logo


no avatar

Indians reign supreme in Big 7 track and field

By TANNER COOK • Apr 27, 2019 at 2:11 AM

KINGSPORT — The Dobyns-Bennett boys and girls track and field teams took home the titles at Friday’s Big 7 Conference meet. The boys won for the 14th time in 15 years and third year in a row. The girls won for the fourth consecutive year.

“This is a big deal to us and this is like our second hard effort of the week,” D-B coach Bob Bingham said. “It feels good to win the title and it means bragging rights and all that stuff for around here.”

TRIBE STANDOUTS

D-B’s boys totaled 217.5 points in the team race, outdistancing runner-up Science Hill (161.5 points). One of the key athletes for the Tribe was senior Tanner Henry, a Wofford signee.

Henry won the high jump (6-2) and long jump (20-6.25) and placed third in triple jump (41-3.25) — helping the Indians clean up in the field events, as expected.

Aziz Dunn and Sam Cleek also played major roles in amassing points: Dunn was second in long jump and Cleek second in high jump and pole vault.

“Sam Cleek might be the best unknown athlete in Northeast Tennessee,” Bingham said. “He does a lot of events in his decathlon training and he could be a 14-foot pole vaulter if he wanted to.”

Tribe senior Cade Salyers won the shot put (46-9) and placed third in the discus (124-0).

On the track, Tyler Tesnear threw in an event win in the 300 hurdles (43.01). The Indians’ 4x400 relay also found gold after pulling away on the final leg.

Jeamy Williams didn’t run as many events as originally expected but nevertheless made a big impact on the team standings. Williams won the 100 (10.88), 200 (22.11) and 400 meters (50.00).

“Jeamy Williams is a stud,” Bingham said. “He works so hard and he’s healthy this year, so he’s looking forward to the postseason.”

OTHER TOP BOYS EFFORTS

Science Hill’s Ekeminia Eno-Ekefre won the triple jump (42-5), Connor Morgan was victorious in the 110 hurdles (15.51), Aaron Jones kicked away in the final 300 meters to win the 1,600 (4:34.76), Jeb Jones dominated the 800 (1:58.11), Jacob Ledford cleared 13-6 to win the pole vault, and the Hilltoppers’ 4x200 and 4x100 relays claimed gold.

Richard Landry of Volunteer captured discus gold with a heave of 145-2, Daniel Boone’s Chance Bowman won the 3,200 (10:36.83) and the Trailblazers’ 4x800 relay won (8:45.73).

REED CAN’T DERAIL D-B GIRLS

Strength in numbers allowed the D-B girls to offset a stellar day by Science Hill sophomore Mary Reed and win the team championship.

Reed captured individual gold in the long jump (16-11), 100 (12.84) and 200 (26.66) to account for 30 solo points and was part of the winning 4x400 relay as well.

The Lady Indians finished with 223 points to win handily over Science Hill (139) after receiving points from some places that weren’t entirely expected.

Hannah Watson won the high jump (4-10), Staley Humphries was golden in the shot put (34-1) and Courtney Whitson came out on top in the discus (98-3) for D-B.

Sasha Neglia was a double- event winner in the 1,600 (4:58.04) and 3,200 (10:49.11). Her finishing time in the 3,200 broke the meet record the Lady Indians star set just last spring.

Other wins contributing to the D-B victory came via Madison Ricketts in the 300 hurdles (49.31), Grace Allen in the 800 (2:25.73) and the 4x100 relay team.

Science Hill’s girls also picked up wins in the 4x800 and 4x400 relays and the 100 hurdles (Jacqueline Hirst, 17.25).

Other notable winners were Volunteer’s Ashley Salyers in the triple jump (34-10), Tennessee High’s Emma Arnold in the 400 (1:01.23) and the Lady Vikings’ 4x200 relay, and Unicoi County’s Halie Hawkins in the pole vault (10 feet).


 

2019 Big 7 Conference Championships

At Dobyns-Bennett, Kingsport

Team Scores

Boys

1 Dobyns-Bennett, 2 Science Hill, 3 Daniel Boone, 4 Volunteer, 5 Tennessee High, 6 David Crockett, 7 Unicoi County

Girls

1 Dobyns-Bennett, 2 Science Hill, 3 Tennessee High, 4 Daniel Boone, 5 Volunteer, 6 David Crockett, 7 Unicoi County

Individual Events

Girls High Jump

1 WATSON, HANNAH DB 4-10, 2 CHAPPELL, ALYSSA VHS 4-8, 3 HEGLAR, CAITLYN Boone 4-4, WALTERS, NORA DC 4-4, 5 JOHNSON, ANNELIESE SHHS 4-2, 5 WHITSON, ALEXIS SHHS 4-2, 5 GOUGE, EMMA DC 4-2

Boys High Jump

1 HENRY, TANNER DB 6-2, 2 CLEEK, SAMUEL DB 6-2, 3 POORE, XAVIER DC 5-10, 3 STRICKLAND, JAMES VHS 5-10, 5 BUIE, CHRIS SHHS 5-8, 5 WAGNER, RILEY DB 5-8, 7 LAWSON, TYLER VHS 5-8

Girls Pole Vault

1 HAWKINS, HALIE Unicoi 10-0, 2 CUTSHALL, CAITLIN Boone 9-6, 3 SMITH, MADISON SHHS 8-6, 3 WHEELER, SUNSHINE SHHS 8-6, 5 TREECE, SARAH SHHS 8-6, 6 ALTEMOSE, RACHEL Unicoi 7-6, 7 CORDELL, LOGAN DB 7-0

Boys Pole Vault

1 LEDFORD, JACOB SHHS 13-6, 2 CLEEK, SAMUEL DB 13-0, 3 BRADEMEYER, GRANT SHHS 13-0, 4 MCKENNA, DEVIN Boone 12-6, 5 MICHALIK, NATHAN VHS 10-0, 6 MILLER, WYATT Unicoi 8-0

Girls Long Jump

1 REED, MARY SHHS 16-11, 2 SEWEL, LILY DB 16-3.50, 3 CHRISTIAN, EMILY VHS 15-1, 4 COZART, EVIE THS 14-8, 5 LAMBERT, SAHRA THS 4-7, 6 WATSON, HANNAH DB 13-10, 7 THURMAN, EMMA DB 13-2.50

Boys Long Jump

1 HENRY, TANNER DB 20-6.25, 2 DUNN, AZIZ DB 20-5.75, 3 SKELTON, HUNTER VHS 19-10, 4 JOHNSON, CHANCE VHS 18-10.5, 5 LANE, DARREL SHHS 18-9.25, 6 MUNCY, ETHAN THS 17-7, 7 FAUVER, BLAKE THS 17-6.75

Girls Triple Jump

1 SALYERS, ASHLEY VHS 34-10, 2 SEWEL, LILY DB 33-1.25, 3 LAMBERT, SAHRA THS 31-4, 4 BARRETT, BLAIRE DB 31-0, 5 HAWKINS, HALIE Unicoi 30-1, 6 WATSON, HANNAH DB 29-2.50, 7 GOUGE, EMMA DC 29-0.50

Boys Triple Jump

1 ENO-EKEFRE, EKEMINIA SHHS 42-5, 2 KELLER, JAYDEN THS 41-8, 3 HENRY, TANNER DB 41-3.25, 4 DUNN, SOLOMON SHHS 40-3, 5 FAUVER, BLAKE THS 38-5, 6 GRIFFITH, GRANT SHHS 37-4.50, 7 DUNN, AZIZ DB 36-11

Girls Shot Put

1 HUMPHRIES, STALEY DB 34-1, 2 WHITSON, COURTNEY DB 33-4, 3 BALLARD, HANNAH SHHS 32-7, 4 REED, ANNA SHHS 30-6, 5 LOCKHERT, EMANYE THS 30-5, 6 HAWKINS, HALIE Unicoi 29-11, 7 WILLIAMS, CHEYANNE DB28-4

Boys Shot Put

1 SALYERS, CADE DB 46-9, 2 SULLIVAN, JEREMIAH Boone 44-11, 3 PENIX, ELI Boone 40-1, 4 WAGNER, RICKY DB 39-6, 5 WISHONG, NOLAN THS 38-9, 6 ROBINSON, MICHAEL DC 38-2, 7 PERCIFUL, KENNY Unicoi 37-4

Girls Discus

1 WHITSON, COURTNEY DB 98-3, 2 BALLARD, HANNAH SHHS 97-1, 3 MCCREIGHT, LINDSEY DB 87-8, 4 MENDOZA, NATALIA Unicoi 87-0, 5 WILLIAMS, CHEYANNE DB 85-6, 6 HAWKINS, HALIE Unicoi 82-6, 7 PENNINGTON, ANNESSA THS 81-7

Boys Discus

1 LANDRY, RICHARD VHS 145-22 SULLIVAN, JEREMIAH Boone 142-8, 3 SALYERS, CADE DB 124-0, 4 PAGE, CADE DB 115-6, 5 DAVIS, TONY DC 112-0, 6 WISHONG, NOLAN THS 110-0, 7 PENIX, ELI Boone 104-6

Girls 4 x 800 Relay

1 SHHS A 10:19.42, 2 Boone A 10:40.48, 3 DB A 10:52.55

Boys 4 x 800 Relay

1 Boone A 8:45.73, 2 DB A 8:50.75, 3 DC A 9:02.69, 4 VHS A 9:30.29, 5 SHHS A 9:53.01, 6 Unicoi A 10:18.84, 7 THS A 11:11.66

Girls 100 Hurdles

1 HIRST, JACQUELINE SHHS 17.25, 2 SEWEL, LILY DB 17.27, 3 RICKETTS, MADISON DB 17.73, 4 STADLER, ADDIE DC 18.70, 5 WHEELER, SUNSHINE SHHS 18.87, 6 WINFIELD, KAYLA DC 19.49, 7 BARRETT, BLAIRE DB 19.53, 8 BROWN, CHLOE Boone 20.09, 9 BLUMBERG, DESTINY Boone 20.24, 10 MAUK, JULIANN DC 20.61

Boys 110 Hurdles

1 MORGAN, CONNOR SHHS 15.51, 2 GONZALES, JORDAN DB 15.82, 3 LANE, DARREL SHHS 16.31, 4 MICHALIK, NATHAN VHS 17.05, 5 TESNEAR, TYLER DB 17.35

Girls 100 Meters

1 REED, MARY SHHS 12.84, 2 DIXON, TAYLOR Boone 13.14, 3 FRITTS, RILEY THS13.18, 4 SALYERS, ASHLEY VHS 13.21, 5 HENGER, AUBREE DB 13.24, 6 BRISTOL, INJOI DB 13.30, 7 WOOD, KILEY DB 13.30, 8 MANIS, GRACIE VHS 13.53, 9 WOLFENBARGER, CHESNE THS 13.53, 10 SAYSAY, ALFREDA SHHS 13.58, 11 SANTIAGO, SHYANTAY SHHS 13.83, 12 SCOTT, HALLE DC 14.01, 13 HAMILTON, SAVANNA VHS 14.01, 14 COSGROVE, RILEY THS 14.28, 15 STRAPP, ALLISON DC 14.29, 16 CUTSHALL, CAITLIN Boone 14.31, 17 HURLEY, LEAH DC 14.35, 18 SIMPSON, KAYLA Boone 14.92

Boys 100 Meters

1 WILLIAMS, JEAMY DB 10.88, 2 LEE, KAMDYN DB 11.37,3 DUNN, TIMOTHY SHHS 11.50, 4 STRICKLAND, JAMES VHS 11.58, 5 BUIE, CHRIS SHHS 11.64, 6 DUNN, SOLOMON SHHS 11.66, 7 OSBORNE, NOAH THS 11.85, 8 JOHNSON, CAMERON VHS 12.01, 9 SMITH, ISAIAH THS 12.01, 10 COLEMAN, KELVIN THS 12.03, 11 PONCE, JUAN Unicoi 12.20, 12 SMITH, DEVON VHS 12.33, 13 BUCKLEY, DAVID DC 12.62, 14 FORENZ, MATTHEW Boone 13.13

Girls 4x200 Relay

1 THS A 1:49.71, 2 DB A 1:50.00, 3 SHHS A1:50.95, 4 VHS A 1:52.04, 5 DC A 1:54.88, 6 Boone A 1:56.13

Boys 4x200 Relay

1 SHHS A 1:31.84, 2 DB A 1:33.64, 3 THS A 1:34.10, 4 VHS A 1:34.63, 5 Boone A 1:37.51

Girls 1600 Meters

1 NEGLIA, SASHA DB 4:58.04, 2 RUSSUM, EMMA DB 5:22.62, 3 MCREYNOLDS, JULIANNA DB 5:25.88, 4 ROY, TAYLOR DC 5:26.66, 5 CHELLAH, JUDY Boone 5:28.01, 6 NEUBERT, KATY SHHS 5:28.85, 7 DUNCAN, REAGAN SHHS 5:51.04, 8 HALLER, DESTINY SHHS 5:55.75, 9 SPRY, LAUREN Boone 6:01.13, 10 BRUCE, ERIN Boone 6:06.79, 11 HULSE, EMMALINE DC 6:11.85, 12 WARD, EMILY DC 6:16.71, 13 WILSON, CHEYENNE Unicoi 6:23.21, 14 CHEN, LIZ THS 6:54.18

Boys 1600 Meters

1 JONES, AARON SHHS 4:34.76, 2 AUSTIN, MAX Boone 4:36.72, 3 AMBURN, CALEB DB 4:49.60, 4 EVERETT, WILL DB 4:52.28, 5 SMITH, KEATON Boone 4:52.79, 6 ARIAS, CALEB SHHS 4:53.84, 7 RICHARDSON, RAY SHHS 4:54.81, 8 DEVORE, BRANDON DC4:59.38, 9 ALLEN, JACK DB 5:02.61, 10 HEMMINGER, DAVID THS 5:05.37, 11 WINEGAR, LUKE VHS 5:07.09, 12 CARTER, BEN Boone 5:07.48, 13 CAMPBELL, JOHN Unicoi 5:17.12, 14 FERGUSON, LOGAN VHS 5:23.88 15 FUGATE, GRAYSON DC 5:27.22, 16 RODRIGUEZ, DEMECIO Unicoi 5:28.33, 17 BURRIS, WILL THS 5:30.02

Girls 4x100 Relay

1 DB A 50.80, 2 THS A 52.12, 3 VHS A 52.20, 4 SHHS A 54.04, 5 Boone A 55.34, 6 DC A 55.36

Boys 4x100 Relay

1 SHHS A 44.62, 2 VHS A, 3 45.43 THS A 45.54, 4 DC A 45.72, 5 Unicoi A 1:00.12

Girls 400 Meters

1 ARNOLD, EMMA THS 1:01.23, 2 HUTCHINS, JENNA SHHS 1:01.38, 3 BATES, NATALIE DB 1:01.59, 4 WOOD, KILEY DB 1:02.18, 5 CHRISTIAN, MEGAN VHS 1:02.28, 6 CHELLAH, PATRICIA Boone 1:03.11, 7 BASSETT, ALIE THS 1:05.86, 8 GARCIA, ISABELLE SHHS 1:07.40, 9 ROY, TAYLOR DC 1:08.00, 10 WHITSON, ALEXIS SHHS 1:08.62, 11 GRIFFITH, NICOLE Boone 1:09.13, 12 SIMPSON, KAYLA Boone 1:11.44, 13 ALLISON, JESSICA VHS 1:11.82, 14 WALTERS, SAMANTHA VHS 1:13.39

Boys 400 Meters

1 WILLIAMS, JEAMY DB 50.00, 2 OSBORNE, NOAH THS 52.30, 3 GILLIAM, BRYSON DB 53.08, 4 HISE, JEREMIAH SHHS 53.95, 5 VAUGHN, AARON DB 54.28, 6 ENO-EKEFRE, EKEMINIA SHHS 54.34, 7 GRIFFITH, GRANT SHHS 54.80, 8 STRICKLAND, CHRISTOP VHS 55.86, 9 JOYNER, RONQUILLE DC 56.16, 10 MYERS, RYAN DC 57.54, 11 SPARKS, BEN THS 57.65, 12 SHORT, CORBIN VHS 59.05, 13 SHORT, MASON VHS 59.37, 14 FOOTE, NISAIAH THS 59.38, 15 LINCOLN, NATHAN Unicoi 1:02.68, 16 PORRAS, MARTIN Unicoi 1:08.76

Girls 300 Hurdles

1 RICKETTS, MADISON DB 49.31, 2 TAYLOR, LINDSEY SHHS 50.90, 3 SCOTT, HALLE DC 53.27, 4 CHRISTIAN, EMILY VHS 53.43, 5 WILSON, KATHLEEN SHHS 53.57, 6 BARRETT, BLAIRE DB 54.26, 7 SEWEL, LILY DB 55.87, 8 STADLER, ADDIE DC 56.21, 9 DEREGIS, ASHLEY SHHS 57.72, 10 BROWN, CHLOE Boone 58.57, 11 CHANDLER, ABBIE THS 59.07

Boys 300 Hurdles

1 TESNEAR, TYLER DB 43.01, 2 LANE, DARREL SHHS 44.00, 3 HARLESS, ANDRE VHS 44.16, 4 GONZALES, JORDAN DB 45.29, 5 FRANCE, ELIJAH SHHS 45.46, 6 MUNCY, ETHAN THS 46.73, 7 MICHALIK, NATHAN VHS 46.83, 8 WALTERS, CALEB VHS 48.33, 9 SAAB, AL CREME SHHS 49.08, 10 FORENZ, MATTHEW Boone 49.21

Girls 800 Meters

1 ALLEN, GRACIE DB 2:25.73, 2 PICKUP, MACEE DB 2:27.44, 3 CHELLAH, JUDY Boone 2:28.85, 4 DULANEY, RACHEL DC 2:29.75, 5 MCREYNOLDS, JULIANNA DB 2:30.37, 6 SHELDON, GRACE Boone 2:34.00, 7 FLYNN, KATHERINE SHHS 2:36.46, 8 BARNES, MEGAN SHHS 2:37.87, 9 CARLSEN, KYLEY SHHS 2:41.89, 10 MCKINNEY, ELISE VHS 2:43.34, 11 MCCOY, MARLEY Boone 2:44.84, 12 SMITH, SYDNEY THS 2:50.60, 13 MCNALLY, CELINE VHS 2:50.86, 14 WARD, EMILY DC 2:53.79, 15 WILSON, CHEYENNE Unicoi 2:58.21

Boys 800 Meters

1 JONES, JEB SHHS 1:58.11, 2 MAYS, TYLER DB 2:03.78, 3 AUSTIN, MAX Boone 2:05.26, 4 GALLOWAY, AUSTIN Boone 2:07.27, 5 EVERETT, WILL DB 2:12.10, 6 BLYTHE, GREYSON DB 2:13.81, 7 LEONARD, GAVIN Boone 2:14.76, 8 HEMMINGER, DAVID THS 2:16.05, 9 SARKODIE, LEON SHHS 2:16.69, 10 SHAH, PARAM SHHS 2:18.21, 11 CAMPBELL, JOHN Unicoi 2:18.53, 12 MILLER, WYATT Unicoi 2:19.76, 13 FERGUSON, LOGAN VHS 2:19.95, 14 ANDES, CARL DC 2:31.49, 15 RODRIGUEZ, DEMECIO Unicoi 2:33.92, 16 CALDWELL, DAKOTA VHS 2:40.90

Girls 200 Meters

1 REED, MARY SHHS 26.66, 2 FRITTS, RILEY THS 27.20, 3 HENGER, AUBREE DB 27.41, 4 DIXON, TAYLOR Boone 27.43, 5 BRISTOL, INJOI DB 27.88, 6 WOOD, KILEY DB 27.92, 7 YEARY, JORDYN SHHS 27.99, 8 MYERS, LAUREN DC 28.05, 9 WOLFENBARGER, CHESNE THS 28.27, 10 SAYSAY, ALFREDA SHHS 28.33, 11 CHRISTIAN, KATIE VHS 28.51, 12 HALL, MADELYN Boone 29.61, 13 HICKS, KAYLA Unicoi 30.72, 14 CARTER, SAVANNAH Boone 30.82, 15 STRAPP, ALLISON DC 30.99

Boys 200 Meters

1 WILLIAMS, JEAMY DB 22.11, 2 LEE, AMDYN DB 23.14, 3 DUNN, AZIZ DB 23.42, 4 BUIE, CHRIS SHHS 23.76, 5 MORGAN, CONNOR SHHS 23.84, 6 MURPH, ANDREW VHS 23.98, 7 BUIE, CHRISTIAN SHHS 24.10, 8 COLEMAN, KELVIN THS 24.80, 9 BEIDLEMAN, CHRISTIAN THS 24.80, 10 LEE, AJANI DC 24.91, 11 JOYNER, RONQUILLE DC 25.05, 12 MITCHELL, CADE THS 25.17, 13 BUCKLEY, DAVID DC 25.47, 14 SMITH, DEVON VHS 25.72, 15 GUTIERREZ, JASON Unicoi 28.92, 16 LINCOLN, NATHAN, Unicoi 29.00

Girls 3200 Meters

1 NEGLIA, SASHA DB 10:49.11, 2 RUSSUM, EMMA DB 11:39.83, 3 DULANEY, RACHEL DC 12:05.17, 4 DOYLE, ASHLEY SHHS 12:26.48, 5 ROUNTREE, ABBI SHHS 12:40.35, 6 SPRY, LAUREN Boone 13:01.04, 7 CORDELL, MORGAN DB 13:07.54, 8 DAVIS, EMMA THS 13:08.81, 9 OSBORNE, GINNY THS 13:35.74, 10 FELLERS, NATALIE Boone 13:55.52, 11 WALLS, MARINDA Boone 14:03.40

Boys 3200 Meters

1 BOWMAN, CHANCE Boone 10:36.83, 2 FICKLEY, ANDERSON SHHS 10:38.63, 3 COOPER, ZACH SHHS 10:40.58, 4 CLINE, JAMESON Boone 10:42.17, 5 LEE, CALEB SHHS 10:44.87, 6 LIVESAY, BRYSON DC 10:45.02, 7 AMBURN, CALEB DB 10:58.75, 8 ARCHER, CALEB THS 11:00.97, 9 DAVIS, ANDREW Boone 11:05.58, 10 MILLS, CAMDEN DB 11:30.52, 11 SQUIRES, PAYDEN DC 11:41.76

Girls 4x400 Relay

1 SHHS A 4:09.52, 2 Boone A 4:16.16, 3 DB A 4:19.22, 4 THS A 4:21.24, 5 VHS A 4:31.07

Boys 4x400 Relay

1 DB A 3:31.88, 2 SHHS A 3:35.13, 3 Boone A 3:39.56, 4 THS A 3:45.55, 5 VHS A 3:49.27

Kingsport Times News Videos