logo


no avatar

High school sports schedules, week of Sept. 28

From staff reports • Sep 28, 2015 at 1:07 AM

The high school sports schedules for teams in Northeast Tennessee and Southwest Virginia the week beginning Sept. 28:

 

Football

Thursday, Oct. 1

NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Maryville, 7 p.m.

Friday, Oct. 2

NORTHEAST TENNESSEE

Bearden at Bradley Central

Cherokee at Seymour

Claiborne County at Johnson County

Cloudland at Unaka

Cosby at South Greene

Cumberland Gap at Sullivan North

David Crockett at Cocke County

Gatlinburg-Pittman at North Greene

Grainger at Greeneville

Hampton at Happy Valley

Jefferson County at William Blount

Morristown East at Morristown West

Pigeon Forge at Elizabethton

Science Hill at Hardin Valley

Sevier County at Daniel Boone

Sullivan Central at Sullivan South

Sullivan East at Volunteer

Unicoi County at Chuckey-Doak

West Greene at Northview Academy

SOUTHWEST VIRGINIA

Eastside at J.I. Burton

Castlewood at Northwood

Rye Cove at Harlan County, Ky.

Central Wise at Grundy

Gate City at Ridgeview

Volleyball

Monday, Sept. 28

NORTHEAST TENNESSEE

Science Hill at Volunteer

David Crockett at Sullivan Central

Tennessee High at Daniel Boone

Dobyns-Bennett at Sullivan South

Unicoi County at Greeneville

SOUTHWEST VIRGINIA

Elizabethton at Gate City

Rye Cove at Lee

Tuesday, Sept. 29

NORTHEAST TENNESSEE

Science Hill at Sullivan Central

Volunteer at David Crockett

Dobyns-Bennett at Daniel Boone

Unicoi County at Chuckey-Doak

Tennessee High at Sullivan South

Union, Va. at Sullivan North

Tri-Cities Christian at Johnson County

SOUTHWEST VIRGINIA

Eastside at Twin Springs

Ridgeview at Gate City

Union at Sullivan North

J.I. Burton at Rye Cove

Wise Central at John Battle

Castlewood at Thomas Walker

Wednesday, Sept. 30

NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan North at Sullivan Central

Thursday, Oct. 1

SOUTHWEST VIRGINIA

Gate City at Union

Wise Central at Lebanon

Friday, Oct. 2

NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Middle-Tennessee Classic, Nashville

Saturday, Oct. 3

NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett in Middle-Tennessee Classic, Nashville

Johnson County at Concord Christian tournament, Farragut

SOUTHWEST VIRGINIA

Eastside, Gate City in Northwood Tournament

Soccer

Monday, Sept. 28

NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan South at Daniel Boone

Tuesday, Sept. 29

NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan Central at David Crockett

Volunteer at Daniel Boone

Happy Valley at Sullivan South

Thursday, Oct. 1

NORTHEAST TENNESSEE

Happy Valley at David Crockett

Cocke County at Daniel Boone

Sullivan Central at Elizabethton

Volunteer at Cherokee

Golf

Tuesday, Sept. 29

NORTHEAST TENNESSEE

TSSAA Class AAA boys and girls state tournaments at WillowBrook GC, Manchester

Wednesday, Sept. 30

NORTHEAST TENNESSEE

TSSAA Class AAA boys and girls state tournaments at WillowBrook GC, Manchester

Cross Country

Thursday, Oct. 1

Randy Smith Classic, Sugar Hollow Park, Bristol, Va.

Saturday, Oct. 3

Daniel Boone, Science Hill in Great American Festival, Cary, N.C.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos