logo


no avatar

The TriCitiesSports.com Relays checklist has been updated

By STEVE WILMOTH, TriCitiesSports.com • Apr 26, 2017 at 5:32 PM

TriCitiesSports.com Relays

The following is the checklist for the TriCitiesSports.com Relays to be held Friday, May 5 at SCIENCE HILL High School in Johnson City. Field events begin at 4 p.m. with the running events starting at 6.

The top nine performances in each event determine the qualifiers. All qualifying times must be F.A.T. (automatic).

Athletes may participate in no more than four events total.

For additional information or to add an athlete to the list please contact Steve Wilmoth at TriCitiesSports.com. You may reach him at (423) 676-5470 or by email at [email protected]

As of April 25

GIRLS

100m -- 1. Chloe Arnold, THS, 12.45; 2. Britney Griffith, D-B, 12.58; 3. Abby Storms, GWythe, 12.72; 4. Stephanie Wisse, Unicoi, 12.73; 5. Brea Lampkins, GWythe, 12.98; 6. Kiley Wod, D-B, 13.00; 7. Sydney Breeding, D-B, 13.07; 8. Addisyn Rowe, Crockett, 13.08; 9. Kim Lester, Tw. Valley, 13.10; Alt - Asha Delaney, THS, 13.11; Molly Rhudy, Chil., 13.22; Josie Salyer, Vol., 13.27.

200m - 1. Chloe Arnold, THS, 25.91; 2. Stephanie Wisse, Unicoi, 26.51; 3. Ellie Massengill, THS, 26.68; 4. Britney Griffith, D-B, 26.77; 5. Abby Storms, GWythe, 26.78; 6. Heather Feuchtenberger, Eliz., 26.89; 7. Kim Lester, Tw. Valley, 27.09; 8. Hannah Wyrick, Eside, 27.42; Asha Delaney, THS, 27.42; Alt - Makaila Carlisle, Sc. Hill, 27.50; Mikala Dykstra, W-C, 27.55; Sydney Breeding, D-B, 27.56.

400m - 1. Heather Feuchtenberger, Eliz., 58.24; 2. Maria Chellah, Boone, 58.26; 3. Chloe Arnold, THS, 59.34; 4. Katy Neubert, Sc. Hill, 1:00.60; 5. Britney Griffith, D-B, 1:01.45; 6. Natalie Bates, D-B, 1:02.02; 7. Kim Lester, Tw. Valley, 1:02.37; 8. Kelsey Bailey, D-B, 1:02.59; 9. Hannah Wyrick, Eside, 1:02.73; Alt - Kerina Macariola, Sc. Hill, 1:03.50; Judy Chellah, Boone, 1:03.94; Kiley Wood, D-B, 1:04.06.

800m - 1. Heather Feuchtenberger, Eliz., 2:16.70; 2. Sasha Neglia, D-B, 2:17.43; 3. Maria Chellah, Boone, 2:22.98; 4. Paige Carlsen, Sc. Hill, 2:24.14; 5. Casey Miller, Sc. Hill, 2:29.69; 6. Ashtyn Hagood, D-B, 2:29.16; 7. Meg Davis, D-B, 2:29.18; 8. Sophia Neglia, D-B, 2:29.75; 9. Gracie Allen, D-B, 2:30.09; Alt - Makayla Shaw, Boone, 2:30.47; Bekah Owen, UH, 2:31.53; Emma Russum, D-B, 2:31.76.

1,600m -- 1. Sasha Neglia, D-B, 4:58.13; 2. Halle Hausman, Sc. Hill, 5:22.33; 3. Heather Feuchtenberger, Eliz., 5:22.85; 4. Sophia Neglia, D-B, 5:24.93; 5. Makayla Shaw, Boone, 5:28.99; 6. Lauren Pilton, Eliz., 5:30.14; 7. Ashtyn Hagood, D-B, 5:30.67; 8. Emma Russum, D-B, 5:31.31; 9. Gracie Allen, D-B, 5:33.85; Alt - Breanna Roy, Crockett, 5:34.97; Taylor Roy, Crockett, 5:41.11; Catherine Grossman, PHenry, 5:41.77.

3,200m - 1. Halle Hausman, Sc. Hill, 11:14.61; 2. Sophia Neglia, D-B, 11:27.76; 3. Makayla Shaw, Boone 11.48.26; 4. Emma Russum, D-B, 11:59.82; 5. Hannah Sokol, D-B, 12:22.80; 6. Jessey Ball, Leb., 12:25.02; 7. Julia Simpson, Sc. Hill, 12:33.24; 8. Gabrielle Mardis, Sc. Hill, 12:39.30; 9. Destiny Haller, Sc. Hill, 12:45.88; Alt - Breanna Roy, Crockett, 12:46.00; Kelsey Harrington, VHS, 13:06.79; Alanna Cloud, Boone, 13:07.69.

100m Hurdles - 1. Stephanie Wisse, Unicoi, 15.51; 2. Kalea Clark, Union, 16.28; 3. Georgia Caudle, Sc. Hill, 16.32; 4. Whitney Christian, Vol., 16.43; 5. Callee Cox, Mar., 16.65; 6. Olivia Kent, SSouth, 16.66; 7. Coryn Mock, Abgd., 16.83; 8. Jamie Bass, D-B, 17.39; 9. Makenzie Jones, Grnv., 17.42; Alt - Lily Sewel, D-B, 17.52; Tianna Crockett, GWythe, 17.62; Lenora Dingus, T-S, 17.74.

300m Hurdles - 1. Whitney Christian, Vol., 48.36; 2. Stephanie Wisse, Unicoi, 49.21; 3. Coryn Mock, Abng., 50.33; 4. Kenzie Thomas, SEast, 50.71; 5. Georgia Caudle, Sc. Hill, 51.11; 6. Macy Woods, D-B, 51.51; 7. Makenzie Jones, Grnv., 51.65; 8. Eden Easterling, THS, 51.66; 9. Lenora Davis, T-S, 52.27; Alt - Ashley Chester, Union, 52.33; Jamie Bass, D-B, 52.40; Ryland Harrison, Holston, 52.82.

4x100m -- 1. D-B, 51.29; 2. GWythe, 51.40; 3. THS, 51.97; 4. Vol., 52.47; 5. Sc. Hill, 52.93; 6. Union, 53.33; 7. Abgd., 53.34; 8. W-C, 53.53; 9. Chil., 54.58; Alt - WGrn., 55.24; PHenry, 55.26; SSouth, 55.26.

4x200m - 1. THS, 1:49.15; 2. D-B, 1:47.06; 3. Sc. Hill, 1:50.10; 4. Vol., 1:50.90; 5. Boone, 1:52.28; 6. Grnv., 1:56.90; 7. SEast, 1:56.96; 8. SSouth, 1:57.21; 9. WGrn., 2:00.36; Alt -- HValley, 2:00.80; Elizabethton, 2:12.72; Abgd., 2:12.92; Chuckey-Doak, 2:16.12.

4x400m - 1. D-B, 4:07.15; 2. Sc. Hill, 4:13.94; 3. Boone, 4:17.78; 4. THS, 4:21.38; 5. Chil., 4:24.51; 6. Eliz., 4:25.19; 7. SEast, 4:29.47; 8. Grnv., 4:32.50; 9. PHenry, 4:32.67; Alt - Vol., 4:43.89; W-C, 4:44.87; Abgd., 4:46.08.

4x800m - 1. D-B, 9:50.36; 2. Sc. Hill, 10:00.60; 3. Boone, 10:15.59; 4. Eliz., 10:51.05; 5. Crockett, 11.12.71; 6. U-High, 11:19.60; 7. Union, 11:21.41; 8. Unicoi, 11:21.57; 9. SCentral, 11:25.73; Alt - Rye Cove, 11:42.07; Gate City, 11:42.62; Grnv., 11:43.74.

Discus - 1. Michelle Morris, Abgd., 113-10; 2. Kyra Gambrell, D-B, 112-08; 3. Camryn Koroma, Eliz., 107-2; 4. Jessica Hibbits, W-C, 102-6; 5. Jasmine Roberts, Eliz., 101-6; 6. Daniela Palomino, Crockett, 100-0; 7. Casey Quillen, PHenry, 99-4; 8. Ariel Endicott, Hur., 99-7; 9. Cortney Kinder, JB, 98-8; Alt - Autumn Garrett, SEast, 96-1; Whitney Ely, Lee, 93-1; Autumn Townsend, SEast, 92-2.

Shot Put - 1. Michelle Morris, Abgd., 37-9¼; 2. Jasmine Roberts, Eliz., 35-2; 3. Aalliyah Worley, VHS, 33-6; 4. Stephanie Whitfield, W-C, 32-8; 5. Sydney Wise, JB, 32-5; 6. Kyra Gambrell, D-B, 32-4; 7. Abigail Belcher, PHenry, 32-3½; 8. Ashley Chester, Union, 32-2; 9. Lauren Duncan, T-Springs, 32-0½; Alt - Whitney Ely, Lee, 31-6; Cassidy Phillips, PHenry, 31-4½; Savannah Clark, RV, 31-4¼.

High Jump - 1. Addisyn Rowe, Crockett, 5-8; 2 Callee Cox, Mar., 5-2; 3. Erin Fuller, Boone, 5-1; Taylor Gilbert, Abgd., 5-1; 5. Mikala Dykstra, W-C, 5-0; Connor Johnson, Eliz., 5-0; Caeley Glisan, Mar., 5-0; Olivia Kent, SSouth, 5-0; Lily Grifith, D-B, 5-0; Alt - Cassidy Campbell, Vol., 4-10; Emily Hatley, Vol., 4-10; Abbi Morelock, Grnv., 4-10; Kacie Culbertson, JIB, 4-10; Cassidy Farley, Abgd., 4-10.

Long Jump - 1. Abby Storms, GWythe, 17-6; 2. Callee Cox, Mar., 16-7¼; 3. Kalea Clark, Union, 16-5½; 4. Tianna Crockett, GWythe, 16-5; 5. Whitney Christian, Vol., 16-3½; 6. Makaila Carlisle, Sc. Hill, 16-0; 7. Stephanie Wisse, Unicoi, 15-11; 8. Morgan Salyers, Vol., 15-10; 9. Jemimah Ndune, Sc. Hill, 15-9½; Alt - Lily Sewell, D-B, 15-8½; Molly Rhudy, Chil., 15-8; Georgia Caudle, Sc. Hill, 15-7.

Triple Jump -- 1. Kalea Clark, Union, 36-7½; 2. Abby Storms, GWythe, 36-3¼; 3. Molly Rhudy, Chil., 35-6½; 4. Callee Cox, Mar., 34-3½; 5. Kelsey Bailey, D-B, 33-10; 6. Morgan Salyers, Vol., 33-7; 7. Stephanie Wisse, Unicoi, 32-2½; 8. Amber King, Eliz., 32-2; 9. Jaisa Calloway, Sc. Hill, 31-9¼; Alt - Kerina Macariola, Sc. Hill, 31-9; Olivia Kent, SSouth, 31-7; Tianna Crockett, GWythe, 31-5.

Pole Vault - 1. Meredith Fullbright, Sc. Hill, 9-0; Julia Parr, Sc. Hill, 9-0; 3. Faith Julian, WGrn., 8-6; Caroline Reams, D-B, 8-6; Caitlin Cutshall, Boone, 8-6; 6. Madalyn Herrmann, Boone, 7-6; 7. Eden Easterling, THS, 7-6; 8. Lexie Smith, WGrn., 7-0; 9. Madison Taylor, THS, 7-0; Alt - Claudia Moncada, Sc. Hill, 6-6; Natalie Newsome, HV, 6-6; Hailey Hawkins, Unicoi, 6-6; Haley Dunn, UH, 6-6.

Boys

100m -- 1. Bryce Barrett, D-B, 10.85; 2. Kamdyn Lee, D-B, 11.00; 3. Trey Garland, Sc. Hill, 11.04; 4. Jeamy Williams, D-B, 11.10; 5. Connor Buchanan, PHenry, 11.20; 6. Jacob Hensley, Rview, 11.22; 7. Hunter Davenport, HV, 11.34; 8. Austin Outland, Eliz., 11.39; 9. Preston Shaft, Mar., 11.51; Alt - Zach McNeil, Mar., 11.54; Dylan Street, HV, 11.55; 12. Brady Justice, Hurl., 11.55.

200m -- 1. Bryce Barrett, D-B, 21.56; 2. Jeamy Williams, D-B, 22.51; 3. Connor Buchanan, PHenry, 22.81; 4. Kamdyn Lee, D-B, 22.94; 5. Tate Overbay, Sc. Hill, 23.12; 6. Austin Outland, Eliz., 23.20; 7. Dakota Owens, Union, 23.29; 8. Jacob Hensley, Rview, 23.36; 9. Zach McNeil, Mar., 23.47; Dee Williams, D-B, 23.47; Alt - Caleb Duncan, Sc. Hill, 23.53; Ellis Robinson, GWythe, 23.53.

400m - 1. Bryce Barrett, D-B, 48.77; 2. Jeamy Williams, D-B, 49.81; 3. Jeff Wallace, Abgd., 51.57; 4. Tate Overbay, Sc. Hill, 52.12; 5. Dee Williams, D-B, 52.22; 6. Will Layman, GWythe, 52.49; 7. Noah Osborne, THS, 52.74; 8. Dakota Owens, Union, 52.90; 9. Takeem Young, Grnv., 53.19; Alt - Matt Simpson, Vol., 53.35; DeShaun Hill, SEast, 53.35; Trey Lowe, SEast, 53.60.

800m - 1. Alex Crigger, Sc. Hill, 1:56.25; 2. Ben Varghese, Boone, 1:58.85; 3. Joseph Fry, D-B, 2:01.48; 4. Zac Branham, Boone, 2:01.82; 5. Caleb Sells, Boone, 2:04.68; 6. Mason Roe, Abgd., 2:05.04; 7. Cooper Greer, Abgd., 2:05.95; 8. Michal Ellison, SEast, 2:06.83; 9. Matt Huff, Boone, 2:07.03; Alt - Thomas Seeley, Sc. Hill, 2:07.33; Caleb Davis, D-B, 2:08.26; Daniel Johnson, Boone, 2:08.89.

1,600m -- 1. Ben Varghese, DBoone, 4:17.30; 2. Alex Crigger, Sc. Hill, 4:22.34; 3. Gavin Grossman, PHenry, 4:36.87; 4. Matt Huff, Boone, 4:39.41; 5. John Easton, Leb., 4:40.19; 6. Caleb Sells, Boone, 4:42.09; 7. Jordan Dove, Abgd., 4:43.62; 8. Chance Bowman, Boone, 4:45.75; 9. Thomas Seeley, Sc, Hill, 4:47.00; Alt - Tyler Mays, D-B, 4:48.25; Noah Wheeling, Abgd., 4:49.17; Zach Johnson, SSouth, 4:51.68.

3,200m - 1. Ben Varghese, Boone, 9:14.32; 2. Alex Crigger, Sc. Hill, 9:40.49; 3. Matt Huff, Boone, 10:08.79; 4. Chance Bowman, B0one, 10:16.14; 5. Noah Wheeling, Abgd., 10:16.17; 6. John Davison, D-B, 10:24.01; 7. Caleb Sells, Boone, 10:27.87; 8. Zach Johnson, SSouth, 10:32.12; 9. Mason Lewis, Boone, 10:34.85; Alt - Ben Hazelwood, VHS, 10:35.79; Ethan Blevins, Abgd., 10:36.10; Porter Bradley, UH, 10:37.67.

110m Hurdles -- 1. Alex Davenport, PHenry, 14.98; 2. T.J. Patton, Sc. Hill, 15.01; 3. Reese Cornett, D-B, 15.51; 4. Markell Moss, GWythe, 15.71; 5. Ethan Ward, SSouth, 15.93; 6. Austin Faris, PHenry, 16.15; 7. Connor Morgan, Sc. Hill, 16.27; 8. Adrion Jenkins, Union, 16.40; 9. Aaron Watterson, SSouth, 16.41; Alt - Jordan Gonzalez, D-B, 16.44; Juliun Lane, WGrn., 16.50

300m Hurdles -- 1. Jordan Murray, D-B, 40.64; 2. T.J. Patton, Sc. Hill, 40.80; 3. Markell Moss, GWythe, 42.18; 4. Joe Jones, Boone, 42.41; 5. Juliun Lane, WGrn., 42.56; 6. Ethan Ward, South, 42.66; 7. Reece Cornett, D-B, 42.93; 8. Connor Morgan, Sc. Hill, 43.08; 9.Brett Smith, Eliz., 43.40; Alt - Adrion Jenkins, Union, 43.42; Austin Faris, PHenry, 43.73; Ty Youngblood, Grnv., 43.74.

4x100m - 1. Sc. Hill, 43.38; 2. D-B, 43.42; 3. GWythe, 44.25; 4. Union, 44.67; 5. Marion, 44.99; 6. PHenry, 45.29; 7. SSouth, 45.30; 8. Eliz., 45.61; 9. Vol., 46.19; Clai., 46.19; Alt - HV, 46.35; Rview, 46.54.

4x200m -- 1. D-B, 1:30.67; 2. Sc. Hill, 1:31.48; 3. HV, 1:34.83; 4. Eliz., 1:35.60; 5. Marion, 1:36.43; 6. SEast, 1:37.45; 7. Sc. Hill B, 1:37.71; 8. WGrn., 1:37.72; 9. Boone, 1:38.24; Alt - South, 1:39.00; Grnv., 1:39.54; Crockett, 1:39.67.

4x400m - 1. D-B, 3:26.59; 2. Sc. Hill, 3:32.00; 3. Vol., 3:37.53; 4. Eliz., 3:40.13; 5. GWythe, 3:40.74; 6. SEast, 3:41.02; 7. Boone, 3:42.49; 8. PHenry, 3:43.34; 9. Grnv, 3:45.00; Alt – Abgd’’ 3:45.57; Union, 3:48.53; SSouth, 3:48.82.

4x800m - 1. DBoone, 8:16.64; 2. Abgd., 8:25.23; 3. D-B, 8:34.04; 4. Vol., 8:41.84; 5. Sc. Hill, 9:09.68; 6. Grnv., 9:11.09; 7.South, 9:13.69; 8. UHigh, 9:18.01; 9. Cstlw., 9:21.64; Alt - VHS, 9:26.48; Lee, 9:28.02; Battle, 9:30.22.

Discus - 1. Jacob Bee, D-B, 146-05; 2. Ben Osborne, D-B, 137-10; 3. Austin Bordlee, JIB, 134-02; 4. Jarrett Adkins, PHenry, 133-1; 5. Evan Grooms, Grnv., 132-8; 6. Hunter Eads, SEast, 132-4; 7. Richard Landy, Vol., 132-1; 8. Justin Barnett, Union, 130-10; 9. Jacob Roller, D-B, 128-7; Alt - Noah Shelton, Boone, 128-0; Ian Kilday, Grnv., 126-3; Jeremiah Sullivan, Boone, 124-0.

Shot Put - 1. Hunter Eads, SEast, 48-2¼; 2. Jarrett Adkins, PHenry, 47-5½; 3. Justin Barnett, Union, 47-1; 4. David Snodgrass, Union, 45-9; 5. Savon Wadsworth, D-B, 44-3; 6. Keyontre Taylor, D-B, 44-0; 7. Austin Bordlee, JIB, 43-6½; 8. Zach Brown, PHenry, 43-5; 9. Trey Phillips, Cstlw., 43-3½; Alt - Jonathan Haderer, JB., 43-1¾; Drew Christian, D-B, 43-1; Zachary Lane, Grnv., 42-11¼.

High Jump - 1. Adrion Jenkins, Union, 6-6; Noah Shelton, Boon, 6-6; 3. Raymond Hoskins, JIB, 6-4; 4. Tanner Henry, D-B, 6-3; 5. Samuel Cleek, D-B, 6-0; Takeem Young, Grnv., 6-0; Jordan Richardson, ESide, 6-0; Sam Lucas, SSouth, 6-0; Nate Jackson, Sc. Hill, 6-0; Alt - Austin Roark, HV, 5-11; Austin Lane, JIB, 5-10; Robbie Medley, VHS, 5-10; Tanner Bartee, Rview, 5-10; Jordan Self, Sullivan Central, 5-10.

Long Jump - 1. Larry Begley, JB, 21-8; 2. Alex Davenport, PHenry, 21-3; 3. TJ Patton, Sc. Hill, 21-0½; 4. Juliun Lane, WGrn., 20-10; 5. Ellis Robinson, GWythe, 20-7; 6. Tanner Henry, D-B, 20-6¾; 7. Preston Shaft, Mar., 20-6; 8. Trey Lowe, SEast, 20-3; 9. Reed Samuel, JB, 20-2½; Alt - Aziz Dunn, D-B, 20-2¼; Markell Moss, GWythe, 20-2½; T.J. Patton, Sc. Hill, 20-1½; Takeem Young, Grnv., 20-1½.

Triple Jump -- 1. Grayson Hurd, Vol., 42-7½; 2. Kai Norman, HV, 42-1; 3. Jarah Brown, D-B, 41-9½; 4. Alex Davenport, Abgd., 41-3½; 5. Tanner Henry, D-B, 41-2½; 6. Takeem Young, Grnv, 41-2; 7. Juliun Lane, WGrn., 40-10; 8. James Mitchell, Union, 40-9¾; 9. Connor Buchanan, PHenry, 40-7; Alt - Raymond Hoskins, Union, 40-6; Brett Smith, Eliz., 40-5; Austin Bagley, Boone, 40-4¼.

Pole Vault -- 1. Ryan Jacomet, DBoone, 13-0; 2. William Peterson, Sc. Hill, 12-6; 3. Philip Scharfstein, Sc. Hill, 12-0; Moses Coley, UH, 12-0; 5. Grant Brademeyer, Sc. Hill, 10-6; Andrew Bowen, Unicoi, 10-6; Athan Kalogeros, Sc. Hill, 10-6; 8. Aidan Costello, UH, 9-6; 9. Jaylon Clark, HV, 9-6; Alt - Tanner Henry, D-B, 9-0 Gabe Fuller, WGrn., 9-0; Ian Kilday, Grnv., 9-0; Richard Lettich, UH, 9-0; Jacob Ledford, SH, 9-0.

Kingsport Times News Videos