logo


no avatar

High school sports schedule, week of Oct. 20

Staff Report • Oct 20, 2014 at 1:18 AM

High school sports schedules for Northeast Tennessee and Southwest Virginia the week beginning Oct. 20:

———

Football

Friday, Oct. 24NORTHEAST TENNESSEECloudland at Hancock CountyCocke County at CherokeeDavid Crockett at Tennessee HighElizabethton at Unicoi CountyGreeneville at Signal MountainHappy Valley at Sullivan EastJefferson County at Sevier CountyMorristown East at South DoyleNorth Greene at UnakaScience Hill at Daniel BooneSeymour at Morristown WestSouth Greene at HamptonSullivan South at Johnson CountyVolunteer at Sullivan CentralSOUTHWEST VIRGINIAClintwood at Twin SpringsHolston at Rural RetreatHonaker at CastlewoodHurley at HaysiJohn Battle at Gate CityPatrick Henry at George WytheRichlands at AbingdonRye Cove at Twin ValleyTazewell at GrundyUnion at MarionVirginia High at LebanonWise Central at Lee

———

Soccer

Tuesday, Oct. 21Region 1-AAA TournamentSemifinalsSouth Doyle at Dobyns-Bennett, 6 p.m.Science Hill at Jefferson CountyRegion 1-AA TournamentChuckey-Doak at ElizabethtonSullivan South at GreenevilleThursday, Oct. 23Region 1-AAA TournamentChampionshipSemifinal winnersRegion 1-AA TournamentChampionshipSemifinal winners

———

Cross Country

Thursday, Oct. 23Region 1 CC Championships at Daniel Boone

———

Volleyball

Monday, Oct. 20SOUTHWEST VIRGINIACastlewood at Wise CentralKACHEA at Rye CoveTuesday, Oct. 21SOUTHWEST VIRGINIAThomas Walker at EastsideUnion at Lee HighJohn Battle at Gate CityJ.I. Burton at CastlewoodRye Cove at Twin SpringsWednesday, Oct. 22TSSAA TOURNAMENTMurfreesboroClass AAAAt Siegel High SchoolM1 — Dobyns-Bennett (32-6) vs. Brentwood (57-1), 10:30 a.m.M2 — Farragut vs. Blackman (34-9), noonM3 — Siegel (47-2) vs. Ravenwood (23-16), 1:30 p.m.M4 — Bartlett (40-6), vs. Houston (33-15), 3 p.m.M5 — winner M1 vs. winner M2, 4:30 p.m.M6 — winner M3 vs. winner M4, 6 p.m.M7 — loser M1 vs. loser M2, 7:30 p.m.M8 — loser M3 vs. loser M4, 9 p.m.Class AAAt Stewarts Creek SchoolM1 — Red Bank vs. Knox Catholic, 10:30 a.m.M2 — Dyersburg vs. Harpeth, noonM3 — Page vs. Signal Mountain, 1:30 p.m.M4 — CAK (32-14) vs. Jackson South Side, 3 p.m.M5 — winner M1 vs. winner M2, 4:30 p.m.M6 — winner M3 vs. winner M4, 6 p.m.M7 — loser M1 vs. loser M2, 7:30 p.m.M8 — loser M3 vs. loser M4, 9 p.m.Class AAt Blackman High SchoolM1 — Loretto (31-12) vs. Boyd Buchanan (32-14), 10:30 a.m.M2 — Trinity Christian (39-5) vs. Knox Grace (16-23), noonM3 — Goodpasture (28-4) vs. South Greene (36-5), 1:30 p.m.M4 — Middleton (16-6) vs. Summertown (22-9), 3 p.m.M5 — winner M1 vs. winner M2, 4:30 p.m.M6 — winner M3 vs. winner M4, 6 p.m.M7 — loser M1 vs. loser M2, 7:30 p.m.M8 — loser M3 vs. loser M4, 9 p.m.Thursday, Oct. 23TSSAA TOURNAMENTMurfreesboroClass AAAAt Siegel High SchoolM9 — loser M6 vs. winner M7, 11 a.m.M10 — loser M5 vs. winner M8, 12:30 a.m.M11 — winner M5 vs. winner M6, 2 p.m.M12 — winner M9 vs. winner M10, 3:30 p.m.M13 — loser M11 vs. winner M12, 5:30 p.m.Class AAAt Stewarts Creek High SchoolM9 — loser M6 vs. winner M7, 11 a.m.M10 — loser M5 vs. winner M8, 12:30 a.m.M11 — winner M5 vs. winner M6, 2 p.m.M12 — winner M9 vs. winner M10, 3:30 p.m.M13 — loser M11 vs. winner M12, 5:30 p.m.Class AAt Blackman High SchoolM9 — loser M6 vs. winner M7, 11 a.m.M10 — loser M5 vs. winner M8, 12:30 a.m.M11 — winner M5 vs. winner M6, 2 p.m.M12 — winner M9 vs. winner M10, 3:30 p.m.M13 — loser M11 vs. winner M12, 5:30 p.m.SOUTHWEST VIRGINIAJohn Battle at UnionGate City at Wise CentralRye Cove at ClintwoodFriday, Oct. 24TSSAA TOURNAMENTMurfreesboroAt Siegel High SchoolClass AM14 — winner M11 vs. winner M13, 3 p.m.Class AAM14 — winner M11 vs. winner M13, 5 p.m.Class AAAM14 — winner M11 vs. winner M13, 7 p.m

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos