logo


no avatar

The TriCitiesSports.com Relays checklist has been updated

STEVE WILMOTH, TriCitiesSports.com • May 3, 2017 at 7:45 PM

TriCitiesSports.com Relays

The following is the checklist for the TriCitiesSports.com Relays to be held MONDAY, MAY 8 on the Sydney Smallwood Track at Science Hill’s Kermit Tipton Stadium. Field events begin at 2:00 p.m. with the running events starting at 4:00 p.m.

The top nine performers in each event determine the event qualifiers. All qualifying times must be F.A.T. (automatic).

Athletes may participate in no more than four events total. Final Scratch Time is midnight Saturday night.

For additional information or to add an athlete to the list please contact Steve Wilmoth at TriCitiesSports.com. Steve may be reached at (423) 676-5470 or by e-mail at [email protected]

As of May 3

GIRLS

Discus -- 1. Michelle Morris, Abgd., 113-10; 2, Kyra Gambrell, D-B, 112-08; 3. Jessica Hibbits, W-C, 102-6; 4. Daniela Palomino, Crockett, 100-0; 5. Casey Quillen, PHenry, 99-4; 6. Ariel Endicott, Hur., 99-7; 7. Cortney Kinder, JB, 98-8; 8. Autumn Garrett, SEast, 96-1; 9. Whitney Ely, Lee, 93-1; Alt -- Autumn Townsend, SEast, 92-2; Kamai McGraw, W-C, 91-9; Samantha Hampton, Union, 90-6.

Shot Put -- 1. Michelle Morris, Abgd., 37-9¼; 2. Aalliyah Worley, VHS, 33-6; 3. Stephanie Whitfield, W-C, 32-11¾; 4. Sydney Wise, JB, 32-5; 5. Kyra Gambrell, D-B, 32-4; 6. Abigail Belcher, PHenry, 32-3½; 7. Ashley Chester, Union, 32-2; 8. Lauren Duncan, T-Springs, 32-0½; 9. Savannah Clark, RV, 31-7¼; Alt -- Whitney Ely, Lee, 31-6; Cassidy Phillips, PHenry, 31-4½; Casey Quillen, PHenry, 31-4.

High Jump -- 1. Addisyn Rowe, Crockett, 5-8; 2. Callee Cox, Mar., 5-2; 3. Erin Fuller, Boone, 5-1; 4. Taylor Gilbert, Abgd., 5-1; 5. Mikala Dykstra, W-C, 5-0; 6. Caeley Glisan, Mar., 5-0; 7. Lily Grifith, D-B, 5-0; 8. Cassidy Farley, Abgd., 5-0; 9. Cassidy Campbell, Vol., 4-10; Alt -- Emily Hatley, Vol., 4-10; Kacie Culbertson, JIB, 4-10; Lydia Blair-James, JIB, 4-10.

Long Jump -- Callee Cox, Mar., 16-7½; 2. Kalea Clark, Union, 16-5½; 3. Whitney Christian, Vol., 16-3½; 4. Makaila Carlisle, Sc. Hill, 16-0; 5. Stephanie Wisse, Unicoi, 15-11; 6. Morgan Salyers, Vol., 15-10; 7. Jemimah Ndune, Sc. Hill, 15-9½; 8. Lily Sewell, D-B, 15-8½; 9. Georgia Caudle, Sc. Hill, 15-7; Alt -- Ashley Chester, Union, 15-6; Addisyn Rowe, Crockett, 15-5¾; Erin Fuller, Boone, 15-3¾.

Triple Jump -- 1. Kalea Clark, Union, 36-7½; 2. Coryn Mock, Abgd., 35-6½; 3. Callee Cox, Mar., 34-3½; 4. Kelsey Bailey, D-B, 33-10; 5. Morgan Salyers, Vol., 33-7; 6. Stephanie Wisse, Unicoi, 32-2½; 7. Jaisa Calloway, Sc. Hill, 31-9¼; 8. Kerina Macariola, Sc. Hill, 31-9; 9. Kacie Culbertson, JIB, 31-1; Alt -- Lydia Blair-James, JIB, 30-8½; Lindsey Wyatt, Abgd., 30-5; Sarah Vogt, D-B, 30-2.

Pole Vault -- 1. Meredith Fullbright, Sc. Hill, 9-0; 2. Julia Parr, Sc. Hill, 9-0; 3. Caitlin Cutshall, Boone, 9-0; 4. Caroline Reams, D-B, 8-6; 5. Madalyn Herrmann, Boone, 8-0; 6. Eden Easterling, THS, 7-6; 7. Madison Taylor, THS, 7-0; 8. Claudia Moncada, Sc. Hill, 6-6; 9. Natalie Newsome, HV, 6-6; Alt -- Hailey Hawkins, Unicoi, 6-6; Haley Dunn, UH, 6-6.

100m -- 1. Chloe Arnold, THS, 12.45; 2. Britney Griffith, D-B, 12.58; 3. Kim Lester, Twin Valley, 12.66; 4. Stephanie Wisse, Unicoi, 12.73; 5. Kiley Wod, D-B, 13.00; 6. Sydney Breeding, D-B, 13.07; 7. Addisyn Rowe, Crockett, 13.08; 8. Akyssa Hollinger, JIB, 13.21; 9. Josie Salyer, Vol., 13.27; Alt -- Hailey Tilson, D-B, 13.32; Hannah Wyrick, Eside, 13.33.

200m -- 1. Chloe Arnold, THS, 25.91; 2. Stephanie Wisse, Unicoi, 26.51; 3. Ellie Massengill, THS, 26.68; 4. Britney Griffith, D-B, 26.77; 5. Kim Lester, Tw. Valley, 26.88; 6. Mikala Dykstra, W-C, 27.03; 7. Hannah Wyrick, Eside, 27.22; 8. Makaila Carlisle, Sc. Hill, 27.50; 9. Sydney Breeding, D-B, 27.56; Alt -- Akyssa Hollinger, JIB, 27.56; Kiley Wood, D-B, 27.73; MaKaila Carlisle, SH, 27.87.

400m -- 1. Maria Chellah, Boone, 58.26; 2. Katy Neubert, Sc. Hill, 1:00.06; 3. Kim Lester, Tw. Valley, 1:01.18; 4. Britney Griffith, D-B, 1:01.45; 5. Hannah Wyrick, Eside, 1:01.71; 6. Natalie Bates, D-B, 1:02.02; 7. Kelsey Bailey, D-B, 1:02.59; 8. Kerina Macariola, Sc. Hill, 1:03.50; 9. Judy Chellah, Boone, 1:03.94; Alt -- Kiley Wood, D-B, 1:04.06; Gracie Manis, Vol., 1:04.39; Alyssa Hare, Sullivan East, 1:04.91.

800m -- 1. Sasha Neglia, D-B, 2:17.43; 2. Maria Chellah, Boone, 2:22.98; 3. Paige Carlsen, Sc. Hill, 2:24.14; 4. Meg Davis, D-B, 2:25.80; 5. Bekah Owen, UH, 2:27.00; 6. Harper Russell, Cherokee, 2:28.32; 7. Makayla Shaw, Boone, 2:28.82; 8. Ashtyn Hagood, D-B, 2:29.16; 9. Casey Miller, Sc. Hill, 2:26.69; Alt -- Sophia Neglia, D-B, 2:29.75; 11. Gracie Allen, D-B, 2:30.09; Emma Russum, D-B, 2:31.76.

1,600m -- 1. Sasha Neglia, D-B, 4:58.13; 2. Halle Hausman, Sc. Hill, 5:22.33; 3. Sophia Neglia, D-B, 5:24.93; 4. Makayla Shaw, Boone, 5:28.99; 5. Ashtyn Hagood, D-B, 5:30.67; 6. Emma Russum, D-B, 5:31.31; 7. Gracie Allen, D-B, 5:33.85; 8. Breanna Roy, Crockett, 5:34.97; 9. Gabrielle Mardis, Sc. Hill, 5:40.80; Alt -- Taylor Roy, Crockett, 5:41.11; Catherine Grossman, PHenry, 5:41.77; Casey Miller, Sc. Hill, 5:46.03.

3,200m -- 1. Halle Hausman, Sc. Hill, 11:14.61; 2. Sophia Neglia, D-B, 11:27.76; 3. Makayla Shaw, Boone 11.48.26; 4. Emma Russum, D-B, 11:59.82; 5. Catherine Grossman, PHenry, 12:15; 6. Hannah Sokol, D-B, 12:22.80; 7 Julia Simpson, Sc. Hill, 12:31.15; 8. Gabrielle Mardis, Sc. Hill, 12:39.30; 9. Destiny Haller, Sc. Hill, 12:45.88; Alt -- Breanna Roy, Crockett, 12:46.00; Rebekah Thomas, PHenry, 12:46.14; Kelsey Harrington, VHS, 13:06.79;

100m Hurdles -- 1. Stephanie Wisse, Unicoi, 15.51; 2. Kalea Clark, Union, 15.79; 3. Georgia Caudle, Sc. Hill, 16.32; 4. Whitney Christian, Vol., 16.43; 5. Callee Cox, Mar., 16.64; 6. Coryn Mock, Abgd., 16.83; 7. Jamie Bass, D-B, 17.39; 8. Ashley, Chester, Union, 17.42; 9. Lily Sewel, D-B, 17.52; Alt - Marina McDavid, Cher., 17.52; Lenora Dingus, T-S, 17.74; 12. Mataylin Goins, Cher., 17.75.

300m Hurdles -- 1. Whitney Christian, Vol., 48.36; 2. Stephanie Wisse, Unicoi, 49.21; 3. Coryn Mock, Abng., 50.33; 4. Kenzie Thomas, SEast, 50.71; 5. Georgia Caudle, Sc. Hill, 51.11; 6. Macy Woods, D-B, 51.51; 7. Eden Easterling, THS, 51.66; 8. Lenora Davis, T-S, 52.27; 9. Jamie Bass, D-B, 52.27; Alt -- Ashley Chester, Union, 52.33; Ryland Harrison, Holston, 52.82; Morgan Salyers, Vol., 53.83.

4x100m -- 1. D-B, 51.29; 2. THS, 51.97; 3. Sc. Hill, 52.23; 4. Vol., 52.47; 5. W-C, 52.78; 6. Union, 53.33; 7. Abgd., 53.34; 8. PHenry, 55.26; 9. Holston, 55.50; Alt -- SEast, 55.95; JIB, 56.21; Boone, 56.43.

4x200m -- 1. D-B, 1:47.06; 2. THS, 1:48.44; 3. Sc, Hill, 1:50.10; 4. Vol., 1:50.43; 5. Boone, 1:52.28; 6.SEast, 1:56.96; 7. HValley, 2:00.80; 8. Abgd., 2:12.92.

4x400m -- 1. D-B, 4:07.15; 2. Sc. Hill, 4:10.07; 3. Boone, 4:12.11; 4. THS, 4:21.38; 5. SEast, 4:29.47; 6. PHenry, 4:32.67; 7. W-C, 4:38.35; 8. Union, 4:38.32; 9. Vol., 4:43.89; Alt -- Abgd., 4:46.08; JIB, 4:47.93; Rye Cove, 4:49.40.

4x800m -- 1. D-B, 9:50.36; 2. Sc. Hill, 10:00.63; 3. Boone, 10:15.59; 4. UH, 11:05; 5. Crockett, 11.12.71; 6. Union, 11:21.41; 7. Unicoi, 11:21.57; 8. SCentral, 11:25.73; 9. Rye Cove, 11:42.07; Alt -- Gate City, 11:42.62; W-C, 11:47.52; R-View, 11:49.14.

Boys

Discus -- 1. Jacob Bee, D-B, 146-05; 2. Ben Osborne, D-B, 137-10; 3. Austin Bordlee, JIB, 134-02; 4. Jarrett Adkins, PHenry, 133-1; 5. Hunter Eads, SEast, 132-4; 6. Richard Landy, Vol., 132-1; 7. Justin Barnett, Union, 130-10; 8. Jacob Roller, D-B, 128-7; 9. Noah Shelton, Boone, 128-0; Alt -- Jeremiah Sullivan, Boone, 124-0; Andrew Bishop, Sc. Hill, 123-2; Trask Marden, THS, 123-1;

Shot Put -- 1. Hunter Eads, SEast, 48-2¼; 2. Jarrett Adkins, PHenry, 47-5½; 3. Justin Barnett, Union, 47-1; 4. David Snodgrass, Union, 45-9; 5. Chance Langston, Mar., 45-1; 6. Jonathan Harderer, JBattle, 44-4; 7. Savon Wadsworth, D-B, 44-3; 8. Keyontre Taylor, D-B, 44-0; 9. Austin Bordlee, JIB, 43-6½; Alt -- Zach Brown, PHenry, 43-5; Trey Phillips, Cstlw., 43-3½; Drew Christian, D-B, 43-1;

High Jump -- 1. Adrion Jenkins, Union, 6-6; 2. Noah Shelton, Boon, 6-6; 3. Raymond Hoskins, JIB, 6-4; 4. Tanner Henry, D-B, 6-3; 5. Samuel Cleek, D-B, 6-0; 6. Jordan Richardson, ESide, 6-0; 7. Nate Jackson, Sc. Hill, 6-0; 8. Mason Adkins, RV, 6-0; 9. Austin Roark, HV, 5-11; Alt -- Austin Lane, JIB, 5-10; Robbie Medley, VHS, 5-10; Tanner Bartee, Rview, 5-10;

Long Jump -- 1. Larry Begley, JB, 21-8; 2. Alex Davenport, PHenry, 21-3; 3. TJ Patton, Sc. Hill, 21-0½; 4. Preston Shaft, Mar., 20-9½; 5. Tanner Henry, D-B, 20-6¾; 6. Aziz Dunn, D-B, 20-5½; 7. Trey Lowe, SEast, 20-3; 8. Grayson Hurd, Vol., 20-3; 9. Reed Samuel, JB, 20-2½; Alt -- T.J. Patton, Sc. Hill, 20-1½; Dylan Street, HV, 20-0; Joseph Kisner, SCentral, 20-0;

Triple Jump -- 1. Grayson Hurd, Vol., 42-7½; 2. Kai Norman, HV, 42-1; 3. Jarah Brown, D-B, 41-9½; 4. Jordan Stout, Honaker, 41-5; 5. Alex Davenport, Abgd., 41-3½; 6. Tanner Henry, D-b, 41-2½; 7. James Mitchell, Union, 40-9¾; 8. Connor Buchanan, PHenry, 40-7; 9. Raymond Hoskins, Union, 40-6; Alt -- Austin Bagley, Boone, 40-4¼; Tanner Bartee, Rview, 40-4; Zach Brown, PHenry, 40-2.

Pole Vault - 1. Ryan Jacomet, DBoone, 13-0; 2. William Peterson, Sc. Hill, 12-6; 3. Philip Scharfstein, Sc. Hill, 12-0; 4. Moses Coley, UH, 12-0; 5. Grant Brademeyer, Sc. Hill, 10-6; 6. Andrew Bowen, Unicoi, 10-6; 7. Athan Kalogeros, Sc. Hill, 10-6; 8. Aidan Costello, UH, 9-6; 9. Jaylon Clark, HV, 9-6; Alt -- Tanner Henry, D-B, 9-0; Richard Lettich, UH, 9-0; Jacob Ledford, SH, 9-0.

100m -- 1. Bryce Barrett, D-B, 10.85; 2. Kamdyn Lee, D-B, 11.00; 3. Trey Garland, Sc. Hill, 11.04; 4. Jeamy Williams, D-B, 11.10; 5. Connor Buchanan, PHenry, 11.20; 6. Jacob Hensley, Rview, 11.22; 7. Paul Hunt, Grundy, 11:26; 8. Hunter Davenport, HV, 11.34; 9. Cameron Fannon, Union, 11:38; Alt - Zackery Qualls, Union, 11:42; Preston Shaft, Mar., 11.51; Avery Jenkins, Union, 11:52.

200m -- 1. Bryce Barrett, D-B, 21.56; 2. Jeamy Williams, D-B, 22.51; 3. Connor Buchanan, PHenry, 22.81; 4. Kamdyn Lee, D-B, 22.94; 5. Tate Overbay, Sc. Hill, 23.12; 6. Dakota Owens, Union, 23.29; 7. Jacob Hensley, Rview, 23.36; 8. Zach McNeil, Mar., 23.47; 9. Dee Williams, D-B, 23.47; Alt - Caleb Duncan, Sc. Hill, 23.53; Larry Begley, JBattle, 23.70; Grayson Hurd, Volunteer, 23.74.

400m -- 1. Bryce Barrett, D-B, 48.77; 2. Jeamy Williams, D-B, 49.81; 3. Tate Overbay, Sc. Hill, 52.12; 4. Dee Williams, D-B, 52.22; 5. Noah Osborne, THS, 52.74; 6. Dakota Owens, Union, 52.90; 7. Andrew Murph, Vol., 52.98; 8. Matt Simpson, Vol., 53.27; 9. DeShaun Hill, SEast, 53.35; Alt -- Jonathan Galloway, Union, 53.39; Trey Lowe, SEast, 53.60; Jacob Hensley, Rview, 53.75;

800m -- 1. Alex Crigger, Sc. Hill, 1:56.25; 2. Ben Varghese, Boone, 1:58.85; 3. Joseph Fry, D-B, 2:01.48; 4. Zac Branham, Boone, 2:01.82; 5. Mason Roe, Abgd, 2:04.38; 6. Caleb Sells, Boone, 2:04.68; 7. Matt Huff, Boone, 2:05.27; 8. Cooper Greer, Abgd., 2:05.95; 9. Micah Ellison, SEast, 2:06.83; Alt -- Jared Hamby, Sc. Hill, 2:07.18; Thomas Seeley, Sc. Hill, 2:07.33; Caleb Davis, D-B, 2:08.26;

1,600m -- 1. Ben Varghese, DBoone, 4:15.72; 2. Alex Crigger, Sc. Hill, 4:18.99; 3. Karl Theissen, Abgd, 4:24.98; 4. Gavin Grossman, PHenry, 4:36.87; 5. Matt Huff, Boone, 4:39.41; 6. Zac Branham, Boone, 4:39.79; 7. John Easton, Leb., 4:40.19; 8. Caleb Sells, Boone, 4:42.09; 9. Tyler Mays, D-B, 4:42.28; Alt -- Pablo Riva, UH, 4:43; Jordan Dove, Abgd., 4:43.62; Joseph Fry, D-B, 4:44.98;

3,200m -- 1. Ben Varghese, Boone, 9:14.32; 2. Karl Thiessen, Abgd, 9:19.32; 3. Alex Crigger, Sc. Hill, 9:40.49; 4. Gavin Grossman, PHenry, 9:54; 5. Matt Huff, Boone, 10:08.79; 6. John Easton, Leb., 10:09.58; 7. Chance Bowman, Boone, 10:16.14; 8. Noah Wheeling, Abgd., 10:16.17; 9. Porter Bradley, UH, 10:18; Alt -- Austin Kirkpatrick, Cher., 10:19.83; John Davison, D-B, 10:24.01; Caleb Sells, Boone, 10:27.87;

110m Hurdles -- 1. Alex Davenport, PHenry, 14.98; 2. T.J. Patton, Sc. Hill, 15.01; 3. Reese Cornett, D-B, 15.30; 4. Zackery Qualls, Union, 15.99; 5. Austin Faris, PHenry, 16.15; 6. Jordan Gonzales, D-B, 16.26; 7. Connor Morgan, Sc. Hill, 16.27; 8. Adrion Jenkins, Union, 16.40; 9. Joe Jones, Boone, 16.67; Alt -- Raymond Hoskins, JIB, 16.73; Cole Benedict, Sc. Hill, 16.98; Zach Wilson, Vo., 17.20;

300m Hurdles -- 1. Fletcher Hickman, Cher., 39.93; 2. Jordan Murray, D-B, 40.60; 3. T.J. Patton, Sc. Hill, 40.80; 4. Joe Jones, Boone, 42.41; 5. Austin Faris, PHenry, 42.77; 6. Reece Cornett, D-B, 42.93; 7. Connor Morgan, Sc. Hill, 43.08; 8. Tanner Bartee, RView, 43.21; 9. Adrion Jenkins, Union, 43.42; Alt -- Austin Faris, PHenry, 43.73; 12. Cole Benedict, Sc. Hill, 43.95.

4x100m -- 1. D-B, 43.37; 2. Sc. Hill, 43.38; 3. Union, 44.40; 4. Marion, 44.99; 5. PHenry, 45.29; 6. Ridgeview, 45.41; 7. Vol., 46.19; 8. HV, 46.35; 9. Boone, 46.39; Alt -- Lee 46.63; Abgd., 46.70; JBattle, 46.92

4x200m -- 1. D-B, 1:29.27; 2. Sc. Hill, 1:31.48; 3. HV, 1:34.83; 4. Cherokee, 1:35.05; 5. Marion, 1:36.43; 6. Boone, 1:36.88; 7. SEast, 1:37.45; 8. Crockett, 1:39.18; 9. Vol., 1:40.04.

4x400m -- 1. D-B, 3:24.31; 2. Sc. Hill, 3:27.32; 3. Vol., 3:37.53; 4. Boone, 3:40.83; 5. SEast, 3:41.02; 6. Abgd, 3:41.45; 7. PHenry, 3:43.34; 8. Union, 3:48.53; 9. Lee, 3:50.87; Alt -- Ridgeview, 3:50.94; JIB, 3:52.65; E-side, 3:53.91.

4x800m -- 1. DBoone, 8:16.64; 2. Abgd., 8:25.23; 3. D-B, 8:34.04; 4. Vol., 8:41.84; 5. Univ. High, 8:49; 6. JBattle, 9:05.76; 7. Sc. Hill, 9:09.68; 8. UHigh, 9:18.01; 9. Cstlw., 9:21.64; Alt -- VHS, 9:26.48; Lee, 9:28.02; W-C, 9:28.40.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos