logo


no avatar

High school sports schedules, week of Oct. 5

From staff reports • Oct 4, 2015 at 11:25 PM

High school sports schedules for teams in Northeast Tennessee and Southwest Virginia the week beginning Oct. 5:

Football

Friday, Oct. 9

NORTHEAST TENNESSEE

Bradley Central at Dobyns-Bennett

Cloudland at Sullivan East

Cocke County at Tennessee High

Daniel Boone at Morristown East

David Crockett at Sevier County

Elizabethton at Claiborne

Gatlinburg-Pittman at Cosby

Grainger at Sullivan Central

Greeneville at Sullivan South

Hardin Valley at Jefferson County

Johnson County at West Greene

North Greene at Happy Valley

Pigeon Forge at Unicoi County

Seymour at Scott County

South Greene at Cumberland Gap

Sullivan North at Hampton

Volunteer at Cherokee

William Blount at Science Hill

SOUTHWEST VIRGINIA

Eastside at Rye Cove

Hancock County, Ky. at Thomas Walker

J.I. Burton at Honaker

John Battle at Central Wise

Twin Springs at Castlewood

Union at Lee

Virginia High at Gate City

Volleyball

NORTHEAST TENNESSEE

Monday, Oct. 5

District 1-AA Tournament

At Sullivan North

G1 — No. 3 Elizabethton vs. No. 6 Johnson County, 5:30 p.m.

G2 — No. 4 Sullivan North vs. No. 5 Unicoi County, 7 p.m.

District 1-AAA Tournament

At David Crockett

G1 — No. 4 Sullivan Central vs. No. 5 David Crockett, 4 p.m.

G2 — No. 3 Dobyns-Bennett vs. No. 6 Daniel Boone, 5:30 p.m.

G3 — No. 2 Science Hill vs. No. 7 Volunteer, 7 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIA

Hurley at Twin Springs

Tuesday, Oct 6

NORTHEAST TENNESSEE

District 1-AA Tournament

At Sullivan North

G3 — No. 2 Sullivan East vs. Elizabethton/Johnson County winner, 5:30 p.m.

G4 — No. 1 Sullivan South vs. North/Unicoi winner, 7 p.m.

District 1-AAA Tournament

At David Crockett

(double elimination)

G4 — No. 1 Tennessee High vs. Central/Crockett winner 5 p.m.

G5 — D-B/Boone winner vs. Science Hill/Volunteer winner, 6:30 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIA

J.I. Burton at Eastside

Lebanon at Gate City

Union at Wise Central

Castlewood at Rye Cove

Thomas Walker at Twin Springs

Wednesday, Oct 7

NORTHEAST TENNESSEE

District 1-AAA Tournament

At David Crockett

G7 — G4 winner vs. G5 winner, 5 p.m.

G6 — G4 loser vs. G5 loser, 6:30 p.m.

G8 — G7 loser vs. G6 winner, 8 p.m.

Thursday, Oct. 8

NORTHEAST TENNESSEE

District 1-AA Tournament

At Sullivan North

G5 — G3 winner vs. G4 winner, 6 p.m.

District 1-AAA Tournament

At David Crockett

G9 — G7 winner vs. G8 winner, 6 p.m.

G10 — If necessary, 7:30 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIA

Rye Cove at Eastside

John Battle at Gate City

Union at Lee

Twin Springs at Castlewood

Wise Central at Ridgeview

Soccer

Monday, Oct. 5

NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan South at David Crockett

Tuesday, Oct. 6

NORTHEAST TENNESSEE

David Crockett at Dobyns-Bennett

Tennessee High at Daniel Boone

Sullivan Central at Volunteer

Thursday, Oct. 8

NORTHEAST TENNESSEE

Elizabethton at Dobyns-Bennett

Northview Academy at Daniel Boone

Sullivan Central at University High

Unicoi County at Sullivan South

Cross Country

Saturday, Oct. 10

43rd Trailblazer Invitational at Daniel Boone, 8:30 a.m.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos