logo


no avatar

Ridgeview, Union take Mountain 7 District track titles

Tanner Cook • May 17, 2018 at 12:36 AM

ABINGDON — Bears and Wolves reigned supreme on Wednesday afternoon at the Mountain 7 District track and field championships at Abingdon High School. Ridgeview took home the team title on the girls’ side, while the Union boys captured the championship.

BOYS TEAM SCORING

Union got its advantage on the field early with 38 points from the throwing events alone. Justin Barnett scored 20 points for the Bears with wins in the shot put (52-9) and discus (130-1). Mason Polier placed second in the discus, while Trevor Wagner and Brandon Bunch got third and fourth in the shot put, respectively.

Wagner was able to also pull out the win in the 110 meter hurdles.

Avery Jenkins was a scoring machine, racking up 24 points by himself in the field events of long jump, high jump and triple jump. He scored 22.5 additional points in the 100 meter dash, 300 hurdles and as a leg on the winning 4x100 relay for a grand total of 46.5 points.

Dakota Owens had 20 points for the Bears, winning the 400 meters and 200.

In all, the Bears tallied 170 points. Abingdon was a distant second with 99 points.

Other notables were Abingdon’s Karl Thiessen scoring two individual wins in the 1,600 and the 800 meters. He was the anchor leg on the 4x800 relay that won for the Falcons.

Andrew Deel scored a big win for Wise Central in the 3,200 meter run.

GIRLS TEAM SCORING

Nikole Counts had a busy day for the Wolfpack as she competed in five events and had four wins (100, 200, 400 and high jump).

 All the action was nothing new for Counts. She also ran cross country in the fall, played basketball in the winter and, in addition to running track, plays  softball.

Counts tied for third place in the long jump as well. She tallied  46 points on Wednesday.

“We’ve come a long way this season, and I’m really proud of all the girls,” Counts said. “I’m just so proud of how we’ve improved throughout the years. It means a lot.”

Savannah Clark chipped in on the scoring for the Wolfpack with a second place finish in the discus (85-9) and fourth in the shot put (30-5).

The Wolfpack 4x800 relay team was able to pull out a come-from-behind win in 11:17 over Union.

Haley Sykes pulled out a close victory in the 1,600 meter run and got second in the 800.

The Wolfpack totaled 164 points, outdistancing runner-up Gate City with 92 points.

Other notable winners were Gate City’s Leah Baker in the 3,200 meter run (13:30) and Wise Central’s Carlee Salyers in the 800 meters (2:38).

Stephanie Whitfield of Wise Central won the girls shot put (37-3), while Abingdon’s Michelle Morris won the discus (113-0).

UP NEXT

The Region 2D meet will be at Virginia High on Wednesday.


 

MOUNTAIN 7 DISTRICT CHAMPIONSHIPS

Wednesday, May 16

Abingdon

Girls

100—1, Counts, Nikole, Ridgeview, 13.41. 2, Jerrell, Samantha, Gate City, 13.45. 3, Bryant, Hannah, Union, 13.89. 4, King, Julia, John S. Battle, 14.15. 5, Brown, Katelyn, Lee, 14.36. 6, Pease, Haley, Ridgeview, 14.47.

200—1, Counts, Nikole, Ridgeview, 28.01. 2, Penley, Aubrie, Gate City, 28.89. 3, Bryant, Hannah, Union, 29.12. 4, King, Julia, John S. Battle, 29.14. 5, Pease, Haley, Ridgeview, 29.81. 6, Brown, Katelyn, Lee, 30.10.

400—1, Counts, Nikole, Ridgeview, 1:02.80. 2, Farley, Cassidy, Abingdon, 1:03.00. 3, Owens, Hanna, Ridgeview, 1:09.84. 4, Powers, Tori, Gate City, 1:10.27. 5, Webb, Abigail, Union, 1:10.90. 6, Gibson, Ashtyn, Gate City, 1:11.53.

800—1, Salyers, Carlee, Wise Central, 2:38.76. 2, Sykes, Haley, Ridgeview, 2:41.00. 3, Beck, Megan, Abingdon, 2:45.43. 4, Pridemore, Katie, Lee, 2:45.63. 5, Vanover, Brooke, Union, 2:48.82. 6, Taylor, Mae Lee, Gate City, 2:53.25.

1,600—1, Sykes, Haley, Ridgeview, 6:05.05. 2, Lambert, Olivia, Ridgeview, 6:11.71. 3, Baker, Leah, Gate City, 6:16.69. 4, Yeary, Carlie, Wise Central, 6:47.11. 5, Hall, Kourtney, Gate City, 6:57.31. 6, Albro, Sydney, Abingdon, 6:59.23.

3,200—1, Baker, Leah, Gate City, 13:30.43. 2, Sykes, Kaley, Ridgeview, 14:23.79. 3, Carter, Chelsey, John S. Battle, 14:31.95. 4, Mullins, Kristen, Union, 15:15.90. 5, Williams, Savannah, Gate City, 15:30.89. 6, Albro, Sydney, Abingdon, 15:51.31.

100 Hurdles—1, Smith, Bethany, John S. Battle, 17.34. 2, Yates, Madison, Ridgeview, 17.74. 3, Mays, Emily, Abingdon, 18.03. 4, Vincent, Santana, Gate City, 19.46. 5, Owens, Cassidy, Ridgeview, 19.76. 6, Evans, Alyssa, Abingdon, 20.66.

300 Hurdles—1, Mays, Emily, Abingdon, 49.66. 2, Yates, Madison, Ridgeview, 50.28. 3, Smith, Bethany, John S. Battle, 50.43. 4, Vincent, Santana, Gate City, 54.91. 5, Deel, Dana, Ridgeview, 1:03.18. 6, Flemings, Emily, Ridgeview, 1:03.26.

4x100 Relay—1, Gate City (Vincent, Santana 12, Penley, Aubrie 10, Jerrell, Samantha 10, Gibson, Ashtyn 10), 54.33. 2, Ridgeview (Flemings, Emily 11, Pease, Haley 9, Blankenship, Autumn 12, Sykes, Camdyn 10), 55.77. 3, Abingdon (Fleig, Abigail 10, Mullins, Kate 11, Evans, Alyssa 10, Quillen, Makena 10), 57.89.

4x400 Relay—1, Abingdon (Thompson, Maria 11, Mays, Emily 9, Beck, Megan 11, Farley, Cassidy 10), 4:36.14. 2, Ridgeview (Owens, Hanna 11, Sykes, Haley 11, Lambert, Olivia 10, Yates, Madison 10), 4:41.78. 3, Gate City (Penley, Aubrie 10, Taylor, Mae Lee 10, Bocanegra, Julia 9, Jerrell, Samantha 10), 4:44.82. 4, Union (Webb, Abigail 12, Vanover, Brooke 12, Bryant, Lauren 11, Bryant, Hannah 12), 5:02.45.

4x800 Relay—1, Ridgeview (Owens, Hanna 11, Sykes, Kaley 11, Lambert, Olivia 10, Rose, Shellby 11), 11:17.43. 2, Union (Bryant, Lauren 11, Webb, Abigail 12, Mullins, Kristen 10, Vanover, Brooke 12), 11:31.96. 3, Gate City (Moore, Allyson 9, Taylor, Mae Lee 10, Williams, Savannah 10, Bocanegra, Julia 9), 12:17.81.

High Jump—1, Counts, Nikole, Ridgeview, 5-00. 2, Thompson, Maria, Abingdon, 4-06. 3, Farley, Cassidy, Abingdon, 4-06. 4, Owens, Cassidy, Ridgeview, 4-04. 4, Bryant, Hannah, Union, 4-04. 6, Penley, Aubrie, Gate City, 4-02. 6, Jerrell, Samantha, Gate City, 4-02.

Long Jump—1, Bryant, Hannah, Union, 14-07.25. 2, Mays, Emily, Abingdon, 14-05.75. 3, Counts, Nikole, Ridgeview, 14-04. 4, Jerrell, Samantha, Gate City, 14-04. 5, Yates, Madison, Ridgeview, 14-00. 6, Penley, Aubrie, Gate City, 13-04.50.

Triple Jump—1, Jerrell, Samantha, Gate City, 31-05. 2, Bryant, Hannah, Union, 31-04.50. 3, Yates, Madison, Ridgeview, 30-08. 4, Pease, Haley, Ridgeview, 30-04.25. 5, Penley, Aubrie, Gate City, 29-03. 6, Sykes, Haley, Ridgeview, 27-09.25.

Shot Put—1, Whitfield, Stephanie, Wise Central, 37-03.50. 2, Morris, Michelle, Abingdon, 37-00.50. 3, Hampton, Samantha, Union, 33-02. 4, Clark, Savannah, Ridgeview, 30-05. 5, Brown, Katelyn, Lee, 28-04.50. 6, Barger, McKenzie, John S. Battle, 28-03.50.

Discus Throw—1, Morris, Michelle, Abingdon, 113-00. 2, Clark, Savannah, Ridgeview, 85-09. 3, McGraw, Kamai, Wise Central, 84-09. 4, Ely, Whitney, Lee, 81-02. 5, Shepard, Shauna, Gate City, 79-01. 6, Haderer, Calla, John S. Battle, 71-11.

Boys

100—1, Jenkins, Avery, Union, 11.57. 2, Lockhart, Issac, Ridgeview, 11.72. 3, Cockrel, Ty, Union, 11.80. 4, Qualls, Zackery, Union, 11.91. 5, Goins, Devin, Lee, 11.92. 6, Bailey, Aiden, Wise Central, 12.20.

200—1, Owens, Dakota, Union, 22.75. 2, Lockhart, Issac, Ridgeview, 23.77. 3, Cockrel, Ty, Union, 24.47. 4, Napier, Nick, Lee, 24.71. 5, Bassham, Ean, Abingdon, 24.71. 6, Farris, Caleb, Abingdon, 24.74.

400—1, Owens, Dakota, Union, 52.58. 2, Horn, Peyton, Ridgeview, 52.89. 3, Farris, Caleb, Abingdon, 54.11. 4, Bishop, Gary, Union, 54.35. 5, Bassham, Ean, Abingdon, 55.70. 6, Samuel, Reed, John S. Battle, 55.80.

800—1, Thiessen, Karl, Abingdon, 2:05.19. 2, Bush, Jacob, Union, 2:09.99. 3, White, Cameron, Lee, 2:10.18. 4, Yeary, Austin, Wise Central, 2:14.56. 5, Clark, Justin, Gate City, 2:16.87. 6, Singleton, Tyler, John S. Battle, 2:18.62.

1,600—1, Thiessen, Karl, Abingdon, 4:31.14. 2, Timmons, Gavin, Abingdon, 4:44.74. 3, Yeary, Austin, Wise Central, 4:49.80. 4, Mullins, Jacob, Union, 4:52.04. 5, Smith, Andrew, John S. Battle, 5:00.86. 6, Singleton, Tyler, John S. Battle, 5:20.10.

3,200—1, Deel, Andrew, Wise Central, 10:25.11. 2, Timmons, Gavin, Abingdon, 10:38.43. 3, Booher, Josh, John S. Battle, 10:59.14. 4, Mullins, Jacob, Union, 11:09.86. 5, Hersel, Nathaniel, Union, 11:29.96. 6, McMullen, Connor, Abingdon, 11:57.58.

110 Hurdles—1, Wagner, Trevor, Union, 16.82. 2, Sink, Grayson, Abingdon, 17.53. 3, Long, Christopher, John S. Battle, 17.53. 4, Genco, Gunner, Ridgeview, 17.58. 5, Mitchell, Zion, Union, 17.71. 6, Leonard, Zane, John S. Battle, 18.79.

300 Hurdles—1, Jenkins, Avery, Union, 41.31. 2, Sink, Grayson, Abingdon, 43.15. 3, Genco, Gunner, Ridgeview, 44.02. 4, Mutter, Gabe, John S. Battle, 45.09. 5, Polier, Mason, Union, 45.43. 6, Long, Christopher, John S. Battle, 45.96.

4x100 Relay—1, Union (Cockrel, Ty 11, Mitchell, James 12, Owens, Dakota 12, Jenkins, Avery 11), 43.86. 2, Ridgeview (Hess, Timmy 10, Adkins, Trenton 9, Horn, Peyton 12, Lockhart, Issac 10), 45.32. 3, Lee (Goins, Devin 11, Rines, Dillon 12, Tritt, Josh 11, Pennington, Sam ), 45.97. 4, Gate City (Bartley, Reagan 10, Williams, Dawson 11, Markel, Trevor 11, Hicks, Jacob 11), 48.07. 5, Abingdon (Jones, Reece 9, Doane, Ethan 10, Lucas, Martin 9, Holloway, Austin 12), 48.55.

4x400 Relay—1, Ridgeview (Evans, Shawn 10, Horn, Peyton 12, Hess, Timmy 10, Genco, Gunner 10), 3:42.86. 2, Lee (White, Cameron 12, Bailey, Tyson 9, Pennington, Sam , Goins, Devin 11), 3:43.61. 3, John S. Battle (McGlone, Orryn 10, Smith, Andrew 10, Sobczak, Shannon 9, Samuel, Reed 10), 3:45.66. 4, Union (Mullins, Aaron 9, Bush, Jacob 12, Polier, Mason 10, Bishop, Gary 11), 3:49.09. 5, Abingdon (Farris, Caleb 12, Adkins, Ryan 12, Bassham, Ean 12, Fields, Billy 11), 3:53.42. 6, Gate City (Markel, Trevor 11, Bartley, Reagan 10, Clark, Justin 9, Hicks, Jacob 11), 3:55.33.

4x800 Relay—1, Abingdon (Harden, Joshua 11, Ball, Clayton 10, Fields, Billy 11, Thiessen, Karl 12), 9:15.20. 2, John S. Battle (Booher, Josh 11, Singleton, Tyler 11, Smith, Andrew 10, Sargent, Bryson 11), 9:21.44. 3, Union (Bishop, Gary 11, Hersel, Nathaniel 9, Miller, Austin 11, Bush, Jacob 12), 10:07.30. 4, Wise Central (Wyatt, Drew 10, Russell, Kendall 9, Coffey, Tucker 12, Barker, Dustin 12), 10:40.22. 5, Ridgeview (Lamkin, Alex 12, White, Cree 11, Salyers, Chase 10, Blevins, Seth 10), 11:13.43.

High Jump—1, Jenkins, Avery, Union, 6-00. 2, Samuel, Reed, John S. Battle, 5-10. 3, Smith, Maceo, Abingdon, 5-10. 4, Adkins, Mason, Ridgeview, 5-08. 5, Evans, Shawn, Ridgeview, 5-06. 6, Hess, Timmy, Ridgeview, 5-04.

Long Jump—1, Samuel, Reed, John S. Battle, 20-03. 2, Jenkins, Avery, Union, 20-02.75. 3, Goins, Devin, Lee, 19-04.50. 4, Hess, Timmy, Ridgeview, 18-07.50. 5, Markel, Trevor, Gate City, 18-05.50. 6, Adkins, Trenton, Ridgeview, 17-09.

Triple Jump—1, Bassham, Ean, Abingdon, 40-02. 2, Adkins, Trenton, Ridgeview, 37-11. 3, Jenkins, Avery, Union, 37-09.50. 4, Adkins, Mason, Ridgeview, 37-08.50. 5, Markel, Trevor, Gate City, 37-03. 6, Hess, Timmy, Ridgeview, 37-00.

Shot Put—1, Barnett, Justin, Union, 52-09. 2, Calhoun, Michael, Gate City, 50-00. 3, Wagner, Trevor, Union, 42-00.50. 4, Bunch, Brandon, Union, 41-06. 5, Cook, Major, Abingdon, 41-03. 6, Gibson, Kert, Gate City, 40-07.50.

Discus Throw—1, Barnett, Justin, Union, 130-01. 2, Polier, Mason, Union, 119-06. 3, Childress, Isaac, John S. Battle, 111-08. 4, Bassham, Gage, Abingdon, 107-08. 5, Stoots, Andrew, John S. Battle, 97-01. 6, Fudge, Travis, Abingdon, 97-00.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos