logo
Leave Feedback


no avatar

Prep Basketball Results / Schedule - Thursday, Feb. 20

Staff Report • Feb 21, 2014 at 12:17 AM

Region 1-AAA Basketball TournamentQuarterfinalsSaturday, Feb. 22Morristown West (14-14) at Dobyns-Bennett (19-8), 7 p.m.David Crockett (22-12) at Sevier County, 7 p.m.Science Hill (20-12) at Jefferson County (27-4), 7 p.m.Cocke County (18-12) at Tennessee High (24-7), 7 p.m.At Jefferson County High SchoolDandridgeSemifinalsTuesday, Feb. 25Morristown West-Dobyns-Bennett winner vs. David Crockett-Sevier County winner, 6 p.m.Science Hill-Jefferson County winner vs. Cocke County-Tennessee High winner, 7:45 p.m.ChampionshipThursday, Feb. 27Semifinal winners, 7 p.m.

———

Region 1-AA Basketball TournamentQuarterfinalsSaturday, Feb. 22Dist. 2 #4 at Johnson County (16-12), 7 p.m.Unicoi County (24-6) at Dist. 2 #2, 7 p.m.Sullivan South (16-14) at Dist. 2 #1, 7 p.m.Dist. 2 #3 at Elizabethton (22-8), 7 p.m.At Hal Henard GymnasiumGreenevilleSemifinalsTuesday, Feb. 25TBA, 6 p.m.TBA, 7:45 p.m.ChampionshipThursday, Feb. 27Semifinal winners, 7 p.m.

———

Region 1-A Basketball TournamentQuarterfinalsSaturday, Feb. 22Dist. 2 #4 at Hampton, 7 p.m.Unaka at Dist. 2 #2, 7 p.m.North Greene at Dist. 2 #1, 7 p.m.Dist. 2 #3 at South Greene, 7 p.m.At Chuckey-Doak Middle SchoolAftonSemifinalsTuesday, Feb. 25TBA, 6 p.m.TBA, 7:45 p.m.ChampionshipThursday, Feb. 27Semifinal winners, 7 p.m.

———

District 1-AAA Basketball TournamentAt Viking HallBristol, Tenn.Tuesday, Feb. 18ConsolationDavid Crockett 71, Science Hill 70ChampionshipDobyns-Bennett 58, Tennessee High 42

———

District 1-AA Basketball TournamentAt Happy Valley High SchoolElizabethtonTuesday, Feb. 18ConsolationUnicoi County 65, Sullivan South 52ChampionshipJohnson County 49, Elizabethton 42

———

District 2-AA Basketball TournamentWednesday, Feb. 19ConsolationGrainger 57, Claiborne 52ChampionshipGreeneville 58, Chuckey-Doak 50

———

District 2-A Basketball TournamentWednesday, Feb. 19ConsolationBerean Christian 64, TSD 50ChampionshipCosby 64, Hancock County 54

———

Clinch Mountain Conference 40 TournamentFirst RoundWednesday, Feb. 19Union 62, Wise Central 47.Virginia High 57, John Battle 36Lee High 53, Lebanon 49At Gate City High SchoolGate CitySemifinalsFriday, Feb. 21No. 1 Gate City (16-5) vs. Union, 6 p.m.Virginia High vs Lee High, 7:30 p.m.ChampionshipSaturday, Feb. 22Semifinal winners, 7:30 p.m.

———

Cumberland Conference 48 TournamentAt the Prior Center, Virginia-WiseWiseFirst RoundMonday, Feb. 17Thomas Walker 64, Twin Springs 47J.I. Burton 56, Rye Cove 42Castlewood 54, Clintwood 51SemifinalsFriday, Feb. 21Thomas Walker (13-9) vs. J.I. Burton (11-10), 7 p.m.No. 1 Eastside (18-5) vs. Castlewood (10-9), 8:30 p.m.ChampionshipSaturday, Feb. 22Semifinal winners, 8 p.m.

GIRLS

Region 1-AAA Basketball TournamentQuarterfinalsFriday, Feb. 21Seymour (16-13) at Science Hill (30-0), 7 p.m.Volunteer (26-9) at Morristown West, 6:30 p.m.Daniel Boone (19-13) at Jefferson County, 7 p.m.Morristown East (14-16) at Dobyns-Bennett (20-9), 7 p.m.At Jefferson County High SchoolDandridgeSemifinalsMonday, Feb. 24Seymour-Science Hill winner vs. Volunteer-Morristown West winner, 6 p.m.Daniel Boone-Jefferson County winner vs. Morristown East-Dobyns-Bennett winner, 7:30 p.m.ChampionshipWednesday, Feb. 26Semifinal winners, 7 p.m.

———

Region 1-AA Basketball TournamentQuarterfinalsFriday, Feb. 21Claiborne at Elizabethton (25-3), 7 p.m.Sullivan South (17-13) at Chuckey-Doak, 7 p.m.Happy Valley (16-16) at Grainger (26-4), 7 p.m.Greeneville at Sullivan East (27-7), 7 p.m.At Hal Henard GymnasiumGreenevilleSemifinalsMonday, Feb. 24Claiborne-Elizabethton winner vs. Sullivan South-Chuckey-Doak winner, 6 p.m.Happy Valley-Grainger winner vs. Greeneville-Sullivan East winner, 7:30 p.m.ChampionshipWednesday, Feb. 26Semifinal winners, 7 p.m.

———

Region 1-A Basketball TournamentQuarterfinalsFriday, Feb. 21Dist. 2 #4 at Cloudland, 7 p.m.South Greene at Dist. 2 #2, 7 p.m.Hampton at Dist. 2 #1, 7 p.m.Dist. 2 #3 at North Greene, 7 p.m.At Chuckey-Doak Middle SchoolAftonSemifinalsMonday, Feb. 24TBA, 6 p.m.TBA, 7:30 p.m.ChampionshipWednesday, Feb. 26Semifinal winners, 7 p.m.

———

District 1-AA Basketball TournamentAt Happy Valley High SchoolElizabethtonTuesday, Feb. 18ConsolationSullivan South 54, Happy Valley 49ChampionshipElizabethton 78, Sullivan East 53

———

District 2-A Basketball TournamentWednesday, Feb. 19ConsolationHancock County 48, Berean Christian 26ChampionshipCosby 66, Washburn 19

———

Clinch Mountain Conference 40 TournamentFirst RoundWednesday, Feb. 19Lebanon 55, Lee High 37Wise Central 56, Union 27John Battle 56, Virginia High 45At Gate City High SchoolGate CitySemifinalsThursday, Feb. 20Gate City 56, Lebanon 40.Wise Central 59, John Battle 41ChampionshipSaturday, Feb. 22Gate City vs Wise Central, 6 p.m.

———

Cumberland Conference 48 TournamentAt the Prior Center, Virginia-WiseWiseFirst RoundTuesday, Feb. 19Castlewood 73, Twin Springs 30Eastside 56, Rye Cove 28Thomas Walker 54, J.I. Burton 53SemifinalsWednesday, Feb. 19Castlewood 66, Eastside 53Clintwood 70, Thomas Walker 17.ChampionshipSaturday, Feb. 22Castlewood vs Clintwood, 6:30 p.m.

Recommended for You