logo


no avatar

High school sports schedules, week of Sept. 14

Staff • Updated Sep 14, 2015 at 1:09 AM

The high school sports schedules for teams around Northeast Tennessee and Southwest Virginia the week beginning Sept. 14.

 

Football

Friday, Sept. 18

NORTHEAST TENNESSEE

Bradley Central at Jefferson County

Chuckey-Doak at Johnson County

Concord Christian at Cloudland

Daniel Boone at Tennessee High

Elizabethton at Unicoi County

Greeneville at Sullivan East

Hampton at Gatlinburg-Pittman

Happy Valley at Cosby

Hardin Valley at Dobyns-Bennett

Maryville at Science Hill

Morristown West at Cocke County

North Greene at Cumberland Gap

Sevier County at Morristown East

Seymour at Sullivan Central

South Greene at Sullivan North

Sullivan South at Cherokee

Volunteer at Grainger

William Blount at Bearden

SOUTHWEST VIRGINIA

Eastside at Lee

Gate City at Bluefield, W.Va.

Hurley at Castlewood

Lebanon at John Battle

Patrick Henry at Twin Springs

Richlands at Central Wise

Ridgeview at Union

Rye Cove at Thomas Walker

Unaka at J.I. Burton

Volleyball

Monday, Sept. 14

NORTHEAST TENNESSEE

Science Hill at South Greene

KACHEA at David Crockett

Daniel Boone at Sullivan East

Unicoi County at Providence

Abingdon at Tennessee High

Rye Cove at Hancock County

Tuesday, Sept. 15

NORTHEAST TENNESSEE

Daniel Boone at Science Hill

Dobyns-Bennett at Sullivan Central

Tennessee High at Volunteer

Elizabethton at Sullivan South

Unicoi County at Sullivan North

Sullivan East at Johnson County

SOUTHWEST VIRGINIA

Gate City at John Battle

Lee at Union

Twin Springs at Council

Ridgeview at Wise Central

Wednesday, Sept. 16

NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan Central at Sullivan South

SOUTHWEST VIRGINIA

Sullivan North at Rye Cove

Thursday, Sept. 17

NORTHEAST TENNESSEE

Dobyns-Bennett at Science Hill

Tennessee High at David Crockett

Daniel Boone at Sullivan Central

Elizabethton at Sullivan East

Sullivan South at Unicoi County

Sullivan North at Johnson County

SOUTHWEST VIRGINIA

Union at Ridgeview

KACHEA at Rye Cove

Wise Central at Lee

Friday, Sept. 18

NORTHEAST TENNESSEE

Sullivan South in Brentwood Invitational

Saturday, Sept. 19

NORTHEAST TENNESSEE

Mountain Empire Tournament at Science Hill

Sullivan South in Brentwood Invitational

Soccer

Tuesday, Sept. 15

NORTHEAST TENNESSEE

Daniel Boone at David Crockett

Dobyns-Bennett at Science Hill

Unicoi County at Sullivan Central

Sullivan South at University High

Tennessee High at Volunteer

Thursday, Sept. 17

NORTHEAST TENNESSEE

David Crockett at University School

Dobyns-Bennett at Jefferson County

Daniel Boone at West Greene

Sullivan Central at Sullivan South

Chuckey-Doak at Volunteer

Friday, Sept. 18

NORTHEAST TENNESSEE

Cleveland Classic

Maryville vs. Dobyns-Bennett

Saturday, Sept. 19

NORTHEAST TENNESSEE

Cleveland Classic

Dobyns-Bennett vs. Cookeville

Dobyns-Bennett vs. Blackman

Golf

Monday, Sept. 14

District 1-AAA championships at Country Club of Bristol

Tuesday, Sept. 15

SOUTHWEST VIRGINIA

John Battle, Ridgeview, Lee, Gate City at Cedar Hill CC

Wednesday, Sept. 16

SOUTHWEST VIRGINIA

Union, Wise Central, Lebanon, Lee, Gate City at Lonesome Pine Country Club

Cross Country

Thursday, Sept. 17

Raider Run at Sullivan North

Saturday, Sept. 19

Dobyns-Bennett in Tennessee Classic, Nashville

Fenders Farm Invitational, Fenders Farm, 9:20 a.m.

Science Hill in Adidas XC Challenge, Cary, N.C.

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos