logo


no avatar

TSSAA, VHSL basketball schedules

• Mar 7, 2016 at 12:29 AM

The upcoming TSSAA and VHSL basketball schedules for the week beginning March 7:

 

Basketball

Monday, March 7

TSSAA Sectionals

BOYS

All Games at 7 p.m.

CLASS AAA

Karns at Science Hill

David Crockett at Oak Ridge

CLASS AA

CAK at Elizabethton

Greeneville at Fulton

CLASS A

Meigs County at Hampton

Cosby at Knox Grace

VHSL Tournament

At VCU’s Siegel Center, Richmond

BOYS

Group 4A

Monacan vs. George Wythe-Danville, 11:45 a.m.

Lake Taylor vs. John Champs, 3:45 p.m.

GIRLS

Group 4A

William Fleming vs. Woodrow Wilson, 10 a.m.

Monacan vs. King’s Fork, 2 p.m.

Group 5A

Thomas Edison vs. Highland Springs, 5:30 p.m.

Princess Anne vs. Salem-Virginia Beach, 7:30 p.m.

———

Tuesday, March 8

VHSL Tournament

At VCU’s Siegel Center, Richmond

BOYS

Group 5A

Potomac River vs. Albemarle, 10 a.m.

L.C. Bird vs. Wakefield, 11:45 a.m.

Group 6A

Battlefield vs. Oscar Smith, 3:30 p.m.

Woodside vs. Westfield, 9 p.m.

GIRLS

Group 6A

Oakton vs. Langley, 1:30 p.m.

Herndon vs. Cosby, 7;15 p.m.

———

Wednesday, March 9

TSSAA Tournament

MTSU’s Murphy Center, Murfreesboro

GIRLS

Class AAA

Oak Ridge vs. Dyer County, 11 a.m.

Bradley Central vs. Dickson County, 12:30 p.m.

Wilson Central vs. Memphis Central, 2:15 p.m.

Morristown West vs. Riverdale, 3:45 p.m.

Class A

Community vs. Perry County, 5:30 p.m.

Pickett County vs. South Greene, 7 p.m.

VHSL Tournament

At VCU’s Siegel Center, Richmond

BOYS

Group 4A

Championship

Semifinal winners, 11:45 a.m.

Group 5A

Championship

Semifinal winners, 3:45 p.m.

Group 6A

Championship

Semifinal winners, 9 p.m.

GIRLS

Group 4A

Championship

Semifinal winners, 10 a.m.

Group 5A

Championship

Semifinal winners, 2 p.m.

Group 6A

Championship

Semifinal winners, 7:15 p.m.

———

Thursday, March 10

TSSAA Tournament

MTSU’s Murphy Center, Murfreesboro

GIRLS

Class A

Middleton vs. Harriman, 11 a.m.

Gibson County vs. Van Buren, 12:30 p.m.

Class AA

Grainger vs. McMinn Central, 2:15 p.m.

Haywood County vs. Upperman, 3:45 p.m.

Westview vs. Elizabethton, 5:30 p.m.

CPA vs. East Nashville, 7 p.m.

VHSL Tournament

At VCU’s Siegel Center, Richmond

BOYS

Group 1A

Radford vs. George Wythe-Wytheville, 11:45 a.m.

Altavista vs. Lancaster, 3:45 p.m.

GIRLS

Group 1A

Northwood vs. Parry McCluer, 10 a.m.

Appomattox Regional vs. Fort Chiswell, 2 p.m.

Group 2A

Ridgeview vs. Floyd County, 5:30 p.m.

Wilson Memorial vs. Union, 7:30 p.m.

———

Friday, March 11

VHSL Tournament

At VCU’s Siegel Center, Richmond

BOYS

Group 2A

Martinsville vs. Gate City, 10 a.m.

George Mason vs. Greensville County, 11:45 a.m.

Group 3A

Northside vs. Hopewell, 3:45 p.m.

I.C. Norcom vs. John Marshall, 7:30 p.m.

GIRLS

Group 3A

Hidden Valley vs. Magna Vista, 2 p.m.

Brookville vs. Spotswood, 5:30 p.m.

———

Saturday, March 12

VHSL Tournament

At VCU’s Siegel Center, Richmond

BOYS

Group 1A

Championship

Semifinal winners, noon

Group 2A

Championship

Semifinal winners, 4 p.m.

Group 3A

Championship

Semifinal winners, 8 p.m.

GIRLS

Group 1A

Championship

Semifinal winners, 10 a.m.

Group 2A

Championship

Semifinal winners, 2 p.m.

Group 3A

Championship

Semifinal winners, 6 p.m.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos