logo


no avatar

High school sports schedule, week of Oct. 6

Staff Report • Oct 9, 2014 at 4:26 AM

The high school sports schedules for Northeast Tennessee and Southwest Virginia beginning the week of Oct. 6:

———

Football

Friday, Oct. 10NORTHEAST TENNESSEECherokee at South DoyleCloudland at North GreeneCocke County at Morristown EastDavid Crockett at VolunteerDobyns-Bennett at Tennessee HighElizabethton at Sullivan NorthGreeneville at Daniel BooneHampton at CosbyJohnson County at Unicoi CountyMorristown West at Jefferson CountyScience Hill at Sullivan CentralSeymour at Sevier CountySullivan South at Sullivan EastUnaka at South GreeneSOUTHWEST VIRGINIAAbingdon at LebanonChilhowie at Rural RetreatEast Ridge, Ky. at GrundyGate City at Virginia HighGeorge Wythe at NorthwoodHannan, W.Va. at Twin ValleyHaysi at Thomas WalkerHonaker at ClintwoodJ.I. Burton at CastlewoodLee at UnionPatrick Henry at HolstonRye Cove at EastsideTazewell at RichlandsWise Central at John Battle———

Volleyball

NORTHEAST TENNESSEEMonday, Oct. 6District 1-AAA TournamentAt Tennessee HighBristol, Tenn.(No. 1 Dobyns-Bennett, bye)Game 1 — No. 2 Tennessee High vs. No. 7 Daniel Boone, 4 p.m.Game 2 — No. 3 Science Hill vs. No. 6 David Crockett, 5:30 p.m.Game 3 — No. 4 Volunteer vs. No. 5 Sullivan Central, 7 p.m.District 1-AA TournamentElizabethton High School(No. 1 Sullivan South and No. 2 Sullivan North, byes)No. 4 Elizabethton vs. No. 5 Johnson CountyNo. 3 Sullivan East vs. No. 6 Unicoi County

Tuesday, Oct. 7NORTHEAST TENNESSEEDistrict 1-AAA TournamentAt Tennessee HighBristol, Tenn.Game 4 — No. 1 Dobyns-Bennett vs. winner Volunteer/Central, 5 p.m.Game 5 — winner Tennessee High/Boone vs. winner Science Hill/Crockett, 6:30 p.m.District 1-AA TournamentElizabethton High SchoolSemifinalsNo. 1 Sullivan South vs. No. 4 Elizabethton/No. 5 Johnson County winner, 5:30 p.m.No. 2 Sullivan North vs. No. 3 Sullivan East/No. 6 Unicoi County winner, 7 p.m. p.m.

SOUTHWEST VIRGINIAEastside at J.I. BurtonUnion at John BattleWise Central at Gate CityCastlewood at Twin SpringsLee High at Rye CoveWednesday, Oct. 8NORTHEAST TENNESSEEDistrict 1-AAA TournamentAt Tennessee HighBristol, Tenn.Game 6 — loser Game 4 vs. loser Game 5, 5 p.m.Game 7 — winner Game 4 vs. winner Game 5, 6:30 p.m.Thursday, Oct. 9NORTHEAST TENNESSEEDistrict 1-AAA TournamentAt Tennessee HighBristol, Tenn.Game 8 — loser Game 7 vs. winner Game 6Game 9 — winner Game 7 vs. winner Game 8District 1-AA TournamentElizabethton High SchoolChampionshipSemifinal winners, 6 p.m.

SOUTHWEST VIRGINIAEastside at CastlewoodGate City at Lee HighWise Central at John BattleRye Cove at J.I. BurtonSaturday, Oct. 11SOUTHWEST VIRGINIAWise Central at Castlewood TournamentCastlewood at Castlewood Classic

———

Soccer

Monday, Oct. 6Volunteer at Sullivan SouthTuesday, Oct. 7David Crockett at Sullivan CentralDaniel Boone at VolunteerThursday, Oct. 9South Doyle at Dobyns-BennettCherokee at Sullivan South

———

Cross Country

Saturday, Oct. 11Trailblazer Invitational at Daniel Boone

———

Golf

Monday, Oct. 6SOUTHWEST VIRGINIAVHSL Region 1A West championship at Cedar Hill CC, Jonesville

Recommended for You

    Kingsport Times News Videos