logo


no avatar

Check out where you stand on the TriCitiesSports.com Relays checklist

By STEVE WILMOTH, TriCitiesSports.com • Apr 12, 2017 at 8:28 PM

Tri-Cities Sports.com Relays Checklist

The following is the checklist for the TriCitiesSports.com Relays to be held Friday, May 5 at SCIENCE HILL High School in Johnson City. Field events begin at 4 p.m. with the running events starting at 6.

The top nine performances in each event determine the qualifiers. All qualifying times must be F.A.T. (automatic).

Athletes may participate in no more than four events total.

For additional information or to add an athlete to the list please contact Steve Wilmoth at (423) 676-5470 or email him at parr[email protected]

Checklist as of April 10

Girls

100m: 1. Chloe Arnold, THS, 12.45; 2. Britney Griffith, D-B, 12.67; 3. Stephanie Wisse, Unicoi, 12.99; 4. Addisyn Rowe, DC, 13.08; 5. Kiley Wood, D-B, 13.14; 6. Sydney Breeding, D-B, 13.26; 7. Josie Salyer, Vol., 13.27; 8. Hailey Tilson, D-B, 13.32; 9. Hannah Wyrick, E-Side, 13.41; Alt - Molly Rhudy, Chil., 13.47; Jemimah Ndune, SH, 13.51; Lyric Schmidt, South, 13.53.

200m: 1. Chloe Arnold, THS, 25.91; 2. Britney Griffith, D-B, 26.98; 3. Heather Feuchtenberger, Eliz., 27.03; 4. Stephanie Wisse, Unicoi, 27.33; 5. Hannah Wyrick, E-Side, 27.42; 6. Makaila Carlisle, SH, 27.50; 7. Olivia Kent, S-South, 27.60; 8. Kiley Wood, D-B, 27.96; 9. Lindsey Wyatt, Abin., 28.13; Alt - Erin Fuller, Boone, 28.53; Maggie Buchanan, PH, 28.60; Grace Mitchell, Abin., 28.60.

400m: 1. Heather Feuchtenberger, Elizabethton, 58.24; 2. Maria Chellah, Boone, 58.26; 3. Katy Neubert, SH, 1:00.60; 4. Britney Griffith, D-B, 1:01.93; 5. Natalie Bates, D-B, 1:02.67; 6. Kelsey Bailey, D-B, 1:02.85; 7. Kerina Macariola, SH, 1:03.50; 8. Hannah Wyrick, E-Side, 1:03.55; 9. Judy Chellah, Boone, 1:03.94; Alt. - Kiley Wood, D-B, 1:04.06; 11. Gracie Manis, Vol., 1:04.39; Maya O’Dell, Grv., 1:04.86;

800m:  1. Sasha Neglia, D-B, 2:17.43; 2. Heather Feuchtenberger, Eliz., 2:16.70; 3. Maria Chellah, Boone, 2:22.98; 4. Paige, SH, 2:24.14; 5. Casey Miller, SH, 2:29.69; 6. Ashtyn Hagood, D-B, 2:29.16; 7. Meg Davis, D-B, 2:29.18; 8. Sophia Neglia, D-B, 2:29.75; 9. Gracie Allen, D-B, 2:30.09; Alt - Makayla Shaw, Boone, 2:30.47; Bekah Owen, UH, 2:31.53; Emma Russum, D-B, 2:31.76.

1,600m:  1. Sasha Neglia, D-B, 4:58.13; 2. Halle Hausman, SH, 5:22.33; 3. Heather Feuchtenberger, Eliz., 5:22.85; 4. Makayla Shaw, Boone, 5:28.99; 5. Ashtyn Hagood, D-B, 5:30.73; 6. Emma Russum, D-B, 5:33.22; 7. Lauren Pilkton, Eliz., 5:34.82; 8. Breanna Roy, DC, 5:34.97; 9. Gracie Allen, D-B, 5:35.21; Alt - Taylor Roy, Crockett, 5:41.11; Catherine Grossman, PH, 5:41.77; Jessey Ball, Leb., 5:44.65.

3,200m: 1. Sophia Neglia, D-B, 11:28.51; 2. Emma Russum, D-B, 12:02.53; 3. Hannah Sokol, D-B, 12:22.80; 4. Jessey Ball, Leb., 12:25.02; 5. Julia Simpson, SH, 12:33.24; 6. Gabrielle Mardis, SH, 12:39.30; 7. Breanna Roy, DC, 12:46.00; 8. Alanna Cloud, Boone, 13:07.69; 9. Ali Burns, UH, 13:24.49; Alt - Rebekah Thomas, PH, 12:46.14; Kelsey Harrington, VHS, 12:55.68; Destiny Miller, SH, 13:38.00.

100m Hurdles: 1. Stephanie Wisse, UC, 15.75; 2. Georgia Caudle, SH, 16.32; 3. Whitney Christian, Vol., 16.52; 4. Callee Cox, Mar., 16.65;

5. Olivia Kent, South, 16.66; 6. Coryn Mock, Abin., 16.83; 7. Makenzie Jones, Grv., 17.42; 8. Jamie Bass, D-B, 17.47; 9. Lily Sewel, D-B, 17.55; Alt - Morgan Salyers, Vol., 18.17; Anna Reed, SH, 18.19; Hannah Richards, Chil., 18.34.

300m Hurdles:  1. Whitney Christian, Vol., 48.36; 2. Stephanie Wisse, UC, 49.21; 3. Coryn Mock, Abin., 50.33; 4. Kenzie Thomas, East, 50.71;

5. Makenzie Jones, Grv., 51.65; 6. Macy Woods, D-B, 51.73; 7. Ryland Harrison, Hol., 52.82; 8. Jamie Bass, D-B, 53.12; 9. Georgia Caudle, SH, 53.36; Alt - Emily Graham, Grv., 53.45; Morgan Salyers, Vol., 53.83; Mattie Topping, South, 54.76.

4x100m:  1. D-B, 51.32; 2. SH, 52.93; 3. Vol., 52.95; 4. Abin., 53.34; 5. SH, 53.83; 6. P-Henry, 55.26; 7. Chil., 55.28; 8.Hol., 55.50; 9. W-Greene, 56.29; Alt - S-East, 56.35; Sc. Hill B, 57.14; Grv., 57.16.

4x200m:  1. D-B, 1:49.69; 2. Sc. Hill, 1:51.09; 3. Boone, 1:52.28; 4. THS, 1:55.06; 5. Vol., 1:56.14; 6. Grv., 1:56.90; 7. S-East, 1:56.96; 8. W-Greene, 2:00.36; 9. S-South, 2:00.56; H-Valley, 2:03.37; Vol. B, 2:10.07; Abin., 2:12.94

4x400m:  1. D-B, 4:13.03; 2. Sc. Hill, 4:13.94; 3. Boone, 4:19.83; 4. Eliz., 4:25.19; 5. THS, 4:26.68; 6. Chil., 4:30.42; 7. S-East, 4:32.46; 8. Grv., 4:32.50; 9. P-Henry, 4:32.67; Alt - Boone ‘B’, 4:41.28; Vol., 4:43.89; Abin., 4:46.08.

4x800m:  1. D-B, 9:50.36; 2. Sc. Hill, 10:00.60; 3. Boone, 10:15.59; 4. U-ty High, 11:19.60; 5. Crockett, 11:23.70; 6. Unicoi, 11:37.77; 7. Grv., 11:43.74; 8. Eliz., 12:03.27; 9. Abin., 12:23.53; Alt - Chil., 12:36.15; H-Valley, 12:36.07; S-East, 12:42.28.

Discus: 1. Michelle Morris, Abin., 113-10; 2. Camryn Koroma, Eliz., 107-2; 3. Khyra Gambrell, D-B, 106-2; 4. Hibbits, W-C, 101-10; 5. Jasmine Roberts, Eliz., 101-6; 6. Casey Quillen, PH, 99-4; 7. Cortney Kinder, Battle, 98-8; 8. Daniela Palomino, DC, 93-11; 9. Autumn Townsend, East, 92-2; Alt - Meredith St. Clair, South, 89-5; Sydney Wise, Battle, 88-0; Aalliyah Worley, VHS, 87-6.

Shot Put:  1. Michelle Morris, Abin., 36-10; 2. Jasmine Roberts, Eliz., 33-7; 3. Aalliyah Worley, VHS, 33-6; 4. Sydney Wise, Battle, 32-5; 5. Abigail Belcher, PH, 32-3½; 6. Whitfield, W-C, 31-7½; 7. Cassidy Phillips, PH, 31-4½; 8. Casey Quillen, PH, 31-4; 9. Hibbits, W-C, 31-3; Alt - Kyha Gambrell, D-B, 31-3; Camryn Koroma, Eliz., 31-1; Autumn Garrett, East, 31-1.

High Jump: 1. Addisyn Rowe, DC, 5-5; 2. Callee Cox, Mar., 5-2; 3. Erin Fuller, Boone, 5-1; 4. Taylor Gilbert, Abin., 5-1; 5. Connor Johnson, Eliz.n, 5-0; 6. Dykstra, W-C, 5-0; 7. Caeley Glisan, Mar., 5-0; 8. Olivia Kent, South, 5-0; 9. Cassidy Campbell, Vol., 4-10; Alt - Emily Hatley, Vol., 4-10; Abbi Morelock, Grv, 4-10. Kacie Culbertson, JIB, 4-10; Cassidy Farley, Abin., 4-10.

Long Jump: 1. Callee Cox, Mar., 16-7¼; 2. Clark, Union, 16-5½; 3. Whitney Christian, Vol., 16-2½; 4. Makaila Carlisle, SH, 16-0; 5. Stephanie Wisse, UCy, 15-11; 6. Jemimah Ndune, SH, 15-9½; 7. Georgia Caudle, SH, 15-7; 8. Chester, Union, 15-6; 9. Addisyn Rowe, DC, 15-5¾; Alt - Molly Rhudy, Chil., 15-4½; Erin Fuller, Boone, 15-3¾; Ryland Harrison, Hol., 15-3¼.

Triple Jump:  1. Clark, Union, 36-7½; 2. Molly Rhudy, Chil., 35-6½; 3. Callee Cox, Mar., 34-3½; 4. Morgan Salyers, Vol., 33-7; 5. Stephanie Wisse, UC, 32-2½; 6. Amber King, Eliz., 32-2; 7. Jaisa Calloway, SH, 31-9¼; 8. Kerina Macariola, SH, 31-9; 9. Olivia Kent, South, 31-7; Alt - Bailey Cheek, WG, 31-2; Baileigh Teffeteller Malone, WG, 30-5¾; Lydia Blair-James, JI n, 30-2; Sarah Vogt, D-B, 30-2.

Pole Vault:  1. Meredith Fullbright, SH, 9-0; 2. Julia Parr, SH, 9-0; 3. Faith Julian, WG, 8-6; 4. Caroline Reams, D-B, 8-6; 5. Caitlin Cutshall,Boone, 8-6; 6. Madalyn Herrmann, Boone, 7-6; 7. Eden Easterling, THS, 7-0; 8. Lexie Smith, WG, 7-0; 9. Claudia Moncada, SH, 6-6; Alt - Natalie Newsome, HV, 6-6; Hailey Hawkins, Unicoi, 6-6; Haley Dunn, UH, 6-6.

Boys

100m:  1. Bryce Barrett, D-B, 10.85; 2. Kamdyn Lee, D-B, 11.00; 3. Trey Garland, SH, 11.06; 4. Connor Buchanan, PH, 11.20; 5. Jacob Hensley, RV, 11.22; 6. Hunter Davenport, HV, 11.34; 7. Preston Shaft, Mar., 11.51; 8. Zach McNeil, Mar., 11.54; 9. Dylan Street, HV, 11.55; Alt - Akshay, Bakshi, SH, 11.57; Jaque Powell, C-D, 11.59; Austin Outland, Eliz., 11.62

200m:  1. Bryce Barrett, D-B, 21.73; 2. Jeamy Williams, D-B, 22.51; 3. Connor Buchanan, PH, 22.81; 4. Kamdyn Lee, D-B, 23.00; 5. Tate Overbay, SH, 23.12; 6. Jacob Hensley, RV, 23.36; 7. Zach McNeil, Mar., 23.47; 8. Dee Williams, D-B, 23.47; 9. Caleb Duncan, SH, 23.53; Alt - Larry Begley, JB, 23.70; Grayson Hurd, Vol., 23.74; 12. Tyree Bynum, VHS, 23.80.

400m: 1. Bryce Barrett, D-B, 48.77; 2. Jeamy Williams, D-B, 50.28; 3. Jeff Wallace, Abi., 51.57; 4. Tate Overbay, SH, 52.12; 5. Dee Williams, D-B, 52.22; 6. Takeem Young, Grv, 53.19; 7. Matt Simpson, Vol., 53.35 ; 8. Trey Lowe, East, 53.80; 9. DeShaun Hill, East, 54.05; Alt - Bryn Cowart, SH, 54.30; Kinden Reyes, D-B, 54.30; Akshay Bakshi, SH, 54.54.

800m: 1. Alex Crigger, SH, 1:56.25; 2. Ben Varghese, Boone, 1:58.85; 3. Zac Branham, Boone, 2:02.30; 4. Jordan Murray, D-B, 2:03.85; 5. Mason Roe, Abi., 2:05.04; 6. Cooper Greer, Abi., 2:05.95; 7. Micah Ellison, East, 2:06.83; 8. Matt Huff, Boone, 2:07.03; 9. Thomas Seeley, SH, 2:07.33; Alt - Caleb Sells, Boone, 2:08.12; Caleb Davis, D-B, 2:08.71; Joseph Fry, D-B, 2:09.07.

1,600m: 1. Ben Varghese, Boone, 4:22.61; 2. Gavin Grossman, PH, 4:36.87; 3. John Easton, Leb., 4:40.19; 4. Jordan Dove, Abi., 4:43.62; 5. Matt Huff, Boone, 4:43.67; 6. Caleb Sells, Boone, 4:45.17; 7. Chance Bowman, Boone, 4:45.75; 8. Thomas Seeley, SH, 4:47.00; 9. Noah Wheeling, Abi., 4:49.17; Alt - Zach Johnson, South, 4:51.68; Ray Richardson, SH, 4:52.56; Ryland Jones, Grv., 4:53.00.

3,200m: 1. Alex Crigger, SH, 9:40.49; 2. Noah Wheeling, Abi., 10:16.17; 3. John Davison, D-B, 10:24.01; 4. Caleb Sells, Boone, 10:27.87; 5. Zach Johnson, South, 10:32.12; 6. Mason Lewis, Boone, 10:34.85; 7. Ethan Blevins, Abi., 10:36.10; 8. Porter Bradley, UH, 10:37.67; 9. Alex Crow, D-B, 10:50.65; Alt - Peyton Baines, Boone, 10:59.09; Ethan Fields, Eliz., 11:01.13; Alexander Thomas, D-B, 11:04.66.

110m Hurdles:  1.Alex Davenport, PH, 14.98; 2. T.J. Patton, SH, 15.28; 3. Reese Cornett, D-B, 15.51; 4. Ethan Ward, South, 15.93; 5. Austin Faris, PH, 16.15; 6. Connor Morgan, SH, 16.37; 7. Aaron Watterson, South, 16.41; 8. Juliun Lane, WG, 16.50; 9. Jordan Gonazles, D-B, 16.51; Alt - Joe Jones, Boone, 16.67; 11. Ty Youngblood, Grv, 16.90; 12. Raymond Hoskins, JIBurton, 17.06.

300m Hurdles:  1. T.J. Patton, SH, 41.60; 2. Jordan Murray, D-B, 41.73; 3. Joe Jones, Boone, 42.41; 4. Juliun Lane, WG, 42.56; 5. Austin Faris, PH, 43.73; 6. Ty Youngblood, Grv., 43.74; 7. Ethan Ward, South, 43.83; 8. Alex Davenport, PH, 44.09; 9. Connor Morgan, SH, 44.31; Alt -- Ethan Whitley, East, 44.31; 11. Greg Goins, Clab., 44.71; 12. Sebastian Latorre, West Greene, 44.95.

4x100m: 1. Sc Hill, 43.38; 2. D-B, 43.63; 3. Marion, 44.94; 4. P. Henry, 45.29; 5. S-South, 45.30; 6. Eliz., 46.16; 7. Vol., 46.19; 8. Clai., 46.19; 9. H-Valley, 46.35; Alt - Boone, 46.60; Ridgeview, 46.79

4x200m:  1. Sc. Hill, 1:31.48; 2. D-B, 1:32.88; 3. Eliz., 1:35.83; 4. H-Valley, 1:36.31; 5. Marion, 1:36.43; 6. S-East, 1:37.45; 7. Sc. Hill B, 1:37.71; 8. W. Greene, 1:38.89; 9. Grv, 1:39.54; Alt - Boone, 1:39.91; Vol., 1:40.04.

4x400m:  1 D-B, 3:30.79; 2. Sc. Hill, 3:33.64; 3. S-East, 3:42.28; 4. Boone, 3:42.98; 5. Vol., 3:42.98; 6. P-Henry, 3:43.34; 7. Eliz., 3:44.48; 8. Grv, 3:45.00; 9. Abing., 3:45.57; Alt - S-South, 3:48.82; W. Greene, 3:52.88; Chil., 3:58.44.

4x800m:  1. Boone, 8:16.64; 2. Abing, 8:25.23; 3. Vol., 8:41.84; 4. D-B, 8:46.46; 5. Sc. Hill, 9:09.68; 6. Grv., 9:11.09; 7. U-High, 9:18.01; 8. Battle, 9:30.22; 9. Cstlw., 9:30.46; Alt - R-View, 9:55.29; 11. Crockett, 10:05.05; W. Greene, 10:06.51.

Discus: 1. Jacob Bee, D-B, 142-10; 2. Ben Osborne, D-B, 137-10; 3. Jarrett Adkins, PH, 133-1; 4. Evan Grooms, Grv., 132-8; 5. Hunter Eads, East, 132-4; 6. Noah Shelton, Boone, 128-0; 7. Ian Kilday, Grv., 126-3; 8. Jacob Roller, D-B, 123-9; 9. Barnett, Union, 123-2½; Alt - Andrew Bishop, SH, 123-2; Cameron Higgins, Unicoi, 122-11; Bordlee, JIB, 122-8.

Shot Put:  1. Jarrett Adkins, PH, 47-5½; 2. Snodgrass, Union, 45-8; 3. Hunter Eads, East, 45-4; 4. Savon Wadsworth, D-B, 44-3; 5. Barnett, Union, 44-1; 6. Keyontre Taylor, D-B, 44-0; 7. Zach Brown, PH, 43-5; 8. Jonathan Haderer, JB, 43-1¾; 9. Drew Christian, D-B, 43-1; Alt - Zachary Lane, Grv., 42-11¼; Trey Phillips, Cstl., 42-11; 12. Chance Langston, Marion, 42-5.

High Jump: 1. Adrion Jenkins, Union, 6-4; 2. Raymond Hoskins, JIB, 6-4; 3. Tanner Henry, D-B, 6-2; 4. Samule Cleek, D-B, 6-0; 5. Noah Shelton, D-B, 6-0; 6. Takeem Young, Grv., 6-0; 7. Jordan Richardson, Easi., 6-0; 8. Sam Lucas, South, 6-0; 9. Austin Roark, HV, 5-11; Alt - Austin Lane, JIB, 5-10; Robbie Medley, VH, 5-10; Tanner Bartee, RV, 5-10; Jordan Self, Central, 5-10.

Long Jump: 1. Larry Begley, Battle, 21-8; 2. Alex Davenport, PH, 21-3; 3. TJ Patton, SH, 21-0½; 4. Juliun Lane, WG, 20-10; 5. Tanner Henry, D-B, 20-6¾; 6. Preston Shaft, Marion, 20-4; 7. Trey Lowe, Sullivan, 20-3; 8 . Reed Samuel, Battle, 20-2½; 9. T.J. Patton, SH, 20-1½; Alt - Takeem Young, Grv., 20-1½; Dylan Street, HV, 20-0; Joseph Kisner, Central, 20-0

Triple Jump: 1. Kai Norman, HV, 42-1; 2. Jarah Brown, D-B, 41-10½; 3. Alex Davenport, Abg., 41-3½; 4. Takeem Young, Grv., 41-2; 5. Tanner Henry, D-B, 40-10; 6. Juliun Lane, WG, 40-10; 7. Connor Buchanan, PH, 40-7; 8. Brett Smith, Eliz., 40-5; 9. Raymond Hoskins, Union, 40-6; Alt - Tanner Bartee, RV, 40-4; Zach Brown, PH, 40-2; Robbie Medley, VH, 40-2

Pole Vault: 1. Ryan Jacomet, Boone, 13-0; 2. Philip Scharfstein, SH, 12-0; 3. Moses Coley, UH, 12-0; 4. William Peterson, SH, 11-6; 5. Grant Brademeyer, SH, 10-6; 6. Andrew Bowen, Unicoi, 10-6; 7. Athan Kalogeros, SH, 10-6; 8. Aidan Costello, UH, 9-6; 9. Jaylon Clark, HV, 9-6; Alt - Tanner Henry, D-B, 9-0; Gabe Fuller, WG, 9-0; Ian Kilday, Grv, 9-0; Richard Lettich, UH, 9-0; 14. Jacob Ledford, SH, 9-0

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos