Kingsport Times News Thursday, July 31, 2014
Sports

Results of 31st annual Times-News Relays

May 1st, 2009 12:00 am by Staff Report






BOYS


Discus — 1. Bruce Crumley, SH, 159-5; 2. Will Sawyers, GW, 157-10; 3. Guillermo Mendoza, UC, 134-10; 4. Shaka Andrew, VHS, 127-6; 5. Taylor Bartun, PV, 126-8; 6. Zack Fleming, D-B, 125-7.


Shot put — 1. Johnny Thompson, PH, 49-6; 2. Quinton Jones, GC, 49-¼; 3. Shaka Andrew, VHS, 46-10¾; 4. Jeremiah Sims, Green., 44-9½; 5. Justin Harris, SH, 44-3½; 6. Preston Fry, SE, 44-3.


Long jump — 1. Anthony Jones, VHS, 21-0½; 2. Cameron Miller, UC, 20-7; 3. Sean Tucker, SE, 20-3½; 4. J.B. Huff, D-B, 10-6½; 5. Caleb Porter, Abing., 19-4¼; 6. Forrest Stuart, App., 19-3.


Triple jump — 1. Cameron Miler, UC, 43-1; 2. Graham Boone, SH, 42-7; 3. Ahmad Eccleston, VHS, 41-9¼; 4. Demetrius Clark, ME, 41-3; 5. Cody Forbes, Eliz., 39-6¼; 6. Michael Mills, GW, 37-8.


High jump — 1. Andrew Pickwell, SS, 6-4; 2. Trey Hutchinson, D-B, 6-0; 3. Tyler Dotson, PH, 5-10; 4. Tarrell Lee, Leb., 5-10; 5. Issac Young, GW, 5-10; 6. Garrett Johnson, Marion, 5-8.


110m hurdles — 1. Mark Waugh, VHS, 15.17; 2. Seth Watterson, SS, 15.18; 3. Freddie Hicks, GC, 15.95; 4. Nick Groves, PH, 15.96; 5. Tyler Dotson, PH, 16.09; 6. Trey Hutchinson, D-B, 16.15.


100m dash — 1. Eurena Semper, TCC, 11.16; 2. Damon Dock, VHS, 11.35; 3. Darryal Wilson, THS, 11.37; 4. Reggie Peterson, D-B, 11.44; 5. John Patrone, DB, 11.54; 6. Derek Carr, Eliz., 11.60.


1600m run — 1. Chris McElroy, D-B, 4:37.92; 2. Justin Little, DB, 4:39.41; 3. Matt Murphy, Green., 4:40.88; 4. Brian Brillhart, VHS, 4:43.31; 5. Michael Bryja, SH, 4:49.80.


4x100m relay — 1. Virginia High, 43.34; 2. Dobyns-Bennett, 43.44; 3. Elizabethton, 43.47; 4. Morristown East, 44.39; 5. Sullivan South, 45.09; 6. Tennessee High, 46.09.


4x200m relay — 1. Dobyns-Bennett, 133.38; 2. Sullivan South, 1:34.41; 3. Elizabethton, 1:34.77; 4. Volunteer, 1:35.94; 5. Tennessee High, 1:36.12; 6. Morristown East, 1:36.44.


400m dash — 1. Joseph Collins, JJK, 50.47; 2. Darryal Wilson, THS, 51.66; 3. Derek Carr, Eliz., 51.79; 4. Ahmad Eccleston, VHS, 53.32; 5. Austin Rowell, THS, 54.66.


300m hurdles — 1. Mark Waugh, VHS, 39.60; 2. Marcus Johnson, SH, 41.24; 3. Nick Groves, PH, 41.52; 4. Brock Hanna, Marion, 42.03; 5. Anthony Jones, VHS, 42.48; 6. Eddie Yates, THS, 44.11.


800m run — 1. Isaiah Greer, SH, 1:59.711; 2. Andrew Price, DB, 1:59.714; 3. David Smith, UH, 2:01.01; 4. Yukya Ngoy, SH, 2:01.61; 5. Carter McVeigh, UH, 2:02.02; 6. Jack Quesenberry, VHS, 2:02.15.


200m dash — 1. Ahmad Eccleston, VHS, 22.66; 2. Eurena Semper, TCC, 22.86; 3. Damon Dock, VHS, 22.93; 4. Derrick Steele, D-B, 23.22; 5. Caleb Porter, Abing., 23.55; 6. Charlie Bradley, VHS, 23.56.


3200m run — 1. Walter Hendrickson, D-B, 9:53.20; 2. Andrew Weems, SH, 10:06.71; 3. Adam Chase, D-B; 4. Brian Brillhart, VHS, 10:11.32; 5. Trevor Augsburger, UH, 10:22.01; 6. Kevin Derr, VHS, 10:25.09.


4x400m relay — 1. Virginia High, 3:32.19; 2. Morristown East, 3:32.20; 3. Tennessee High, 3:32.97; 4. Science Hill, 3:32.99; 5. University High, 3:38.26; 6. Dobyns-Bennett, 3:38.68.


4x800m relay — 1. University High, 8:11.24; 2. Science Hill, 8:20.04; 3. Dobyns-Bennett, 8:43.36; 4. Marion, 8:46.80; 5. Elizabethton, 8:49.10; 6. David Crockett, 9:06.06.


GIRLS


Discus — 1. Jasmine Foster, SH, 113-9; 2. Megan McKamey, SC, 110-7; 3. Liz O’Hare, UH, 104-9; 4. Cassie Tibbs, PH, 100-0; 5. Cheyenne Thornsbury, TH, 97-0; 6. Amaris Phillips, Abing., 96-3.


Shot put — 1. Jasmine Foster, SH, 37-103/4; 2. Kim Johnson, VH, 37-11/2; 3. Cassie Tibbs, PH, 33-53/4; 4. Alyssa Crum, Green., 32-6; 5. Brooke Henderson, Marion, 31-1. 6. Cheyenne Thornsbury, TH, 30-31/2.


Long jump — 1. Sarina Porter, Abing., 15-83/4; 2. Lexie Burley, SH, 15-71/2; 3. Tori Head, D-B, 15-7; 4. Emilee Ketron, SN, 15-43/4; 5. Jamie Rutledge, D-B, 15-4; 6. Diamond Knox, SH, 15-3.


Triple jump — 1. Jessica Norris, SH, 35-41/2; 2. Lexie Burley, SH, 35-23/4; 3. Emilee Ketron, SN, 33-111/2; 4. Hannah Hadaway, RR, 32-101/4; 5. Erica Poe, Marion, 31-103/4;Kiana Hagler, Eliz., 31-2.


High jump — 1. Briana Cox, SC, 5-0; 2. Emilee Ketron, SN, 4-10; 3. Taelor Slaughter, ME, 4-10; 4. Jennifer Cannon, TH, 4-10; 5. Martha Walters, GW, 4-10; 6. Jamie Rutledge, D-B, 4-10.


100m hurdles — 1. Jennifer Cannon, TH, 15.61; 2. Diamond Knox, SH, 16.12; 3. Hannah Hadaway, RR, 17.39; 4. Jessican Norris, SH, 18.01; 5. Morgan Miles, Lee, 18.14; 6. Tiara Johnson, GC, 18.45.


100m dash — 1. Engelica Reid, SH, 12.88; 2. Edith Hill, SH, 13.12; 3. Brittaney Johnson, DB, 13.20; 4. Emmanualle Warren, DB, 13.24; 5. Shawnee Carnett, Marion, 13.36; 6. Dessie Avila, UH, 13.45.


1600m run — 1. Mariah Arnold, JSB, 5:32.41; 2. Amanda Loughlin, D-B, 5:36.47; 3. Krista McCray, PH, 5:39.98; 4. Samantha Gosey, SH, 5:41.55; 5. Cassie St. John, DC, 5:42.28; 6. Tabby Arwood, Leb., 5:45.56.


4x100m relay — 1. Dobyns-Bennett, 50.79; 2. Science Hill, 51.65; 3. Morristown East, 52.05; 4. Tennessee High, 52.42; 5. Daniel Boone, 52.62; 6. Volunteer, 53.05.


4x200m relay — 1. Dobyns-Bennett, 1:46.33; 2. Morristown East, 1:46.95; 3. Science Hill, 1:48.01; 4. Daniel Boone, 1:51.34; 5. Volunteer, 1:52.73; 6. Tennessee High, 1:54.44.


400m dash — 1. Edith Hill, SH, 58.98; 2. Kayla Kuziola, SH, 1:01.10; 3. Abby Fletcher, SS, 1:01.33; 4. Rachel Bowers, SH, 1:02.20; 5. Sydney Collette, D-B, 1:03.48; 6. Lindsay Lawson, Coe., 1:03.50.


300m hurdles — 1. Diamond Knox, SH, 46.92; 2. Jennifer Cannon, TH, 48.38; 3. Hannah Hadaway, RR, 50.16; 4. Carrie Jones, UH, 50.44; 5. Gracie Cross, D-B, 51.40; 6. Alexis Cline, SH, 52.19.


800m run — 1. Shawnee Carnett, Marion, 2:16.58; 2. Laura Loveless, D-B, 2:24.14; 3. Olivia Loveless, D-B, 2:24.90; 4. Sarah Kenny, SH, 2:26.15; 5. Leah Nelson, UH, 2:27.59; 6. Elaine Hitch, SS, 2:28.90.


200m dash — 1. Tori Head, D-B, 26.52; 2. Haley Phipps, D-B, 27.14; 3. Brooke Mitchell, Leb., 27.32; 4. Sierra White, TH, 27.37; 5. Abby Fletcher, SS, 27.54; 6. Emmanualle Warren, DB, 27.77.


3200m run — 1. Molly Foster, SH, 11:26.85; 2. Mariah Arnold, JSB, 11:54.93; 3. Ellen Ehrenfried, D-B, 11:57.15; 4. Danielle Mitchell, DB, 11:59.56; 5. Kendra Sokol, D-B, 12:06.84; 6. Landry Loving, UH, 12:10.61.


4x400m relay — 1. Science Hill, 4:01.74; 2. Morristown East, 4:07.95; 3. University High, 4:15.38; 4. Tennessee High, 4:17.31; 5. Patrick Henry, 4:18.73; 6. Sullivan South, 4:25.44.


4x800m relay — 1. Science Hill, 9:35.62; 2. Dobyns-Bennett, 9:58.59, 3. University High, 10:02.13; 4. Daniel Boone, 10:29.02; 5. Sullivan South, 10:48.94; 6. Greeneville, 11:00.55.


 

comments powered by Disqus