logo


no avatar

D-B's Neglia and Williams, Union's Barnett, South's Cowan star in Ballad/TCS Relays

By Tanner Cook • May 4, 2019 at 3:04 AM

KINGSPORT — Two meet records were established during Friday’s Ballad Health/TriCitiesSports.com Relays at Dobyns-Bennett — and some performances were seen that will not soon be forgotten.

MEMORABLE PERFORMANCES

Senior Union star thrower Justin Barnett was a double-event winner, taking the shot put and the discus. His throw of 164 feet, 10 inches in the discus was a personal best and school record. He threw 54-2 in the shot put to outdistance district rival Michael Calhoun of Gate City by almost 3 feet.

Barnett was named the most outstanding performer on the boys’ side.

Madison Cowan of Sullivan South showed how versatile she can be with event wins in the long jump (16-10.5), triple jump (36-6) and high jump (5-2). She also placed fourth in the 100-meter hurdles with a time 16.78.

Cowan was the most outstanding performer for the girls.

MEET RECORDS

Last year, Dobyns-Bennett’s Sasha Neglia broke the longstanding 3,200-meter record — which had been held by John Battle’s Whitney Jessee (11:16.7) since 1986 — with a run of 10:41.20.

This year, Neglia took down the oldest remaining meet record: the 1,600 set by Virginia High’s Maria Large (5:05.8) in 1981. The Tribe phenom blasted Large’s mark by dipping just under the five-minute barrier with a time of 4:59.43.

Virginia High’s Kelsey Harrington — who later won the 3,200 in 10:57.62 — was second in 5:07.87 and produced one of the fastest times from Southwest Virginia in recent memory. Harrington’s time is now second only to that of Large in the Bearcats’ record books.

After finishing second last year to Science Hill’s T.J. Patton — who broke the meet record in the 200 meters with a time 21.84 — Yale signee and D-B senior sprinter Jeamy Williams had a sweeter time out on Friday.

Williams obliterated Patton’s less than 365-day-old record with a 21.67 in his only individual event of the day. Williams also ran the anchor leg on the winning 4x400 relay team for the Tribe.

OTHER BOYS WINNERS

Starting with the boys’ field events, D-B’s Tanner Henry won the high jump with a clearance of 6-2. Henry also took gold in the triple jump with a season- best 42-10.

Samuel Cleek earned the win in the pole vault, climbing over 13-6 for the Indians.

John Battle’s Reed Samuel pulled the upset in the long jump with a huge leap of 22-1.5. He also won the 400 dash in 51.16.

In the relays, D-B notched wins in the 4x800, 4x200 and 4x400.

Ridgeview nipped Science Hill at the line in the 4x100 relay, winning by less than one-tenth of a second (43.94 to 44.07).

Ty Youngblood of Greeneville won a tight race in the 110 hurdles, edging Wise Central’s Maddox Reynolds 15.37 to 15.42.

The Greene Devils’ Jaden Stevenson was the fastest kid on the block, winning the 100 meters in 11.25.

Brendan Taylor of Chuckey-Doak won the 1,600 in 4:43.61 and 800 in 1:59.82.

Connor Morgan brought home a victory for Science Hill, running the 300 hurdles in 40.22.

University High’s Porter Bradley cruised to an easy win in the 3,200, pulling away before the first mile was over and finishing in 10:03.86.

OTHER GIRLS WINNERS

In the field events, Daniel Boone’s Caitlin Cutshall won in a jump-off over Unicoi County’s Halie Hawkins after losing the conference title last week. Cutshall’s clearance of 10-0 this week was good enough.

Elizabethton’s Jasmine Roberts won the shot put with a throw of 38-2, besting D-B’s Staley Humphries by almost 2 feet.

Patrick Henry’s Abigail Belcher had an off day but still won the discus with a toss of 114-11.

David Crockett came away with a win in the 4x800 relay in 10:20.08. D-B won the 4x100 and 4x200, and Science Hill took the 4x400 title.

Cherokee’s Mataylin Goins won the 100 hurdles in a time of 16.38.

Volunteer’s Ashley Salyers had a massive personal best in the 100 meters, triumphing in 12.91. Science Hill’s Mary Reed was the favorite going in but was disqualified following a false start.

Patrick Henry’s Sarah Cornett, who transferred from Cornerstone Christian last year, successfully defended her 400 title, winning in 59.62.

D-B’s Madison Ricketts took 300 hurdles gold in 47.91.

In the 800, Cherokee’s Harper Russell passed Science Hill’s Katy Neubert in the dying stages of the race and won in 2:19.42. Neubert finished in 2:19.84.

The other half of the Patrick Henry sprinting duo, Maggie Buchanan, took the 200 in 26.05, beating out favorite Reed by over a half-second.


 

BALLAD HEALTH/TRICITIESSPORTS.COM RELAYS

Friday, May 3

Dobyns-Bennett High School, Kingsport

Girls High Jump

1 COWAN, MADISON, SHHS, 5-2, 2 LAMBERT, SAHRA, THS 4-10, 3 FARLEY, CASSIDY, Abingdon 4-10, 4 KING, ABBEY, WGHS, 4-8, 5 WATSON, HANNAH, DB, 4-8, 5 BLAIR-JAMES, LYDIA Burton, 4-8, 7 EARP, JESSICA, HV, 4-4, 7 KELLS, HALEY, WGHS, 4-4.

Boys High Jump

1 HENRY, TANNER, DB, 6-2, 2 TAYLOR, BRENDAN, Chuckey, 6-0, 3 CLEEK, SAMUEL, DB, 6-0, 4 MITCHELL, ZION, Union, 5-10, 5 JENKINS, MALACHI, Union, 5-10, 5 THOMAS, MALACHI, Chilhowie 5-10, 7 JENKINS, ANTWUN, Union, 5-8, 7 JENKINS, AVERY, Union, 5-8, 9 WAGNER, RILEY, DB, 5-8.

Girls Pole Vault

1 CUTSHALL, CAITLIN, Boone 10-0, 2 HAWKINS, HALIE, Unicoi 10-0, 3 WHEELER, SUNSHINE, SHHS, 9-6, 3 NEWSOME, NATALIE, HV, 9-6, 5 MAIDEN, ELLA, PH (G. Sp, 9-0, 6 TREECE, SARAH, SHHS, 8-6, 7 SMITH, MADISON, SHHS, 8-6, 8 ALTEMOSE, RACHEL, Unicoi 8-0, 9 DYCUS, MOLLY, UH 7-0, 10 RICKER, CHRISTIANA WGHS 7-0, 11 STOKELY, CHELSEA, WGHS, 6-6, 12 CORDELL, LOGAN, DB, 6-6.

Boys Pole Vault

1 CLEEK, SAMUEL, DB, 13-6, 2 MCKENNA, DEVIN, Boone 13-0, 3 BRADEMEYER, GRANT, SHHS 13-0, 4 FULK, COLTON, WGHS 11-0, 5 FORD, CONNOR, UH 10-0.

Girls Long Jump

1 COWAN, MADISON, South 16-10.5, 2 JERRELL, SAMANTHA, Gate City 16-8, 3 REED, MARY, SHHS 16-4.50, 4 BILLIPS, EMILY, Abingdon 15-6, 5 CHRISTIAN, EMILY, VHS 15-0, 6 SEWEL, LILY, DB 14-9.50, 7 EPPARD, EMILY, GHS 14-9.50, 8 TOPPING, MATTIE, South, 14-6, 9 MALONE, BAILEIGH, WGHS 12-11.

Boys Long Jump

1 SAMUEL, REED, Battle, 22-1.50, 2 STEVENSON, JADEN, GHS 21-2.50, 3 LOWE, TREY, S. East 20-8.50, 4 BUIE, CHRISTIAN, SHHS 20-3, 5 DUNN, AZIZ, DB 19-11.5, 6 JENKINS, AVERY, Union, 19-3.50, 7 HYATT, JOSH, HV 18-10, 8 JENKINS, ANTWUN, Union, 18-9, 9 HAYWORTH, MASON, S. East 18-2.50, 10 DEEL, ISAAC, Battle, 18-1.

Girls Triple Jump

1 COWAN, MADISON, South, 36-6, 2 SALYERS, ASHLEY, VHS 35-2, 3 JERRELL, SAMANTHA, Gate City 33-3, 4 KELLS, HALEY, WGHS 32-8, 5 BLAIR-JAMES, LYDIA Burton, 32-2, 6 LAMBERT, SAHRA, THS 31-7, 7 PEASE, HAILEY, Ridgeview 31-6, 8 BARRETT, BLAIRE, DB, 31-5, 9 SEWEL, LILY, DB 30-9, 10 MALONE, BAILEIGH, WGHS 30-2, 11 MAYS, EMILY, Abingdon 29-2, 12 OLMSTEAD, KAYEANNA GHS 28-8.50.

Boys Triple Jump

1 HENRY, TANNER, DB 42-10, 2 KELLER, JAYDEN, THS 42-1, 3 ENO-EKEFRE, EKEMINIA SHHS 41-11.5, 4 DUNN, AZIZ, DB, 41-2, 5 GRIFFITH, GRANT, SHHS 38-4, 6 FULK, COLTON, WGHS 38-1.50, 7 FAUVER, BLAKE, THS 38-1, 8 YOUNG, BLAKE, HV 37-7.50, 9 GUDGER, MASON, GHS 37-5.50, 10 MITCHELL, ZION, Union, 35-11, 11 JENKINS, MALACHI, Union, 34-0.

Girls Shot Put

1 ROBERTS, JASMINE, EHS 38-2, 2 HUMPHRIES, STALEY, DB 36-4.50, 3 HOUSERIGHT, RILEY, Gate City 34-5, 4 BELCHER, ABIGAIL, PH 32-9.50, 5 HAMPTON, SAMANTHA, Union, 32-9, 6 GARRETT, AUTUMN, S. East 32-4, 7 QUILLEN, CASEY, PH 32-2, 8 LAMBERT, KENZIE, Tazewell, 32-0, 9 WHITSON, SHALYN, HV 31-4.50.

Boys Shot Put

1 BARNETT, JUSTIN, Union, 54-2, 2 CALHOUN, MICHAEL, Gate City 51-7.50, 3 SALYERS, CADE, DB 47-9.50, 4 SULLIVAN, JEREMIAH Boone 46-4, 5 POLIER, MASON, Union, 44-11, 6 WAGNER, TREVOR, Union, 43-8, 7 PIGEON, ADAM, Tri Cities 43-0, 8 GIBSON, KERT, Gate City 42-4.50, 9 BROWN, ZACH, PH 41-10.5, 10 HERNDON, JOSH, Tazewell, 40-2.50, 11 PENIX, ELI, Boone 38-9.

Girls Discus

1 BELCHER, ABIGAIL, PH 114-11, 2 SMITH, LAUREN, Cherokee 113-2, 3 ROBERTS, JASMINE, EHS 106-6, 4 BIGGS, KATIE, Cherokee 105-8, 5 QUILLEN, CASEY, PH 105-5, 6 HOUSERIGHT, RILEY, Gate City 103-4, 7 LAMBERT, KENZIE, Tazewell, 103-2, 8 BALLARD, HANNAH, SHHS 102-3, 9 HAMPTON, SAMANTHA, Union, 97-11, 10 GARRETT, AUTUMN, S. East 90-0.

Boys Discus

1 BARNETT, JUSTIN, Union, 164-10, 2 SULLIVAN, JEREMIAH Boone 150-0, 3 LANDRY, RICHARD, VHS 146-10, 4 BROWN, ZACH, PH 133-11, 5 POLIER, MASON, Union, 130-8, 6 MENDOZA, JODY, Cherokee 127-5, 7 CHILDRESS, ISAAC, Battle, 126-8, 8 LEE, GAVIN, Tazewell, 125-10, 9 PIGEON, ADAM, Tri Cities 122-7, 10 O’QUINN, JERIMIAH, S. Central 122-5, 11 CALHOUN, MICHAEL, Gate City 99-9.

Girls 4x800m Relay

1 Crockett, 10:20.08, 2 Boone, 10:30.40, 3 VHS, 10:39.43, 4 UH, 11:02.76, 5 Castlewood, 11:15.30, 6 HV, 12:23.87, 7 WGHS, 12:52.30.

Boys 4x800m Relay

1 DB, 8:36.50, 2 Boone, 8:42.57, 3 Castlewood, 8:42.67, 4 UH, 8:50.69, 5 Crockett, 8:55.32, 6 WGHS, 9:36.62.

Girls 100m Hurdles

1 GOINS, MATAYLIN, Cherokee, 16.38, 2 BLAIR-JAMES, LYDIA Burton, 16.46, 3 MAIDEN, ELLA, PH, 16.61, 4 COWAN, MADISON, South, 16.78, 5 KELLS, HALEY, WGHS, 17.44, 6 MAYS, EMILY, Abingdon, 17.56, 7 SMITH, BETHANY, Battle, 17.60, 8 OLIVER, CAMIEL, S. East, 17.96, 9 YATES, MADISON, Ridgeview, 18.27, 10 SEWEL, LILY, DB, 18.95.

Boys 110m Hurdles

1 YOUNGBLOOD, TY, GHS, 15.37, 2 REYNOLDS, MADDOX, Wise Central, 15.42, 3 MORGAN, CONNOR, SHHS, 15.51, 4 MOORE, BROCK, GHS, 15.55, 5 GONZALES, JORDAN, DB, 15.94, 6 MITCHELL, ZION, Union, 16.23, 7 WAGNER, TREVOR, Union, 16.25, 8 THOMAS, MALACHI, Chilhowie, 16.52, 9 HAYWORTH, MASON, S. East, 16.56, 10 LONG, CHRISTOPHER, Battle, 16.66.

Girls 100 Meters

1 SALYERS, ASHLEY, VHS, 12.91, 2 BUCHANAN, MAGGIE, PH, 12.93, 3 DIXON, TAYLOR, Boone, 12.99, 4 CORNETT, SARAH, PH, 13.04, 5 FRITTS, RILEY, THS, 13.27, 6 JERRELL, SAMANTHA, Gate City, 13.30, 7 PAGE, MACEE, DB, 13.44, 8 BILLIPS, EMILY, Abingdon, 13.47, 9 SAYSAY, ALFREDA, SHHS, 13.51, 10 DANIELS, MONIQUE, S. East, 13.64, 11 PEASE, HAILEY, Ridgeview, 13.97.

Boys 100 Meters

1 STEVENSON, JADEN, GHS, 11.25, 2 JENKINS, AVERY, Union, 11.44, 3 GILLEY, JONATHAN, Chilhowie, 11.54, 4 LOCKHART, ISSAC, Ridgeview, 11.56, 5 DUNN, TIMOTHY, SHHS, 11.58, 6 SEXTON, MATTHEW, Ridgeview, 11.62, 7 NELSON, TRISTON, S. East, 11.65, 8 HYATT, JOSH, HV, 11.75, 9 STRICKLAND, JAMES, VHS, 11.76, 10 BAHN, MATTHEW, HV, 11.90.

Girls 4x200m Relay

1 DB, 1:47.27, 2 THS, 1:48.16, 3 SHHS, 1:48.33, 4 S. East, 1:53.28, 5 South, 1:53.36, 6 Crockett, 1:54.40, 7 Boone, 1:54.85, 8 HV, 1:55.88, 9 VHS, 1:58.35, 10 WGHS, 2:03.36.

Boys 4x200m Relay

1 DB, 1:29.12, 2 SHHS, 1:30.59, 3 THS, 1:33.04, 4 WGHS, 1:34.23, 5 VHS, 1:35.98, 6 South, 1:39.96, 7 HV, 1:44.09.

Girls 1600 Meters

1 NEGLIA, SASHA, DB, 4:59.43, 2 HARRINGTON, KELSEY Va. High, 5:07.87, 3 ROY, TAYLOR, Crockett, 5:21.71, 4 PILKTON, LAUREN, EHS, 5:24.53, 5 DUNCAN, REAGAN, SHHS, 5:41.21, 6 CORDELL, MORGAN, DB, 5:50.69, 7 LOWERY, MANDY, S. East, 5:52.19, 8 SYKES, HALEY, Ridgeview, 5:54.47, 9 BADER, ANNA, UH, 5:57.21, 10 TAYLOR, CARA, South, 6:00.68, 11 MILLER, HALEY J., HV, 6:25.81.

Boys 1600 Meters

1 TAYLOR, BRENDAN, Chuckey, 4:43.61, 2 LINDSEY, OWEN, Burton, 4:48.59, 3 RYAN, BLAKE, UH, 4:49.26, 4 AMBURN, CALEB, DB, 4:49.29, 5 SANDERS, MASON, S. Central, 4:50.30, 6 YOUNGBLOOD, DILLON South, 4:55.44, 7 ALLEN, JACK, DB, 4:55.51, 8 JOHNSON, THOMAS, UH, 4:59.01, 9 NEWMAN, CRAIG, EHS, 4:59.83.

Girls 4x100m Relay

1 DB, 50.52, 2 VHS, 50.83, 3 THS, 51.79, 4 S. East, 52.85, 5 South, 52.88, 6 Abingdon, 53.37, 7 Gate City, 54.07, 8 WGHS, 54.77, 9 Boone, 55.52, 10 Chuckey, 59.49.

Boys 4x100m Relay

1 Ridgeview, 43.94, 2 SHHS, 44.07, 3 WGHS, 44.17, 4 GHS, 45.15, 5 VHS, 45.81, 6 THS, 45.83, 7 Union, 47.16, 8 HV, 48.85 .

Girls 400 Meters

1 CORNETT, SARAH, PH, 59.62, 2 ARNOLD, EMMA, THS, 1:00.40, 3 CHRISTIAN, MEGAN, VHS, 1:01.46, 4 GLOVER, REBECCA, S. East, 1:01.92, 5 SCOTT, HALLE, Crockett, 1:03.15, 6 FARLEY, CASSIDY, Abingdon, 1:05.35, 7 CREECH, CARI, South, 1:06.13, 8 MULLINS, KATE, Abingdon, 1:07.97.

Boys 400 Meters

1 SAMUEL, REED, Battle, 51.16, 2 OSBORNE, NOAH, THS, 51.33, 3 MURPH, ANDREW, VHS, 51.68, 4 GILLIAM, BRYSON, DB, 52.67, 5 HISE, JEREMIAH, SHHS, 52.97, 6 NELSON, DAVON, Battle, 53.01, 7 GRIFFITH, GRANT, SHHS, 53.12, 8 VAUGHN, AARON, DB, 53.24, 9 BIDDY, TRISTAN, WGHS, 53.69.

Girls 300m Hurdles

1 RICKETTS, MADISON, DB, 47.91, 2 TAYLOR, LINDSEY, SHHS, 48.80, 3 MAYS, EMILY, Abingdon, 49.40, 4 BLAIR-JAMES, LYDIA Burton, 49.91, 5 EPPARD, EMILY, GHS, 50.27, 6 TOPPING, MATTIE, South, 50.54, 7 KING, ABBEY, WGHS, 52.07, 8 BARRETT, BLAIRE, DB, 52.78, 9 CHRISTIAN, EMILY, VHS, 53.56.

Boys 300m Hurdles

1 MORGAN, CONNOR, SHHS, 40.22, 2 JENKINS, AVERY, Union, 40.36, 3 HAYWORTH, MASON, S. East, 41.88, 4 GENCO, GUNNER, Cherokee, 42.45, 5 HARLESS, ANDRE, VHS, 43.61, 6 YOUNGBLOOD, TY, GHS, 44.21, 7 TESNEAR, TYLER, DB, 44.49.

Girls 800 Meters

1 RUSSELL, HARPER, Cherokee, 2:19.42, 2 NEUBERT, KATY, SHHS, 2:19.84, 3 ALLEN, GRACIE, DB, 2:21.34, 4 CHELLAH, JUDY, Boone 2:23.41, 5 RUSSUM, EMMA, DB, 2:23.72, 6 MCREYNOLDS, JULIANNA DB, 2:25.72, 7 CHELLAH, PATRICIA, Boone, 2:28.17, 8 SHELDON, GRACE, Boone, 2:28.31, 9 PICKUP, MACEE, DB, 2:31.81, 10 JOHNSON, ISABELLE, UH, 2:48.50, 11 SYKES, HALEY, Ridgeview, 2:51.02.

Boys 800 Meters

1 TAYLOR, BRENDAN, Chuckey, 1:59.82, 2 AUSTIN, MAX, Boone, 2:00.17, 3 MAYS, TYLER, DB, 2:00.29, 4 LINDSEY, OWEN, Burton, 2:03.90, 5 GALLOWAY, AUSTIN, Boone, 2:04.19, 6 EVERETT, WILL, DB, 2:07.44, 7 SMITH, KEATON, Boone, 2:09.30, 8 BLYTHE, GREYSON, DB, 2:10.29, 9 LILLYCROP, ETHAN, UH, 2:10.89.

Girls 200 Meters

1 BUCHANAN, MAGGIE, PH, 26.05, 2 REED, MARY, SHHS, 26.65, 3 DIXON, TAYLOR, Boone, 27.03, 4 HENGER, AUBREE, DB, 27.09, 5 CORNETT, SARAH, PH, 27.23, 6 FRITTS, RILEY, THS, 27.50, 7 FAIN, EMILY, S. East, 27.55, 8 MYERS, LAUREN, Crockett, 27.95, 9 YEARY, JORDYN, SHHS, 28.13, 10 YOUNGBLOOD, ELLIE BE GHS, 29.35, 11 MULLINS, KATE, Abingdon, 30.10.

Boys 200 Meters

1 WILLIAMS, JEAMY, DB, 21.67, 2 DUNN, AZIZ, DB, 22.64, 3 SAMUEL, REED, Battle, 22.93, 4 LEE, KAMDYN, DB, 23.00, 5 STEVENSON, JADEN, GHS, 23.21, 6 BUIE, CHRISTIAN, SHHS, 23.21, 7 GUDGER, MASON, GHS, 23.82.

Girls 3200 Meters

1 HARRINGTON, KELSEY Va. High 10:57.62, 2 GROSSMAN, CATHERINE PH 12:00.75, 3 DULANEY, RACHEL, Crockett, 12:10.54, 4 DOYLE, ASHLEY, SHHS 12:37.74, 5 BURNS, ALI, UH 12:52.69, 6 SYKES, KALEY, Ridgeview 13:54.29.

Boys 3200 Meters

1 BRADLEY, PORTER, UH 10:03.86, 2 CLINE, JAMESON, Boone 10:34.08, 3 SANDERS, MASON, S. Central 10:35.14, 4 BOWMAN, CHANCE, Boone 10:37.40, 5 PHILLIPS, DYLAN, Abingdon 10:41.62, 6 THIESSEN, ISAAC, Abingdon 10:43.19, 7 BOOHER, JOSH, Battle, 10:44.20, 8 LIVESAY, BRYSON, Crockett, 10:48.79, 9 DANIEL, NICK, UH 11:00.49, 10 DAVIS, ANDREW, Boone 11:23.49.

Girls 4x400m Relay

1 SHHS, 4:06.17, 2 DB, 4:07.53, 3 Boone, 4:10.47, 4 S. East, 4:17.79, 5 THS, 4:20.03, 6 Castlewood, 4:41.45.

Boys 4x400m Relay

1 DB, 3:28.15, 2 Battle, 3:32.21, 3 SHHS, 3:32.75, 4 Boone, 3:37.06, 5 Castlewood, 3:38.87, 6 PH, 3:47.49, 7 THS, 3:52.73.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos