Kingsport Times News Wednesday, April 16, 2014
Sports Live Schedules

High school sports, week of Oct. 1

September 30th, 2012 11:23 pm by staff report

A rundown of the area’s high school sports schedules for the week of Oct. 1:

FOOTBALL
Thursday, Oct. 4
Northeast Tennessee
Morristown West at Sevier County
Friday, Oct. 5
Northeast Tennessee
Cherokee at Jefferson County
Claiborne at West Greene
Cloudland at King’s Academy
Cocke County at South-Doyle
Cosby at Pigeon Forge
Cumberland Gap at Greeneville
Daniel Boone at Science Hill
David Crockett at Dobyns-Bennett
Elizabethton at Unicoi County
Grainger at South Greene
Hampton at Sullivan East
North Greene at Chuckey-Doak
Seymour at Morristown East
Sullivan Central at Tennessee High
Sullivan South at Volunteer
Unaka at Boyd Buchanan
Wise Central at Johnson County
Open: Hancock County, Happy Valley
Southwest Virginia
Abingdon at Carroll County
Castlewood at Twin Springs
Chilhowie at Rural Retreat
Clintwood at Lee High
George Wythe at Northwood
John Battle at Gate City
Marion at Richlands
Meadow Bridge, W.Va. at Grundy
Patrick Henry at Holston
Rye Cove at Eastside
Sullivan North at Union
Thomas Walker at Haysi
Tri-Cities Christian at Hurley
Virginia High at Tazewell
Open: Honaker, J.I. Burton, Lebanon, Twin Valley

VOLLEYBALL
Monday, Oct. 1
Northeast Tennessee
Dobyns-Bennett at Sullivan Central
Daniel Boone at Sullivan South
Volunteer at Tennessee High
David Crockett at Science Hill
Sullivan East at John Battle
Southwest Virginia
Haysi at Wise Central
Tuesday, Oct. 2
Northeast Tennessee
Dobyns-Bennett at Tennessee High
Sullivan South at Science Hill
Sullivan Central at Volunteer
Johnson County at Sullivan North
Unicoi County at Sullivan East
Southwest Virginia
Union at J.I. Burton
Clintwood at Wise Central
Eastside at Castlewood
Twin Springs at Rye Cove
Virginia High at Lebanon
Wednesday, Oct. 3
Northeast Tennessee
Gate City at Daniel Boone
Southwest Virginia
Eastside at Twin Springs
Thursday, Oct. 4
Southwest Virginia
J.I. Burton at Clintwood
Wise Central at Union
Rye Cove at Thomas Walker
Lee High at Gate City
John Battle at Virginia High
Friday, Oct. 5
Northeast Tennessee
Sullivan South, Science Hill in Mid-Tennessee Classic
Saturday, Oct. 6
Northeast Tennessee
Sullivan South, Science Hill in Mid-Tennessee Classic
Southwest Virginia
Union, Gate City, Clintwood, Virginia High in Castlewood Tournament

GIRLS SOCCER
Tuesday, Oct. 2
Dobyns-Bennett at David Crockett
Sullivan South at Sullivan Central
Daniel Boone at Tennessee High
Thursday, Oct. 4
Elizabethton at Sullivan South
Chuckey-Doak at Daniel Boone
David Crockett at Jefferson County
KACHEA at Sullivan Central
Saturday, Oct. 6
Dobyns-Bennett at Oak Ridge

CROSS COUNTRY
Thursday, Oct. 4
Randy Smith Invitational, Sugar Hollow Park, Bristol

comments powered by Disqus