marion County (9-2) at Friendship Christian (10-1)
Loretto (8-3) at Adamsville (10-1)
Peabody (9-3) at Dresden (10-1)
CLASS 1A
Coalfield (10-1) at Greenback (10-1)
Eagleville (8-4) at Gordonsville (10-1)
Nashville Christian (10-2) at Collinwood (9-2)
Huntingdon (10-2) at West Carroll (9-2)


———


VHSL State Playoffs
First Round
Friday, Nov. 9
GROUP A
DIVISION 2
Eastern Section
Essex 28, Luray 12
Goochland 55, Windsor 7
King William 27, Madison County 13
Woodstock Central 41, Amelia County 19
Manassas Park 64, Nandua 17
Buckingham County 48, Clarke County 20
East Rockingham 35, Washington & Lee 7
Western Section
Fort Chiswell 44, Grundy 3
Wilson Memorial 40, Glenvar 0
Stuarts Draft 55, Dan River 27
John Battle 24, Virginia High 19
Giles 41, James River 14
Riverheads 63, Floyd County 20
Grayson County 44, Gretna 31
DIVISION 1
Eastern Section
Franklin 56, Craig County 9
Sussex Central 14, Bath County 10
Central Lunenburg 61, Middlesex 12
William Campbell 41, West Point 22
Colonial Beach 40, Lancaster 14
Parry McCluer 33, Charles City 7
Covington 51, Rappahannock 28
Western Section
George Wythe 46, Eastern Montgomery 13
Eastside 23, Northwood 16
Rural Retreat 32, Hurley 6
Galax 49, Chilhowie 15

GROUP AA
Region IV
DIVISION 4
Christiansburg 64, Bassett 28
Pulaski County 32, Magna Vista 0
DIVISION 3
Marion 42, Tazewell 6
Cave Spring 45, Abingdon 0


Saturday, Nov. 10
DIVISION 2
Eastern Section
Nottoway (5-5) at Strasburg (9-1), 2 p.m.
Western Section
Union (7-3) vs. Graham (7-3) at Bluefield College, 7 p.m.
DIVISION 1
Eastern Section
Surry (3-7) at Altavista (8-2), 2 p.m.
Western Section
Patrick Henry (2-8) at Honaker (9-1), 1 p.m.
Holston (5-5) at J.I. Burton (7-3), 1 p.m.
Castlewood (6-4) at Haysi (7-3), 1 p.m.
Radford (3-7) at Clintwood (9-1), 2 p.m.


comments powered by Disqus