logo


no avatar

The latest TriCitiesSports.com Relays checklist has been posted

STEVE WILMOTH, TriCitiesSports.com • May 5, 2017 at 9:14 PM

TriCitiesSports.com Relays

The following is the checklist for the Lupus Foundation of America TriCitiesSports.com Relays to be held MONDAY, MAY 8 on the Sydney Smallwood Track at Science Hill’s Kermit Tipton Stadium. Field events begin at 2:00 p.m. with the running events starting at 4:00 p.m.

The top nine performers in each event determine the event qualifiers. All qualifying times must be F.A.T. (automatic).

Athletes may participate in no more than four events total. Final Scratch Time is midnight Saturday night.

For additional information or to add an athlete to the list please contact Steve Wilmoth at TriCitiesSports.com. Steve may be reached at (423) 676-5470 or by e-mail at [email protected]

As of Friday, May 5

GIRLS

100m -- 1. Chloe Arnold, THS, 12.45; 2. Kim Lester, Twin Valley, 12.66; 3. Stephanie Wisse, Unicoi, 12.73; 4. Addisyn Rowe, Crockett, 13.08; 5. Kim Lester, Tw. Valley, 13.10; 6. Akyssa Hollinger, JIB, 13.21; 7. Josie Salyer, Vol., 13.27; 8. Hailey Tilson, D-B, 13.32; 9. Hannah Wyrick, Eside, 13.33; Alt -- McKenzie Dykstra, W-C, 13.39; Trinity Starnes, SCentral, 13.41; Mya Eury, THS, 13.41.

200m -- 1. Chloe Arnold, THS, 25.91; 2. Stephanie Wisse, Unicoi, 26.51; 3. Ellie Massengill, THS, 26.68; 4. Kim Lester, Tw. Valley, 26.88; 5. Mikala Dykstra, W-C, 27.03; 6. Hannah Wyrick, Eside, 27.22; 7. Makaila Carlisle, Sc. Hill, 27.50; 8. Akyssa Hollinger, JIB, 27.56; 9. MaKaila Carlisle, SH, 27.87; Alt -- Kalea Clark, Union, 28.00; Evie Cozart, THS, 28.10; Lindsey Wyatt, Abgd., 28.13.

400m -- 1. Maria Chellah, Boone, 58.26; 2. Katy Neubert, Sc. Hill, 1:00.06; 3. Kim Lester, Tw. Valley, 1:01.18; 4. Hannah Wyrick, Eside, 1:01.71; 5. Natalie Bates, D-B, 1:02.02; 6. Kerina Macariola, Sc. Hill, 1:03.50; 7. Judy Chellah, Boone, 1:03.94; 8. Gracie Manis, Vol., 1:04.39; 9. Kristen Bostic, RView, 1:05.01; Alt -- Grace Sheldon, Boone, 1:05.06; Alie Bassett, THS, 1:05.09; Haley Ratliff, JBattle, 1:05.11.

800m -- 1. Paige Carlsen, Sc. Hill, 2:24.14; 2. Meg Davis, D-B, 2:25.80; 3. Bekah Owen, UH, 2:27.00; 4. Harper Russell, Cherokee, 2:28.32; 5. Makayla Shaw, Boone, 2:28.82; 6. Casey Miller, Sc. Hill, 2:26.69; 7. Catherine Grossman, PHenry, 2:34.95; 8. Judy Chellah, Boone, 2:35.27; 9. Erin Bruce, Boone, 2:35.36; Alt -- Marley McCoy, Boone, 2:37.22.

1,600m -- 1. Megan Todd, Unicoi, 5:38.00; 2. Gabrielle Mardis, Sc. Hill, 5:40.80; 3. Taylor Roy, Crockett, 5:41.11; 4. Catherine Grossman, PHenry, 5:41.77; 5. Casey Miller, Sc. Hill, 5:46.03; 6. Harper Russell, Cher., 5:48.20; 7. Erin Bruce, Boone, 5:48.51; 8. Marley McCoy, Boone, 5:56.45; 9. Kelsey Harrington, VHs, 5:57.05; Alt -- Emmaline Hulse, Crockett, 5:57.69; Lauren Spry, Boone, 5:58.97; Annika Cleven, D-B, 6:00.03.

3,200m -- 1. Catherine Grossman, PHenry, 12:15.78; 2. Hannah Sokol, D-B, 12:22.80; 3. Julia Simpson, Sc. Hill, 12:31.15; 4. Gabrielle Mardis, Sc. Hill, 12:39.30; 5. Destiny Haller, Sc. Hill, 12:45.88; 6. Rebekah Thomas, PHenry, 12:46.14; 7. Kelsey Harrington, VHS, 13:01.61; 8. Alanna Cloud, Boone, 13:07.69; 9. Ali Burns, UH, 13:24.49; Destiny Miller, Sc. Hill, 13:38.00; Leah Baker, GCity, 13:41.08; Lauren Spry, Boone, 14:06.55.

100m Hurdles -- 1. Stephanie Wisse, Unicoi, 15.51; 2. Kalea Clark, Union, 15.79; 3. Georgia Caudle, Sc. Hill, 16.32; 4. Whitney Christian, Vol., 16.43; 5. Callee Cox, Mar., 16.64; 6. Coryn Mock, Abgd., 16.83; 7. Jamie Bass, D-B, 17.39; 8. Ashley, Chester, Union, 17.42; 9. Lily Sewel, D-B, 17.52; Alt -- Marina McDavid, Cher., 17.52; Lenora Dingus, T-S, 17.74; Mataylin Goins, Cherokee, 17.75.

300m Hurdles -- 1. Stephanie Wisse, Unicoi, 47.95; 2. Whitney Christian, Vol., 48.36; 3. Coryn Mock, Abng., 50.33; 4. Georgia Caudle, Sc. Hill, 51.11; 5. Macy Woods, D-B, 51.51; 6. Eden Easterling, THS, 51.66; 7. Lenora Dingus, T-S, 52.27; 8. Jamie Bass, D-B, 52.27; 9. Ashley Chester, Union, 52.33; Alt -- Ryland Harrison, Holston, 52.62; 11. Morgan Salyers, Vol., 53.83; 12. Natalie Newsome, HValley, 53.95.

4x100m -- 1. D-B, 51.29; 2. THS, 51.97; 3. Sc. Hill, 52.23; 4. Vol., 52.47; 5. Union, 52.61; 6. W-C, 52.78; 7. Abgd., 53.03; 8. PHenry, 54.41; 9. Holston, 55.50; Alt -- John Burton, 56.21; VHS, 56.58; HValley, 56.76.

4x200m -- 1. D-B, 1:47.06; 2. THS, 1:48.44; 3. Vol., 1:50.43; 4. Sc. Hill, 150:10; 5. Boone, 1:52.28; 6. HValley, 1:58.67; 8. Abgd., 2:12.92.

4x400m -- 1. D-B, 4:07.15; 2. Sc. Hill, 4:10.07; 3. Boone, 4:12.11; 4. THS, 4:21.38; 5. PHenry, 4:28.44; 6. Union, 4:30.68; 7. W-C, 4:38.35; 8. RView, 4:33.36; 9. Vol., 4:43.89; Alt -- John I. Burton, 4:47.93; Rye Cove, 4:49.40; Cherokee, 4:49.98.

4x800m -- 1. D-B, 9:50.36; 2. Sc. Hill, 10:00.63; 3. Boone, 10:15.59; 4. UH, 11:05; 5. Union, 11:21.41; 6. Unicoi, 11:21.57; 7. SCentral, 11:25.73; 8. Rye Cove, 11:42.07; 9. G-City, 11:42.62; Alt -- W-C, 11:47.52; Ridgeview, 11:49.14; Cstlw., 11:58.23.

Discus -- 1. Michelle Morris, Abgd., 113-10; 2. Kyra Gambrell, D-B, 112-08; 3. Jessica Hibbits, W-C, 102-6; 4. Daniela Palomino, Crockett, 100-0; 5. Casey Quillen, PHenry, 99-4; 6. Ariel Endicott, Hur., 99-7; 7. Cortney Kinder, JB, 98-8; 8. Aalliyah Worley, VHS, 94-9; 9. Whitney Ely, Lee, 93-1; Alt -- Kamai McGraw, Wise-Central, 91-9; Samantha Hampton, Union, 90-6; Sydney Wise, John Battle, 88-0.

Shot Put -- 1. Michelle Morris, Abgd., 37-9¼; 2. Stephanie Whitfield, W-C, 33-9; 3. Aalliyah Worley, VHS, 33-6; 4. Sydney Wise, JB, 32-5; 5. Lauren Duncan, T-Springs, 32-5; 6. Kyra Gambrell, D-B, 32-4; 7. Abigail Belcher, PHenry, 32-3½; 8. Ashley Chester, Union, 32-2; 9. Casey Quillen, PHenry, 32-1; Alt -- Savannah Clark, RV, 31-7¼; Whitney Ely, Lee, 31-6; Cassidy Phillips, PHenry, 31-4½.

High Jump -- 1. Addisyn Rowe, Crockett, 5-8; 2. Caeley Glisan, Mar., 5-4; 3. Callee Cox, Mar., 5-2; 4. Erin Fuller, Boone, 5-1; Taylor Gilbert, Abgd., 5-1; 6. Mikala Dykstra, W-C, 5-0; Lily Grifith, D-B, 5-0; Cassidy Farley, Abgd., 5-0; Stephanie Wisse, Unicoi, 5-0; Alt -- Cassidy Campbell, Vol., 4-10; Emily Hatley, Vol., 4-10; Kacie Culbertson, JIB, 4-10.

Long Jump -- 1. Callee Cox, Mar., 16-7½; 2. Kalea Clark, Union, 16-5½; 3. Whitney Christian, Vol., 16-3½; 4. Makaila Carlisle, Sc. Hill, 16-0; 5. Stephanie Wisse, Unicoi, 15-11; 6. Morgan Salyers, Vol., 15-10; 7. Jemimah Ndune, Sc. Hill, 15-9½; 8. Lily Sewell, D-B, 15-8½; 9. Georgia Caudle, Sc. Hill, 15-7; Alt -- Ashley Chester, Union, 15-6; Addisyn Rowe, Crockett, 15-5¾; Erin Fuller, Boone, 15-3¾;

Triple Jump -- 1. Kalea Clark, Union, 36-7½; 2. Coryn Mock, Abgd., 35-6½; 3. Callee Cox, Mar., 34-3½; 4. Kelsey Bailey, D-B, 33-10; 5. Morgan Salyers, Vol., 33-7; 6. Stephanie Wisse, Unicoi, 32-2½; 7. Jaisa Calloway, Sc. Hill, 31-9¼; 8. Kerina Macariola, Sc. Hill, 31-9; 9. Kacie Culbertson, JIB, 31-5; Alt -- Lindsey Wyatt, Abgd., 31-1¼; Kacie Culbertson, JIB, 31-1; Lydia Blair-James, JIB, 30-8½.

Pole Vault -- 1. Meredith Fullbright, Sc. Hill, 9-0; Julia Parr, Sc. Hill, 9-0; Caitlin Cutshall, Boone, 9-0; 4. Caroline Reams, D-B, 8-6; 5. Madalyn Herrmann, Boone, 8-0; 6. Eden Easterling, THS, 7-6; Halie Hawkins, Unicoi, 7-6; 8. Madison Taylor, THS, 7-0; 9. Claudia Moncada, Sc. Hill, 6-6; Natalie Newsome, HV, 6-6; Haley Dunn, UH, 6-6; Alex Carter, Union, 6-6

 

BOYS

100m -- 1. Bryce Barrett, D-B, 10.85; 2. Trey Garland, Sc. Hill, 11.04; 3. Connor Buchanan, PHenry, 11.20; 4. Jacob Hensley, Rview, 11.22; 5. Paul Hunt, Grundy, 11:26; 6. Hunter Davenport, HV, 11.34; 7. Cameron Fannon, Union, 11:38; 8. Zackery Qualls, Union, 11:42; 9. Preston Shaft, Mar., 11.51; Alt -- Avery Jenkins, Union, 11:52; Tyler Hamilton, GC, 11.53; Zach McNeil, Mar., 11.54.

200m -- 1. Bryce Barrett, D-B, 21.56; 2. Connor Buchanan, PHenry, 22.81; 3. Dakota Owens, Union, 23.29; 4. Jacob Hensley, Rview, 23.36; 5. Zach McNeil, Mar., 23.47; 6. Caleb Duncan, Sc. Hill, 23.53; 7. Grayson Hurd, Vol., 23.56; 8. Larry Begley, JBattle, 23.70; 9. Preston Shaft, Mar., 23.75; Alt -- Tyree Bynum, VHS, 23.80; Cameron Fannon, Union, 23.89; Avery Jenkins, Union, 23.89.

400m -- 1. Jeamy Williams, D-B, 49.81; 2. Dee Williams, D-B, 52.22; 3. Noah Osborne, THS, 52.74; 4. Dakota Owens, Union, 52.90; 5. Andrew Murph, Vol., 52.98; 6. Matt Simpson, Vol., 53.27; 7. Jonathan Galloway, Union, 53.39; 8. Caleb Farris, Abgd., 53.43; 9. Jacob Hensley, Rview, 53.75; Alt -- Will Mooney, Sc. Hill, 54.06; Bryn Cowart, Sc. Hill, 54.30; Kinden Reyes, D-B, 54.30.

800m -- 1. Alex Crigger, Sc. Hill, 1:56.25; 2. Joseph Fry, D-B, 2:01.48; 3. Zac Branham, Boone, 2:01.82; 4. Mason Roe, Abgd, 2:04.38; 5. Caleb Sells, Boone, 2:04.68; 6. Matt Huff, Boone, 2:05.27; 7. Cooper Greer, Abgd., 2:05.95; 8. Jared Hamby, Sc. Hill, 2:07.18; 9. Thomas Seeley, Sc. Hill, 2:07.33; Alt -- John Easton, Leb., 2:07.68; Daniel Johnson, Boone, 2:08.89; Garrett Smith, Vol., 2:09.26.

1,600m -- 1. Ben Varghese, DBoone, 4:15.72; 2. Alex Crigger, Sc. Hill, 4:18.99; 3. Karl Theissen, Abgd, 4:24.98; 4. Gavin Grossman, PHenry, 4:36.87; 5. John Easton, Leb., 4:40.19; 6. Tyler Mays, D-B, 4:42.28; 7. Pablo Riva, UH, 4:43; 8. Jordan Dove, Abgd., 4:43.62; 9. Joseph Fry, D-B, 4:44.98; Alt -- Porter Bradley, UH, 4:45; Austin Kirkpatrick, Cher, 4:45.26; Chance Bowman, Boone, 4:45.29.

3,200m -- 1. Alex Crigger, Sc. Hill, 9:40.49; 2. Gavin Grossman, PHenry, 9:54.41; 3. John Easton, Leb., 10:09.58; 4. Chance Bowman, Boone, 10:16.14; 5. Noah Wheeling, Abgd., 10:16.17; 6. Porter Bradley, UH, 10:18; 7. Austin Kirkpatrick, Cher., 10:19.83; 8. John Davison, D-B, 10:24.01; 9. Ben Hazelwood, VHS; 10:30.64; Alt 00 Mason Lewis, Boone, 10:34.85; Ethan Blevins, Abgd., 10:36.10.

110m Hurdles -- 1. Alex Davenport, PHenry, 14.98; 2. T.J. Patton, Sc. Hill, 15.01; 3. Reese Cornett, D-B, 15.30; 4. Zackery Qualls, Union, 15.95; 5. Austin Faris, PHenry, 16.15; 6. Jordan Gonzales, D-B, 16.26; 7. Connor Morgan, Sc. Hill, 16.27; 8. Raymond Hoskin, JIB; 16.36; 9. Adrion Jenkins, Union, 16.40; Alt -- Branson, Shupe, Mar., 16.97; Cole Benedict, Sc. Hill, 16.98; 12. Zach Wilson, Vol., 17.20.

300m Hurdles -- 1. Fletcher Hickman, Cher., 39.93; 2. Jordan Murray, D-B, 40.60; 3. T.J. Patton, Sc. Hill, 40.80; 4. Joe Jones, Boone, 42.41; 5. Austin Faris, PHenry, 42.77; 6. Connor Morgan, Sc. Hill, 43.08; 7. Tanner Bartee, RView, 43.21; 8. Adrion Jenkins, Union, 43.42; 9. Austin Faris, PHenry, 43.73; Alt -- Cole Benedict, Sc. Hill, 43.95; Alex Davenport, PHenry, 43.99; Shannon Hall, Boone, 44.32.

4x100m -- 1. Sc. Hill, 43.38; 2. Union, 44.40; 3. Marion, 44.45; 4. PHenry, 45.29; 5. Ridgeview, 45.41; 6. Vol., 46.19; 7. HV, 46.35; 8. Boone, 46.39; 9. Lee 46.57; Alt -- Abgd., 46.70; JBattle, 46.89; W-C, 46.97.

4x200m -- 1. Sc. Hill, 1:31.48; 2. HV, 1:34.83; 3. Cherokee, 1:35.05; 4. Marion, 1:36.43; 5. Boone, 1:36.88; 6. Vol., 1:40.04;

4x400m -- 1. D-B, 3:24.31; 2. Sc. Hill, 3:27.32; 3. Vol., 3:37.53; 4. Boone, 3:40.83; 5. PHenry, 3:40.92; 6.Abgd, 3:41.45; 7. E-Side, 3:44.73; 8. Holston, 3:46.01; 9. Union, 3:48.53; Alt -- Lee, 3:48.82; R-View, 3:49.07

4x800m -- 1. DBoone, 8:16.64; 2. Abgd., 8:25.23; 3. D-B, 8:34.04; 4. Vol., 8:41.84; 5 Univ. High, 8:49; 6. Cstlw., 9:04.77; 7. JBattle, 9:05.76; 8. PHenry, 9:06.21; 9. Sc. Hill, 9:09.68; Alt -- Lee, 9:15.16; UHigh, 9:18.01; Union, 9:23.49.

Discus -- 1. Jacob Bee, D-B, 146-05; 2. Jarrett Adkins, PHenry, 138-5; 3. Ben Osborne, D-B, 137-10; 4. Austin Bordlee, JIB, 134-02; 5. Richard Landy, Vol., 132-1; 6. Justin Barnett, Union, 130-10; 7. Cameron Higgins, Unicoi, 130-0; 8. Jacob Roller, D-B, 128-7; 9. Noah Shelton, Boone, 128-0; Alt -- Jeremiah Sullivan, Boone, 125-0; Andrew Bishop, Sc. Hill, 123-2; Trask Marden, THS, 123-1.

Shot Put -- 1. Justin Barnett, Union, 48-10; 2. Jarrett Adkins, PHenry, 47-5½; 3. David Snodgrass, Union, 45-9; 4. Trey Phillips, Cstlw., 45-2½; 5. Chance Langston, Mar., 45-1; 6. Jonathan Harderer, JBattle, 44-4; 7. Savon Wadsworth, D-B, 44-3; 8. Keyontre Taylor, D-B, 44-0; 9. Jeremiah Sullivan, Boone, 43-7; Alt -- Austin Bordlee, JIB, 43-6½; Zach Brown, PHenry, 43-5; Trey Phillips, Cstlw., 43-3½.

High Jump -- 1. Adrion Jenkins, Union, 6-6; Noah Shelton, Boon, 6-6; 3. Raymond Hoskins, JIB, 6-4; 4. Tanner Henry, D-B, 6-3; 5. Samuel Cleek, D-B, 6-0; Jordan Richardson, ESide, 6-0; Nate Jackson, Sc. Hill, 6-0; Mason Adkins, RV, 6-0; 9. Austin Roark, HV, 5-11; Alt -- Austin Lane, JIB, 5-10; Robbie Medley, VHS, 5-10; Tanner Bartee, Rview, 5-10.

Long Jump -- 1. Alex Davenport, PHenry, 22-1¾; 2 Larry Begley, JB, 21-8; 3. TJ Patton, Sc. Hill, 21-0½; 4. Preston Shaft, Mar., 20-9½; 5. Aziz Dunn, D-B, 20-5½; 6. Grayson Hurd, Vol., 20-3; 7. Reed Samuel, JB, 20-2½; 8. T.J. Patton, Sc. Hill, 20-1½; 9. Dylan Street, HV, 20-0; Alt -- Joseph Kisner, SCentral, 20-0; Zach Wilson, Vol., 19-11¾; Tanner Bartee, Ridgeview, 19-9.

Triple Jump -- 1. Grayson Hurd, Vol., 42-7½; 2. Kai Norman, HV, 42-1; 3. Jarah Brown, D-B, 41-9½; 4. Alex Davenport, Abgd., 41-7; 5. Jordan Stout, Honaker, 41-5; 6. Tanner Henry, D-B, 41-2½; 7. James Mitchell, Union, 40-9¾; 8. Connor Buchanan, PHenry, 40-7; 9. Raymond Hoskins, Union, 40-6; Alt -- Austin Bagley, Boone, 40-4¼; Tanner Bartee, Rview, 40-4; Zach Brown, Patrick Henry, 40-2.

Pole Vault -- 1. Ryan Jacomet, DBoone, 13-0; 2. William Peterson, Sc. Hill, 12-6; 3. Philip Scharfstein, Sc. Hill, 12-0; Moses Coley, UH, 12-0; 5. Grant Brademeyer, Sc. Hill, 10-6; Andrew Bowen, Unicoi, 10-6; Athan Kalogeros, Sc. Hill, 10-6; 8. Aidan Costello, UH, 9-6; Jaylon Clark, HV, 9-6; Alt -- Richard Lettich, UH, 9-0; Jacob Ledford, SH, 9-0.

 

Kingsport Times News Videos