logo


no avatar

Williams dominates sprints at Texas Roadhouse Relays

From staff reports • Apr 14, 2018 at 10:55 PM

KINGSPORT — Dobyns-Bennett’s Jeamy Williams sprinted away from the field to win the boys’ meet outstanding performer award at Saturday’s Texas Roadhouse DC/TC Relays at Tom Coughenour Track. Whitney Christian of Volunteer swept hurdles races to win the girls’ outstanding performer.

Williams swept the boys’ 100-, 200- and 400-meter races at the annual track and field meet at D-B. The Tribe sprinter finished in 11.04 seconds in the 100, just ahead of teammate Kamdyn Lee. He ran 22.24 to win the 200, ahead of Dakota Owens of Union. Williams completed the trifecta with a 50.35 run in the 400, with Volunteer’s Andrew Murph (51.72) in second.

BOYS FIELD EVENTS

The rivalry on the track extended to the field events for Daniel Boone and Dobyns-Bennett.

The Trailblazers’ Jeremiah Sullivan had a heave of 131 feet, 10 inches to win the boys’ discus throw by just 5 inches over the Indians’ Drew Christian. But the Tribe’s Tanner Henry responded by clearing 6-foot-2 in the high jump to edge pre-event favorite Noah Shelton of Boone and Devontae Mitchell of Sullivan South.

View the photo gallery from Todd Brase

Justin Barnett of Union had a heave of 45-1 to win the boys’ shot put with Drew Christian taking a runner-up finish. Other second-place finishes for the Indians in the field events included Jarah Brown in the triple jump and Aziz Dunn in the long jump.

RELAY RACES

Boone swept the 4x800 relays, finishing in 8:30.56 to win the boys’ race and 10.08.63 to win the girls’ race.

Science Hill ran 1:32.85 to capture top honors in the boys’ 4x200 and D-B finished second (1:49.56) in the girls’ 4x200 race. Hilltoppers sprinters added another win in the 4x100 relay by finishing in 43.83, nearly a half-second ahead of Sullivan South.

The Hilltoppers also took top honors in the girls’ 4x400, edging Boone by just eight-hundredths of a second. Science Hill finished, 4:08.56 to 4:08.64, for the Lady ’Blazers.

South edged D-B with a 51.68-second run in the girls’ 4x100 relay. But D-B won the final relay event, the boys’ 4x400, in 3:28.72 to edge Volunteer (3:29.63).

INDIVIDUAL BOYS

Zach Johnson provided South with a winning effort of 4:39.34 in the 1,500 steeplechase.

TJ Patton of Science Hill won the 110-meter hurdles at 14.89 with Ethan Ward of South finishing second at 15.67. Ward flipped the tables in the 300 hurdles, finishing in 42.35 ahead of D-B’s Tyler Tesnear, who crossed the line at 42.90.

In the distance events, the Tribe’s Joseph Fry finished in 2:04.15 to win the 800 meters and Jeb Jones of Science Hill ran 9:48.87 to win the boys’ 3,200.

GIRLS FIELD EVENTS

Volunteer’s Ashley Salyers leapt 32-6 in the triple jump, some 11 inches ahead of runner-up Lily Sewel of D-B. Courtney Whitson added another runner-up effort for the Lady Indians with a 33-8.5 heave in the shot put.

Madison Cowan of South leapt 17-9.5 to win the long jump, with Whitney Christian of Volunteer finishing second. D-B’s Lily Griffith cleared 5-4 in the high jump, 2 inches higher than Cowan.

Boone’s Caitlin Cutshall crossed the bar at 10-6 to win the pole vault, 1 foot better than the mark of Science Hill’s Julia Parr and D-B’s Natalie Donahue.

INDIVIDUAL GIRLS

D-B took the top three spots in the 1,600 with Emma Russum (5.26.49) leading the way, followed by Ellie Hall (5:31.91) and Gracie Allen (5:37.11). Hall was also the runner-up in the 3,200, finishing 1:06 behind Science Hill’s Gabrielle Mardis (12:20.78).

Sasha Neglia gave the Lady Indians another victory in the 800 in a time of 2:18.19, more than three seconds ahead of Katy Neubert of Science Hill.

D-B’s Britney Griffith ran 13.14 to win the 100 ahead of runner-up Lyric Schmidt of South, who ran a 13.43.

Volunteer’s Christian led a Hawkins County 1-2 finish in the 100 hurdles, going 16.16 to 16.73 for Mataylin Goins of Cherokee. Christian raced to 47.69 in the 300 hurdles. Celine McNally added a second-place finish at 8:06.89 for Volunteer in the steeplechase.

Maria Chellah gave Boone a win in the 400 with a 59.19-second run. She was also runner-up in the 200 with a 26.41.


 

Texas Roadhouse DC/TC Classic

Saturday

At Dobyns-Bennett

BOYS

1,500 steeplechase—1, Zach Johnson, South, 4:39.34. 2, Blaine Metcalf, Morristown West, 4:46.74. 3, Gavin Timmons, Abingdon, 4:55.64. 4, Austin Kirkpatrick, Cherokee, 4:55.85. 5, Porter Bradley, University High, 4:55.90. 6, Seth Sauerbrel, Jefferson County, 5:07.17.

4x800 relay—1, Daniel Boone, 8:30.56. 2, Morristown West, 8:42.89. 3, Dobyns-Bennett, 8:57.68. 4, Morristown East, 9:00.24. 5, Science Hill, 9:10..74. 6, Sullivan South, 9:10.74.

110 hurdles—1, T.J. Patton, Science Hill, 14.89. 2, Ethan Ward, South, 15.67. 3, Connor Morgan, Science Hill, 15.95. 4, Jordan Gonzales, D-B, 15.99. 5, Tyler Tesnear, D-B, 17.13. 66, Seth Banchetto, Boone, 17.18.

100—1, Jeamy Williams, D-B, 11.04. 2, Kamdyn Lee, D-B, 11.36. 3, Kody Lewis, Unicoi County, 11.48. 4, Avery Jenkins, Union, 11.53. 5, Joe Jackson, Morristown East, 11.62. 6, Julian Reed, South, 11.83.

4x200 relay—1, Science Hill, 1:32.85. 2, Jefferson County, 1:34.46. 3, Volunteer, 1:34.8.. 4, Morristown West, 1:38.13., 5, Science Hill B, 1:39.53. 6, Dobyns-Bennett, 1:39.90.

1,600—1, Karl Thiessen, Abingdon, 4:30.70. 2, Jake Kirby, Jefferson County, 4:34.70. 3, Jesus Pacheo, Morristown West, 4:41.53. 4, Pablo Rivas, University High, 4:43.20.. 5, Mason Lee, Boone, 4:48.60. 6, Blaine Metcalf, Morristown West, 4:54.16.

4x100 relay—1, Science Hill, 43.84. 2, Sullivan South, 44.25. 3, Carter, 46.62, 4. Dobyns-Bennett, 46.87. 5, Morristown West, 47.25. 6, Abingdon, 47.30.

400—1, Jeamy Williams, D-B, 50.35. 2, Andrew Murph, Volunteer, 51.72. 3, Rayshawn Simmons, Volunteer, 53.19. 4, Dee Williams, D-B, 53.21. 5, Caleb Farris, Abingdon, 53.85. 6, Victor Lam, Science Hill, 54.10.

300 hurdles—1, Ethan Ward, South, 42.35. 2, Tyler Tesnear, D-B, 42.90. 3, Kristof Litivio, Morristown West, 43.05. 4, Grayson Sink, Abingdon, 45.20. 5, John Bernard, Cherokee, 45.43. 6, Jordan Gonzales, D-B, 45.80.

800—1, Joseph Frye, D-B, 2:04.15. 2, Jesus Pacheo, Morristown West, 2:05.05. 3, Caleb Davis, D-B, 2:05.67. 4, Austin Galloway, Boone, 2:06.20. 5, Zane Weston, Volunteer, 2:06.36. 6, Jake Kirby, Jefferson County., 2:07.61.

200—1, Jeamy Williams, D-B, 22.24. 2, Dakota Owens, Union, 23.16. 3, Kamdyn Lee, D-B, 23.40. 4, Kody Lewis, Unicoi County, 23.65. 5, Dee Williams, D-B, 23.85. 6, Jonathan Rynes, Carter, 23.95.

3,200—1, Jeb Jones, Science Hill, 9:48.87. 2, Noah Wheeling, Abingdon, 9:50.79. 3, Chance Bowman, Boone, 9:59.29. 4, Matt Huff, Boone, 10:19.51. 5, Porter Bradley, University High, 10:19.96. 6, Tyler Mays, D-B, 10:23.62.

4x400 relay—1, Dobyns-Bennett, 3:28.72. 2, Volunteer, 3:28.63. 3, Science Hill, 3:33.62. 4, Morristown West, 3:43.61. 5, University High, 3:51.89. 6, Daniel Boone, 3:58.93.

Discus—1, Jeremiah Sullivan, Boone, 131-10. 2, Drew Christian, D-B, 131-5. 3, Justin Lowery, Jefferson County, 126-3. 4, Justin Barnett, Union, 125-7. 5, Isaiah Jayne, D-B, 123-3. 6, Dawson Pierson, D-B, 123-1.

Shot put—1, Justin Barnett, Union, 45-1. 2, Drew Christian, D-B, 40-9.5. 3, Adam Pigeon, TCC, 40-4. 4, Elijah Lee, Marion, 40-1.5. 5, Jeremiah Sullivan, Boone, 40-0. 6, Gabe Tabor, Jefferson County, 37-8.

Triple jump—1, Elijah Dial, Jefferson County, 43-3. 2, Jarah Brown, D-B, 41-0.75. 3, Tanner Henry, D-B, 40-5. 4, Aziz Dunn, D-B, 39-8. 5, Caleb Duncan, Science Hill, 39-9. 6, Chance Johnson, Volunteer, 37-4.5.

Long jump—1, Isaac Sawyer, Jefferson County, 21-5.2, Aziz Dunn, D-B, 20-4.5. 3, Tanner Henry, D-B, 19-10. 4, Kamdyn Lee, D-B, 19-8.25. 5, Seth Banchetto, Boone, 19-8.25. 6, Kristof Lotivio, Morristown West, 18-5.

Pole vault—1, Kristof Lotivio, Morristown West, 13-0. 2, Eric Miller, Jefferson County, 12-6. 3, Devin McKenna, Boone, 11-8. 4, Grant Brademeyer, Science Hill, 11-0. 5, Samuel Cleek, D-B, 11-0. 6, Aidan Costello, University High,10-6.

High jump—1, Tanner Henry, D-B, 6-2. 2, Noah Shelton, Boone, 6-0. 3, Devontae Mitchell, South, 6-0. 4, Avery Jenkins, Union, 6-0. 5, Isaac Sawyer, Jefferson County, 5-10. (Tie) Samuel Cleek, D-B, 5-10.

GIRLS

1,500 steeplechase—1, Rachel Shaver, Morristown West, 7:00.11. 2, Celine McNally, Volunteer, 8:06.89.

4x800 relay—1, Daniel Boone, 10:08.63. 2, Morristown West, 10:45.43. 3, Science Hill, 10:51.18. 4, University High, 10:53.82. 5, Daniel Boone, 11:15.05. 6, Unicoi County, 11:30.06.

110 hurdles—1, Whitney Christian, Volunteer, 16.16.. 2, Mataylin Goins, Cherokee, 16.73. 3, Jacqueline Hirst, Science Hill, 17.54. 4, Lily Sewel, D-B, 17.60. 5, Blaire Barrett, D-B, 18.58. 6,Rachel Kirby, Jefferson County, 18.59.

100—1, Britney Griffith, D-B, 13.14. 2, Lyric Schmidt, South, 13.43. 3, Abbey Clark, South, 13.55. 4, Aubree Henger, D-B, 13.6. 5, Madison Cowan, South, 13.64. 6, Amaya Jackson, Morristown East, 13.65.

4x200 relay—1, Jefferson County, 1:46.26. 2, Dobyns-Bennett, 1:49.56. 3, Science Hill, 1:49, 82. 4, Volunteer, 1:51.74. 5, Carter, 1:53.52. 6, Morristown East, 1:54.87.

1,600—1, Emma Russum, D-B, 5:26.49. 2, Ellie Hall, D-B, 5:31.91. 3, Gracie Allen, D-B, 5:37.11. 4, Gracie Murray, Boone, 5:47.63. 5, Ashley Doyle, Science Hill, 6:02.65. 6, Sandra Flores, Morristown East, 6:06.92.

4x100 relay—1, Sullivan South, 51.68. 2, Dobyns-Bennett, 52.00. 3, Science Hill, 52.22. 4, Volunteer, 52.36. 5, Carter, 52.84. 6, Morristown East, 53.70.

400—1, Maria Chellah, Boone, 59.19. 2, Jewell Jennings, Jefferson County, 1:01.76. 3, Katie Simonds, Morristown West, 1:02.75. 4, Natalie Bates, D-B, 1:03.26. 5, Patricia Chellah, Boone,1:03.82. 6, Erin Fuller, Science Hill, 1:04.68.

300 hurdles—1, Whitney Christian, Volunteer, 47.69. 2, Eva Tolliver, Carter, 50.11. 3, Blaire Barrett, D-B, 51.37. 4, Jacqueline Hirst, Science Hill, 51.68. 5, Alexa Gramann, Jefferson County, 52.56. 6, Leslie Galloway, Boone, 53.09.

800—1, Sasha Neglia, D-B, 2:18.19. 2, Katy Neubert, Science Hill, 2:21.48. 3, Harper Russell, Cherokee, 2:23.17. 4, Bekah Owen, University High, 2:25.23. 5, Meg Davis, D-B, 2:26.52. 6, Ashyln Hagood, D-B, 2:26.73.

200—1, Imani Bryant, Jefferson County, 26.41. 2, Maria Chellah, Boone, 26.88. 3, Abbie Zander, Jefferson County, 26.93. 4, Kiley Wood, D-B, 27.37. 5, Katie Simonds, Morristown West, 27.37. 6, Jewel Jennings, Jefferson County, 27.76.

3,200—1, Gabrielle Mardis, Science Hill, 12:20.78. 2, Ellie Hall, D-B, 13:36.02. 3, Riley Layton, Science Hill, 13:41.56. 4, Lauren Spry, Boone, 13:44.47. 4, Megan Todd, Unicoi County, 13:47.25. 6, Marinda Walls, Boone, 14:08.80.

4x400 relay—1, Science Hill, 4:08.56. 2, Daniel Boone, 4:08.64. 3, Dobyns-Bennett, 4:09.99. 4, Dobyns-Bennett C, 4:24.56.5, Science Hill B, 4:25.27. 6, Dobyns-Bennett B, 4:25.41.

Discus—1, Michelle Morris, Abingdon 116-6. 2, Jaycee Schroeder, Jefferson County, 112-10. 3, Katie Biggs, Cherokee, 105-5. 4, Courtney Whitson, D-B, 101-5. 5, Lauren Smith, Cherokee, 89-9. , Hannah Ballard, Science Hill,89-6.

Shot put—1, Jaycee Schroeder, Jefferson County, 38-2.5. 2, Courtney Whitson, D-B, 33-8.5. 3, Brittany Nielsen, Cherokee, 32-2. 4, Michelle Morris, Abingdon, 31-11. 5, Marissa Buckner, Carter, 31-7. 66, Lauren Smith, Cherokee, 31-3.5.

Triple jump—1, Ashley Salyers, Volunteer, 32-6. 2, Lily Sewell, D-B, 31-7. 3, Rebekah Horton, Jefferson County, 31-3..5.4, Olivia Kent, South, 30-1. 5, Hannah Watson, D-B, 29.9. 6, Mackenzie Brockwell, Jefferson County, 29-8.75.

Long jump—1. Madison Cowan, South, 17-9.5. 2, Whitney Christian, Volunteer, 16-0.5. 3, Mary Reed, Science Hill, 14-10.5. 4, Jenah Cooper, Cherokee, 14-6.5. 5, Lilly Sewel, D-B, 14-5. 6, Lors Cardenas, Volunteer, 14-3.25.

Pole vault—1, Caitlin Cutshall, Boone, 10-6. 2, Julia Parr, Science Hill, 9-6. 3, Natalie Donahue, D-B, 9-6. 4, Emily Watson, Jefferson County, 8-6. 5, Marlee Baker, Morristown East, 8-8. 6, Halie Hawkins, Unicoi County, 8-6.

High jump—1, Lily Griffith, D-B, 5-4. 2, Madison Cowan, South, 5-2. 3, Emily Hatley, Volunteer, 5-0. 4, Hannah Watson, D-B, 5-0. 5, Abbi Morelock, Greeneville, 5-0. 6, Erin Fuller, Science Hill, 4-10.

Recommended for You